×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

الزام پزشکان به نصب کارتخوان محدود به سال ۹۸ نیست/مقاومت بی فایده و جوسازی با هدف اتمام سال؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز؛ اخیرا ابهاماتی مربوط به غیر دائمی بودن  قانون الزام پزشکان به نصب کارتخوان مطرح شده است. ماجرای نصب کارتخوان پزشکان با واکنشهای غیر منتظره‌ای از جانب این صنف رو به رو شده و در حال حاضر مشخص نیست در نهایت سازمان مالیاتی در مواجه به این چالش با متخلفان چگونه برخورد خواهد کرد.

به عنوان مثال محمد نعیمی فرد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در رابطه با صحبت‌های اخیر رئیس امور مالیاتی کشور مبنی بر اینکه تاکنون تنها ۲۰ درصد از پزشکان برای دستگاه کارتخوان ثبت نام کرده‌اند، گفت: الزام پزشکان به نصب کارتخوان در قانون بودجه سالیانه بوده و دائمی نیست، هر قانونی که جامع و کامل نباشد در اجرا به مشکلاتی بر می‌خورد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه قانون الزام پزشکان به نصب کارتخوان تا پایان سال اعتبار دارد، یادآور شد: راه حل اجرای کامل قانون نصب کارتخوان در مطب‌ها، ارائه قانونی جامع و کامل برای اخذ مالیات از همه صنوف است.

گفتنی است، بر اساس بند ی تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۸، کلیه صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان نظام دامپزشکی و سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود، مکلفند در چهارچوب آیین­ نامه تبصره(۲) ماده(۱۶۹) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶/۱۲/۴ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

مدعیان محدود بودن این الزام  معتقدند، بر اساس بند و تبصره ۲۱ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور،  “اجرای احکام مندرج در این قانون مربوط به سال ۱۳۹۸ است.”

به عبارتی حکم بند ی تبصره ۶ این قانون در رابطه با استفاده از پایانه‌های فروشگاهی توسط صاحبان حرف و مشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی فقط برای سال ۱۳۹۸ قابلیت اجرایی دارد. البته با توجه به تاخیرهای صورت گرفته از سوی سازمان مالیاتی و مقاومتهای صنف پزشکان اجرای فراخوان الزام پزشکان به نصب کارتخوان  فقط برای ۶ ماه آخر سال محدود شده است.

بر این اساس درحالی که برخی نمایندگان مجلس در واکنش به الزام پزشکان به نصب کارتخوان بحث غیر دائمی بودن احکام قانون بودجه را مطرح کرده‌اند، مسئولان تاکید دارند مصوبه دولت پشتیبان اصلی و دائمی نصب کارتخوان به عنوان صندوق مکانیزه فروش است.

به گفته خانی مدیر کل سازمان مالیاتی، نه تنها در قانون بودجه به پیاده سازی صندوقهای فروشگاهی اشاره شده، بلکه بر اساس مصوبه هیئت دولت این فرایند از پشتیبان مناسبی برخوردار است. بنابراین اجرای این قانون تنها محدود به سال ۹۸ نیست.

این مقام مسئول در سازمان مالیاتی گفت: گنجاده شدن نام صنف پزشکان در قانون بودجه سال ۹۸ ناشی از حساسیتهای شکل گرفته در جامعه در مقطع تصویب بودجه بود و این صنف با مجوز مجلس شورای اسلامی برای نصب کارتخوان فراخوان شدد.

وی تاکید کرد، در حال حاضر ۱۵ صنف دیگر نیز در صف الزام نصب کارتخوان قرار گرفته‌اند و موضوع محدود بودن فراخوان به پزشکان مطرح نیست. با تدبیر صورت گرفته در سازمان مالیاتی و با توجه به گسترش استفاده از کارتخوان در فضای اقتصادی ایران، این دستگاهها به صندوقهای فروشگاهی مورد نظر هیئت دولت تبدیل شده‌اند و از این بابت ابهامی وجود ندارد.

به گزارش تسنیم، برخی معتقدند، بهتر این بود در فراخوان جدید ۱۵ گروه شغلی، جهت تداوم  این تکلیف این دسته از صاحبان مشاغل هم به نحوی معرفی می‌شدند و یا اینکه باید مجدداً در لایحه بودجه ۹۹ به نحوی گنجانده شود که استفاده از پایانه های فروشگاهی برای این دسته از مودیان برای سال ۱۳۹۹ هم ادامه داشته باشد، تا اینکه به دنبال آن و در نهایت  سازمان بخواهد در نیمه اول سال ۹۹ ، آنها را جزو فراخوان شدگان استفاده ی دائم از سال ۱۴۰۰ معرفی نماید.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.