×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

آخرین اخبار سوریه؛چشم‌انداز نبردهای صحرا پس از آزادی «السخنه»+نقشه

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز؛ شهر «السخنه» واقع در حومه شرقی شهر حمص که اخیرا نامش با آزادسازی شهر دیرالزور از محاصره گروه تروریستی داعش گره خورده است، امروز در آغوش ارتش سوریه و همپیمانانش قرار دارد که آماده حرکت به سمت شرق و آزادسازی کامل بیابان سوریه شده‌‌اند.

ارتش سوریه و همپیمانان تا پیش از ورود به شهر السخنه،‌ وارد نبردهای بسیار سختی شد که نشان دهنده اهمیت این منطقه و میزان چنگ زدن تروریست‌های داعش به آن برای جلوگیری از شکست خود و از دست دادن این شهر است، زیرا سیطره بر آن به معنای نابودی آخرین دژ گروه تروریستی داعش در حومه‌های حمص و ورود به مرزهای اداری دیرالزور و در نتیجه آغاز مرحله پایانی شکست حلقه محاصره این شهر است.
استراتژی ارتش سوریه برای ورود به السخنه در آغاز بر آزادسازی ارتفاعات مشرف از سمت جنوب و غرب متمرکز بود، ارتش ابتدا کوه «طنطور» مشرف به ورودی السخنه از سمت غرب را آزاد کرد تا با این موفقیت،‌تمام ستون‌های کمک به داعشی‌ها از سمت الرقه در شمال به سمت السخنه را هدف قرار دهد و هر گونه تلاش برای رخنه تروریست‌های انتحاری کنترل شود و در نتیجه آمار تلفات احتمالی ارتش هم کاهش یابد.
اهمیت آزادسازی السخنه فراتر از ایستگاه شروع برای آزادسازی دیرالزور است،‌در عین حال به مثابه امتداد حومه جنوبی الرقه است که ارتش در حال درگیری‌های شدید با تروریست‌های داعشی همزمان با نبردهایی است که در حومه شمال شرقی حمص جریان دارد. در صورتی که ارتش سوریه بتواند مسافتی را که نیروهایش در السخنه را از نیروهای مستقر در حومه جنوبی الرقه جدا می‌کند،‌کاهش دهد،‌بخش‌های وسیعی از لوث داعشی‌ها پاکسازی خواهد شد که خود را در یک مکان بسته در محاصره خواهند دید که از غرب السخنه تا حومه‌های شرقی حمص و حماه امتداد دارد و در نتیجه ارتش بخش‌های بیشتری در عمق بیابان سوریه را آزاد و به پشتوانه خود اضافه خواهد کرد.

شهر السخنه بین استان‌های حمص و دیرالزور واقع است و آخرین نقطه‌ای بود که تروریست‌های داعشی در استان حمص اشغال کرده بودند، این شهر حدود ۷۰ کیلومتر از شهر باستانی تدمر در سمت شرق فاصله دارد،‌ السخنه خط دفاعی اصلی تمام مواضع گروه تروریستی داعش در بیابان سوریه تا شهر دیرالزور به شمار می‌رفت.
داعش، السخنه را به عنوان پایگاه امداد‌رسانی اصلی خود تا حومه شرقی حماه قرار داده بود، این در حالی است که ارتش سوریه چند روز پیش توانست راه امدادرسانی به داعش از سمت شهر اشغالی الرقه را هم قطع کند.
شهر السخنه در منطقه‌ای قرار دارد که مهمترین چاه‌های نفت و گاز سوریه در آن واقع است از جمله میادین الهیل و الشاعر و همچنین شمار زیادی از تروریست‌های داعشی اززمان آغاز نبرد آزادسازی دیرالزور از سوی ارتش و همپیمانانش و پاکسازی ده‌ها شهرک و روستا در بیابان به این شهر گریخته بودند .

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.