×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

با لامپ‌های LED هزینه‌ها و مصرف برق را کاهش دهیم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز؛ در شش ‌ماهه نخست سال، پیک روز در ساعت‌‌های ۱۱ تا ۱۵ و در شب بین ۱۹ تا ۲۳ اتفاق می‌ افتد، درحالی که در شش‌ماهه دوم، پیک شب بر پیک روز غلبه کرده و ساعت پیک مصرف به ۱۸ تا ۲۲ منتقل می‌ شود.
به اعتقاد مسئولان توانیر، وزارت نیرو عامل اصلی شکل گیری پیک مصرف برق شبانه در شش ‌ماهه دوم در بخش خانگی تأمین مصارف روشنایی است، به طوری که برآوردها نشان می دهد بخش روشنایی ۲۵ تا ۳۰ درصد مصرف الکتریکی ساختمان‌ها را به ‌خود اختصاص می‌ دهد که مشترکان می‌ توانند با صرفه ‌جویی در مصرف برق و انتخاب سامانه روشنایی مناسب، افزون‌ بر کمک به شبکه برق، هزینه‌‌های برق خود را به‌ شدت کاهش دهند.
مسئولان وزارت نیرو پیش بینی می کنند که در شش ماهه دوم سال جاری ساعات پیک مصرف برق از روز به شب منتقل شود و عملا با خاموش شدن دستگاه‌های سرمایشی و کولرها و کوتاه‌ شدن طول روز، بیشترین میزان مصرف برق حدفاصل ساعات ۱۸ تا ۲۲ رقم بخورد. در شش ‌ماهه نخست سال، پیک روز در ساعت‌‌های ۱۱ تا ۱۵ و در شب بین ۱۹ تا ۲۳ اتفاق می‌ افتد، درحالی که در شش‌ماهه دوم، پیک شب بر پیک روز غلبه کرده و ساعت پیک مصرف به ۱۸ تا ۲۲ منتقل می‌ شود.
به اعتقاد مسئولان توانیر، وزارت نیرو عامل اصلی شکل گیری پیک مصرف برق شبانه در شش ‌ماهه دوم در بخش خانگی تأمین مصارف روشنایی است، به طوری که برآوردها نشان می دهد بخش روشنایی ۲۵ تا ۳۰ درصد مصرف الکتریکی ساختمان‌ها را به ‌خود اختصاص می‌ دهد که مشترکان می‌ توانند با صرفه ‌جویی در مصرف برق و انتخاب سامانه روشنایی مناسب، افزون‌ بر کمک به شبکه برق، هزینه‌‌های برق خود را به‌ شدت کاهش دهند.
از سوی دیگر، با توجه به اینکه هم ‌اکنون پیک شب از پیک روز سبقت گرفته است، مسئولان وزارت نیرو به مشترکان توصیه می‌کنند نسبت به بهینه ‌سازی مصرف انرژی بیش از پیش دقت کرده و از تجهیزات روشنایی با بازدهی بالا همچون لامپ‌های کم‌مصرف CFL و یا LED استفاده کنند.
روش‌های کاهش مصرف برق در نیمه دوم سال
احمد توکلی مجری طرح‌‌های بهینه‌ سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی در تشریح مهمترین راهکارهای کاهش بار مالی قبوض برق در نیمه دوم سال جاری گفت: سامانه روشنایی LED یک فناوری جدید روشنایی است که مصرف برق آن یک سوم لامپ‌های CFL است.
این مقام مسئول با اعلام اینکه طول عمر و روشنایی لامپ‌های LED بیشتر از لامپ‌های دیگر است، به ‌طوری که یک لامپ LED دست‌کم ۵۰ هزار ساعت عمر می‌کند، تصریح کرد: اگرچه ممکن است هزینه اولیه استفاده از لامپ‌های LED بیشتر باشد، اما هزینه آن از طریق طول عمر بسیار بیشتر و نوردهی بیشتر جبران می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه انتخاب لامپ مناسب، افزون‌ بر کاهش مصرف انرژی، افزایش بازده روشنایی و کاهش تعداد لامپ‌ها را به همراه دارد، اظهار کرد: استفاده بهینه از تجهیزات الکتریکی در کاهش مصرف برق بسیار اهمیت دارد؛ چرا که ممکن است در مکان‌‌هایی از لامپ کم ‌مصرف استفاده کنیم، اما از آن مکان استفاده نشده و لامپ بیهوده روشن باشد.
توکلی با بیان اینکه اگر هر مشترک خانگی یک لامپ کم‌ مصرف ۲۰ وات را خاموش کند، ۵۰۰ مگاوات از بار نیروگاهی کشور کاهش می‌یابد، تاکید کرد: علاوه بر این، استفاده از سامانه‌‌های جدید روشنایی تایمردار و سنسوردار در کاهش هزینه‌‌ها و مصرف برق بسیار مفید است.
مجری طرح‌‌های بهینه‌ سازی مصرف انرژی سازمان بهره وری انرژی با یادآوری اینکه سامانه‌های روشنایی مجهز به سنسورهای حضور، در مقایسه با سنسورهای تایمردار موجب صرفه ‌جویی ۹۰ درصدی برق می‌شود، تبیین کرد: از سوی دیگر تعرفه پرباری برای مشترکان خانگی در کنتورهای سه ‌زمانه بین ساعت‌های ۱۷ تا ۲۳ منظور می‌شود.
این مقام مسئول افزود: با کاهش مصرف برق و افزایش بازده روشنایی با استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف، هزینه‌‌های برق را در شش ماهه دوم سال می ‌توان بشدت کاهش داد.
وی با اعلام اینکه مشترکان برق با راه ‌اندازی وسایل الکتریکی همچون ماشین لباس ‌شویی، اتو، ماشین ظرف‌شویی و جارو برقی در ساعت‌‌های کم‌باری که بین ساعت ۲۳ شب تا ۶ صبح است، می‌‌توانند از تعرفه‌‌های کم‌ باری که بسیار مخفف است استفاده کنند
، خاطرنشان کرد: این راهکارهای ساده منجر به کاهش قابل توجه بار مالی قبوض برق مشترکان خواهد شد.

برچسب ها : ,

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.