×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

آخرین جزئیات جدایی ری از تهران

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز، جدایی ری از تهران مسئله ای است که بارها توسط افراد مختلف بیان شده و مخالفین و موافقین بسیاری داشته است. در اینجا به آخرین نظراتی که در باب این مسئله مطرح شده می‌پردازیم.

برخی از اعضای مجمع امید طرح جدایی ری از تهران را امضا کردند

زهرا نژاد بهرام، عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران در حاشیه جلسه شورای شهر امروز در مورد طرح جدایی ری از تهران گفت: حدود دو ماه پیش این طرح با ۳۰ امضا در مجلس مطرح شد، امروز نیز توئیتی از سوی سید سعید موسوی نماینده مجلس در خصوص طرح تفکیک انتخابات شورای اسلامی و انتخابات شهردار شهرستان ری از تهران مطرح شد اما اعضای شورای شهر تهران معتقد به یکپارچگی تهران هستند و شمیرانات و ری بخشی از تهران محسوب می شوند.

عضو شورای شهر تهران، ادامه داد: نباید منافع مشترک بخش های تهران را تحت تاثیر تصمیمات این چنینی قرار داد شاید شهرداری در برخی موارد به برخی مناطق و یا موضوعات از جمله بافت فرسوده توجه ویژه ای داشته باشد و یا برخی از مناطق نیاز به شهرداران ویژه ای داشته باشند اما این دلیلی بر جدایی آنها از تهران نمی شود. این تصمیم ظلم به شهروندان ری است و باعث عدم یکپارچگی تهران، ری و شمیرانات می شود.

نژادبهرام این تصمیم را تحت تاثیر فضای انتخابات دانست و گفت: شورای راهبردی، اعضای شورا و نمایندگان تهران مجلس دارند که شهردار تهران در آن حضور دارد این موضوع را از طریق این شورا پیگیری می کنیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه برخی از اعضای مجمع امید طرح جدایی ری از تهران را امضا کردند.

امکان جدایی ری از تهران وجود ندارد

محمد تقی‌زاده معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران درباره پیشنهاد بعضی از اعضای شورای شهر تهران مبنی بر جدایی شهرستان ری از شهر تهران، اظهار داشت: این موضوع مصوبه وزارت کشور را می‌خواهد و در حوزه اختیارات شورای شهر نیست.

وی گفت: به نظر بنده به عنوان یک کارشناس، امکان جدایی ری از تهران وجود ندارد، چرا که باید به سمت یکپارچگی پیش برویم. از سوی دیگر درست است که قدمت ری از تهران بیشتر بوده،‌ ولی با این دلایل نمی‌شود یکپارچگی تهران را به لحاظ امکانات و خدمات از بین برد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران بیان داشت:‌ معمولاً نقدی وارد است مبنی بر اینکه شهرداری تهران پسماند این شهر را در شهرستان ری می‌آورد و هزینه‌های آن را پرداخت نمی‌کند که این موضوع درست است و ما هم می‌پذیریم، شهرداری باید تمهیدات تازه‌ای را برای شهرستان ری بیندیشد و کمک بیشتری به این شهرستان داشته باشد.

وی یادآور شد: ولی این موضوعات نباید دستاویز جداسازی ری از تهران قرار بگیرد،‌ چرا که هیچ منطق علمی ندارد.

تقی‌زاده خاطرنشان کرد: تهران درآمد متمرکزی دارد و درآمد هر منطقه ملاک نیست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا شهرستان تهران سه فرمانداری ولی یک شهرداری، گفت:‌تهران در قانون به عنوان یکی از استثنائات درنظر گرفته شده است و براساس قانون سه شهرستان نمی‌توانند زیرمجموعه یک فرمانداری باشد، البته قانون نیز نیاز به بازنگری دارد.

وی یادآور شد: باید محدوده‌های شهری را در قانون جدید بازتعریف کنیم.

از وزیر نیرو درخواست دارم که نگذارند ری از تهران جدا شود

محمد سالاری عضو شورای شهر تهران با ارائه سوالاتی از وزیر نیرو و درخواست‌هایی برای تهیه زیرساخت‌های انرژی در پایتخت اظهار داشت: درخواست داریم که به صورت پایلوت در برخی از نقاط تهران از انرژی‌های تجزیه‌پذیر استفاده شود که ابتدا باید برای توسعه این مساله بسته‌های تشویقی ارائه تا مساله میان مردم نهادینه‌سازی شود.

وی گفت: از وزیر نیرو درخواست دارم که رد زمینه سند شهری تهران نقش حائز اهمیتی را داشته باشند که نگذارند ری از تهران جدا شود. این مساله به صلاح نیست و حتی به نظرم البرز هم باید ذیل سازوکار یکپارچه و تحت پوشش تهران باشد.

در این رابطه اظهارنظر نمی کنم

علی اعطا سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه نظرات مطرح شده از سوی اعضای شورا در رابطه با طرح تفکیک انتخابات شورای شهر و شهردار شهرستان ری نظرات شخصی است و نه موضع رسمی شورا، گفت: بعد از بررسی های اولیه و جمع بندی نقطه نظرات کمیسیون های ذیربط در نشست خبری روز سه شنبه موضع و نقطه نظر کلی شورا را اعلام خواهم کرد.

وی درباره طرح تفکیک انتخابات شورای شهر و شهردار شهرستان ری از تهران که اخیرا توسط تعدادی از نمایندگان مجلس مطرح شده است، اظهار داشت: باید گفت ما در شورا هنوز متن طرح نمایندگان را رویت نکرده ایم، مخالفتی که برخی همکاران ما اعلام کرده اند، بر مبنای عنوان طرح در توییت یکی از نمایندگان محترم مجلس بوده است.
اعطا با تاکید بر اینکه در رابطه با کلیت موضوع در شورا طیفی از دیدگاه‌ها و استدلال های مختلف مطرح است، تصریح کرد: اینجانب به عنوان مسئول اعلام مواضع رسمی شورا در حال حاضر در این رابطه اظهارنظر نمی کنم و هر نوع اظهار نظری را به بررسی های دقیق تر کارشناسی موکول می کنم.

تحلیل در مورد جدایی ری از تهران

نظر ناهید خداکرمی در مورد جدایی ری از تهران

مردم حق دارند شوای شهر و شهردار مستقل داشته باشند

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران، ری و تجریش اظهار کرد: از آغاز فعالیت دوره پنجم شورای اسلامی شهر، من عضو شورای اسلامی شهرستان ری نیز بوده‌ام و در این دو سال طی رفت و آمد به ری، در جریان بسیاری از مسائل و مشکلات مردم قرار گرفته ام.

وی با تاکید بر استقلال شهرری گفت: بازدید‌هایی که از روستاهای ری داشتیم و با توجه به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های شهرری معتقدم که مردم حق دارند شوای شهر و شهردار مستقل داشته باشند.

خداکرمی با اشاره به ظرفیت‌های ری در زمینه‌های گردشگری، تاریخی و فرهنگی افزود: درصورتی که ری مستقل شود و خود را از زیر سایه تهران رها کند، قطعا می‌تواند مسیر توسعه و بهبود وضعیت مدیریت شهری و معیشتی را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مردم و مسؤولین ری عنوان می کنند که این منطقه از محرومیت خاصی رنج می‌برد، تصریح کرد: بخشی از مشکلات ری بخاطر این است که ری منطقه‌ای از شهر تهران است و بسیاری از آسیب‌ها و معضلات تهران از جمله حوزه پسماند به طرف این شهرستان روانه می‌شود.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران ادامه داد: شهرری در زمینه‌های کشاورزی و تجاری هم پتانسیل‌هایی دارد که درصورت داشتن استقلال می‌تواند به کمک توسعه شهر بیاید و وضعیت شهرستان ری را به سمت بهتری سوق بدهد.

خداکرمی بیان کرد: تعدادی از اعضای شورای شهر با این طرح مخالف هستند و این استدلال را دارند که این موضوع به ضرر شهرری خواهد شد چرا که اکنون اداره شهر وابسته به بودجه تهران است و اگر این بودجه قطع شود درآمد ری دچار چالش می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ری در گذشته مستقل بوده است، گفت: با انگیزه‌ای که در جوانان و مردم شهرری وجود دارد می‌توانند این شهر را به مرحله خودکفایی برسانند به خصوص که از بُعد سیاسی نیز این شهر فرمانداری مستقل دارد ولی در مدیریت شهری وابسته به تهران است و این منطقه بااستعداد را دچار خمودگی و درخودماندگی کرده که اگر مستقل شود قطعا به نفعش خواهد بود.

خداکرمی تصریح کرد: با تصویب طرح جدایی ری از تهران، می‌توان عوارض جدیدی تعریف کرد که درآمد لازمه تامین شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.