×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

افزایش بدبینی مردم نسبت به وعده های تکراری دولت/ بیگی:اگر به جای رئیس جمهور بودم از امروز کلنگ اقدام و عمل در اقتصاد را اجرایی می کردم

به گزارش باقرشهرنیوز به نقل از تهران نیوز ،چندی پیشگفت که پیام مردم ایران در انتخابات پرشور گذشته ‘آری’ به همصدایی مسئولان و رونق اقتصادی و ‘نه’ به خشونت و افراطی گری بو و مساله اول کشور ما رونق اقتصادی و اشتغال جوانان است، این در حالی است که وعده های انتخاباتی و سخنرانی های روحانی در طول دوران ریاست جمهوری اش برای تحقق بخشی به بهبود وضعیت اقتصادی عملی نشده است و اگر افتتاح و بهره برداری در کارنامه روحانی دیده می شود، مربوط به طرح های گذشته دولت های قبل است و طرح زیادی در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی در کشور، کلنگ نخورده است. رئیس جمهور هر سال وعده بهبود وضعیت اقتصادی را در پایان سال می دهد اما در عمل چیزی دیده نمی شود و همچنان رکود اقتصادی در سراسر کشور سایه انداخته است.

وعده های تکراری روحانی و رکود حاکم بر کشور

۱۷ اسفند ۹۴ هم روحانی پس از گذشت بیش از ۹۰۰ روز از عمر دولت یازدهم، قول داد شکوفایی و رونق اقتصادی کشور در سال ۹۵ محقق داده بود. همه وعده های اقتصادی بعد از محقق نشدن وعده ۱۰۰ روزه به تحریم ها گره زده شد اما در هر حال هنوز که هنوز است با اجرایی شدن برجام هم وضعیت اقتصادی ایران و البته وضعیت معیشتی مردم بهبود نیافته است. در واقع افکار عمومی هنوز وعده های حسن روحانی را پیرامون بهبود اوضاع اقتصادی به یاد دارند. خصوصاً آن جمله معروف را که باعث شد اقبال عمومی به حسن روحانی بیشتر شود. رئیس دولت یازدهم در مناظرات انتخاباتی خود گفت: “باید هم چرخ سانتریفیوژ بچرخد و هم چرخ اقتصاد” . با این حال بعد از نزدیک به ۳ سال فعالیت دولت یازدهمی ها هم چرخ سانترفیوژها از حرکت ایستاده و هم چرخ های اقتصاد لنگ می زند اما در آخرین سال ریاست جمهوری روحانی هنوز مشاهده ای از عملی یافتن وعده هایش تحقق نیافته است.

وعده‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید عبارتند از:

۱- بهبود شرایط محیط کسب‌وکار برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری
۲- تأمین مسکن ارزان و مهار قیمت آن
۳- اهمیت به تولید و مقابله با فساد برای ایجاد عدالت اقتصادی
۴- صادرات فرآورده‌های نفتی
۵- ترویج و تقویت فرهنگ کار، تولید، کارآفرینی و استفاده از تولیدات داخلی
۶- ارائه‌ی تسهیلات بانکی به کارآفرینان و حذف بروکراسی‌های گسترده برای دریافت تسهیلات بانکی
۷- ادامه‌ی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها
۸- ثبات بازارهای اقتصادی برای مهار گرانی و تورم
۹- ایجاد بیمه‌ی همگانی
۱۰- استقلال بانک مرکزی
۱۱- حمایت از محرومان و اعطای سبد کالا در کنار یارانه‌ی نقدی
۱۲- حل مشکل تحریم از طریق مذاکره با غرب
۱۳- توزیع عادلانه‌ی ثروت برای بهبود وضعیت معیشت مردم و بالا بردن درآمد واقعی خانوارها.

بهانه ای به نام اجرای برجام برای رشد اقتصادی

در روزهای قبل از برجام محمدعلی نجفی مشاور اقتصادی رئیس جمهور توافق هسته ای را موجب سرعت خروج کشور از رکود معرفی می کرد و ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی دولت یازدهم تاکید می کند که امسال (سال ۹۴) اقتصاد ایران بعد از توافق شکوفا خواهد شد. محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهورنیز در این میان وعده‌های امیدوارکننده‌تری به تولیدکنندگان می داد و تاکید می کرد: بعد از توافق منتظر رشد اقتصادی، کاهش تورم و خروج از رکود باشید. وعده حل مشکلات اقتصادی پس از توافق این بوده است که ما شاهد یک جهش در حرکت اقتصادی، رونق اقتصادی…. خواهیم بود. و این وعده ها تا امروز ادامه داشته است اما دریغ از اتفاقی نو!

به این ترتیب می توان گفت، هنوز دولت نتوانسته به وعده های اقتصادی خود عمل کند و آنچه از رئیس جمهور شنیده می شود، همه در قالب شعار باقی مانده است و بهبود وضعیت اقتصادی در دولت روحانی به یک رویایی دست نیافتنی تبدیل شده است؛ دولتی که از ابتدای آغاز خود همه مشکلات را بر گردن دولت قبل می انداخت و در روزهای بعد، تحریم ها را عاملی برای تحقق نیافتن وعده هایش می دانست که با اجرایی شدن برجام، همچنان بر طبل وعده های خود می زند اما در اقدام و عمل چیزی دیده نمی شود و مردم همچنان از وضعیت اقتصادی کشور ناراضی هستند. باید منتظر ماند و دید در نهایت چه آینده ای برای اقتصاد رکود زده ایران در سال ۹۵ رقم خواهد خورد.

مردم از وعده های رئیس جمهور خسته شده اند

روح الله بیگی نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی نهمین دوره شورای اسلامی در گفتگو با «تهران نیوز» با اشاره به وعده های عملی نشده دولت روحانی در طول سال های اخیر می گوید: اینکه دولت در سفر چند روز گذشته خود به ارومیه دوباره وعده بهبود وضعیت معیشت و اقتصادی مردم را تا پایان سال ۹۵ داده است، وعده جدیدی نیست و نیاز است که وعده های دولت باید براساس اصول و قواعد از پیش تعیین شده و همچنین کارشناسی اقتصادی دقیق باشد و از آنجایی که امسال، آخرین سال ریاست جمهوری آقای روحانی است، طبیعتا تلاش می کند که وعده های خود را عملی کند اما تا الان چیزی دیده نشده است و مردم از وضعیت اقتصادی حاکم در کشور رضایت ندارند.

وی در ادامه گریزی به شرایط اقتصادی حاکم در کشور می زند، اینکه رکود اقتصادی حق مردم نیست و نباید مردم به دلیل رکود حاکم، شرمنده خانواده شان شوند و سزاوار نیست که مردم در فشار اقتصادی به سر ببرند. بیگی می گوید:امیدوارم آقای رئیس جمهور وعده های خود را عملی کنند و اگر وعده هایش براساس گزارش های کذایی باشد، مردم به این وعده ها بدبین می شوند که متاسفانه همین گونه هم شده است و نیاز است که آقای روحانی تیم اقتصادی اش را محکم و کارشناسی تر پیش ببرد تا از این بحران عبور کنیم و حرف هایش در حد شعار نباشد و اقدام و عملی هم در آن دیده شود.

نایب رئیس اول کمیسیون اقتصادی نهمین دوره شورای اسلامی معتقد است که در بحث اقتصاد مقاومتی که شاه کلید مشکلات اقتصادی کشور است، دادن شعار بهبود وضعیت اقتصادی در سخنرانی ها و همایش ها فایده ای ندارد و مردم باید این شعار ها را در اقدم و عمل مسئولین و دولت ببینند. وی عمل نکردن به صحبت های رهبرانقلاب در خصوص اقدام و عمل در اقدام مقاومتی را مصداق خیانت به اقتصاد و کشور می داند و شعار امسال را نقشه راه توصیف می کند. بیگی می افزاید: اگر اقدام و عملی از سوی دولت در راستای شکوفایی اقتصادی و اقتصاد مقاومتی صورت نگیرید همچنان در مشکلات اقتصادی غوطه ور خواهیم ماند و قطعا اگر جای رئیس جمهور بودم، از اول سال ۹۵ کلنگ اقدام و عمل به وعده های اقتصادی را اجرایی می کردم،چون مردم از این وعده ها خسته شده اند و کلنگ اقدام وعمل در اقتصاد باید از نوروز۹۵ اجرایی می شد و مردم تاثیرات آن را در سر سفره های خود مشاهده می کردند نه اینکه دل به وعده های هرگز محقق نشده بسپارند.

نیاز است که دولت جدا از سیاسی کاری و کار جناحی، عملکرد خود را به سوی اقدام و عمل پیش ببرد و به وعده های خود پایان دهد و با اقدام و عمل به بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی، موجب خوشحالی مردم شود وگرنه گوش های مردم از وعده های رئیس جمهور پر است، از وعده بهبود وضعیت اقتصادی در ۱۰۰ روز گرفته تا وعده بهبود وضعیت در پسابرجام که در آن مرحله به سر می بریم اما آثاری از این بهبود اقتصادی دیده نمی شود. باید به نظاره نشست و دید که وعده های دولت چه زمانی تحقق پیدا می کند؟

انتهای متن/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.