×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

ابهام در ایجاد سالانه ۹۵۰ هزار شغل/ کار سختِ جذب ۸۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در سال

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز؛ ایجاد سالیانه ۹۵۰ هزار شغلی از تکالیف دولت در راستای برنامه ششم توسعه است که دولت دوازدهم مکلف به اجرا و عملیاتی کردن آن است. روحانی در حالی قبل از انتخابات ریاست جمهوری وعده ایجاد سالانه ۹۵۰ هزار شغل را در برنامه های دولت دوازدهم داده بود که بعد از انتخابات هم اسحاق جهانگیری و هم محمدباقر نوبخت شرط ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال را منوط به جذب سرمایه گذاری خارجی و وجود حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان کردند.
اسحاق جهانگیری هم با بیان اینکه ایجاد ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در سال نیازمند جذب سرمایه خارجی است، رقمی عجیب را برای ایجاد این تعداد شغل در سال بیان کرد.
وی که بیکاری را ابر چالش کشور خوانده بود بیان کرد: برای ایجاد ۹۵۰ هزار فرصت شغلی در سال نیازمند ۸۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری هستیم که این منابع باید از طریق سرمایه گذاری خارجی، بودجه‌ی دولت، منابع صندوق توسعه‌ی ملی، منابع بانکی و منابع و سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین شود.
همچنین چند روز گذشته مجدداً نوبخت، معاون رئیس جمهور با بیان اینکه دولت باید سالانه ۹۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند افزود : برای ایجاد این تعداد شغل به ۷۷۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که این به تنهایی از عهده دولت خارج است.
این مبلغ به معنی اعتبار ۴هزار میلیاردی دولت برای ایجاد ۴٫۷ میلیون شغل طی برنامه ششم توسعه است.یعنی دولت برای ایجاد سالانه ۹۵۰هزار شغل طبق برنامه ششم توسعه درخواست ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان پول کرده است.
در واقع عددی که معاون اول رئیس جمهور برای اشتغالزایی در ۵ سال اجرای برنامه ششم بیان می کند در مجموع ۳۸۵۰ هزار میلیارد تومان است که این رقم فضایی است. یعنی دولت برای ایجاد ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار شغل در طول ۵ سال سرمایه ای نزدیک ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان(سالانه ۸۰۰ هزار میلیارد تومان) نیاز دارد که به احتمال زیاد تامین این منابع غیر ممکن و ایجاد این میزان شغل هم دست نیافتنی باشد.
از سوی دیگر نوبخت با اشاره به اینکه پارسال دولت ۳۵۰ هزار میلیارد ریال برای ایجاد فرصت های شغلی و رفع بیکاری سرمایه گذاری کرد افزود: قرار است مبلغ سرمایه گذاری امسال برای ایجاد اشتغال نسبت به پارسال ۲ برابر شود.
درحالی دولت سال گذشته مبلغ ۳۵۰ هزار میلیارد ریال هزینه کرد که به استناد آمار خود دولتی ها سال گذشته ۷۰۰هزار شغل ایجاد شده است. درحالی این آمار برای ایجاد اشتغال از سوی مسئولان بیان می شود که آمار مرکز آمار چیز دیگری می گویند. بنابر این خیلی نمی توان مطمئن بود که با ۴هزار میلیارد تومان هم ۴٫۷ میلیون شغل ایجاد شود.
درحالی مسئولان دولت یازدهم از رئیس‌جمهور تا وزرا و معاونان اخیراً مدعی ایجاد سالانه ۷۰۰هزار شغل در این دولت شدند که گزارش مرکز آمار خلاف ادعای مسئولان را اثبات کرده و نشان می‌دهد در این دولت سالانه حداکثر ۳۵۰هزار و حداقل ۱۰۰هزار شغل ایجاد شده است.
بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، در سال ۹۱ جمعیت فعال کشور ۲۴ میلیون و ۱۰۵ هزار نفر و جمعیت بیکار ۲ میلیون و ۹۴۴ هزار نفر بوده که با این حساب جمعیت شاغل کشور در پایان سال ۹۱ به ۲۱ میلیون و ۱۶۱ هزار نفر می‌رسد.
همچنین در سال ۹۵ جمعیت فعال کشور به ۲۵ میلیون و ۷۹۱ هزار نفر رسید که از این میزان ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار نفر بیکار و ۲۲ میلیون و ۵۸۸ هزار نفر شاغل بوده‌اند.بنابراین جمعیت شاغل کشور طی ۴ سال یک‌میلیون و ۴۲۷ هزار نفر افزایش یافته نه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر.
تسنیم

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.