×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

بارش‌ها در دریاچه ارومیه ۱۸ درصد افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز؛ میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ تا ۱ اسفند ماه سال جاری نشان می‌دهد ارتفاع بارش‌های جوی بالغ بر ۶۴.۶ میلیمتر بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این میان میزان بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۱۴۰.۶) ۵۴.۱ درصد کاهش داشته و نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۱۴۳.۶ میلیمتر) ۵۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که حجم بارش‌ها از اول مهر تا ۱ اسفند ماه سال جاری معادل ۱۰۶.۴۶۳ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

بررسی بارش‌های جوی در استان تهران نشان می‌دهد که در سال آبی جاری تا روز ۱ اسفندماه بالغ بر ۸۱.۶ میلیمتر بارش گزارش شده است که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۷۹.۵ میلیمتر بوده است و مقایسه آن کاهش ۵۴.۵ درصدی بارش‌ها را نشان می‌دهد.

در این میان میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری تاکنون ۲۱۳.۴ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۰.۴ درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت ۴۹ ساله ۱ درصد افزایش داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۸۴.۱ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۴.۱ درصد کاهش و در مقایسه با متوسط ۴۹ ساله ۶۴.۳ درصد کاهش داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد ۱۸۴.۷ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۱۵۷.۴ میلیمتر ثبت شده، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز با افزایش ۱۸.۶ درصدی مواجه بوده است.

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۷۴.۵ درصد کاهش نسبت به سال گذشته ۲۴.۵ میلیمتر بارش را برای خود به ثبت رسانده است.

گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۹۶.۲ میلیمتر بارش داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۹ ساله گذشته این حوضه ۷۲.۴ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرزی شرق در سال آبی جاری ۵.۲ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۳۹.۳ میلیمتر بارش را تجربه کرده بود که نشان می‌دهد بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته با کاهش ۸۶.۸ درصدی و در دراز مدت ۴۹ ساله با اُفت ۹۰.۱ درصدی مواجه بوده است.

لازم به ذکر است که در حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۳۲.۵ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته که ۱۱۰.۸ میلیمتر بوده با کاهش ۷۰.۷ درصدی روبرو بوده است.

 

منبع: میزان

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.