×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی هم مسیر فرودگاه امام را خوش‌بو نکرد!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز ، یکی از تبعات افزایش جمعیت تهران در ۵ دهه اخیر تولید زباله بیشتر نسبت به قبل بود که باتوجه به حجم آن روش‌های سنتی پاسخگو نبوده و مدیریت شهری تصمیم بر انتخاب مکانی در خارج از شهر برای پذیرش حجم انبوه زباله گرفت. اینگونه بود که آراد کوه برای این کار انتخاب شد و مسیر اتوبان تهران به قم و مسیر فرودگاه امام (ره) با بوی بد آن خو گرفت.

بوی نامطبوع پسماند تهرانی تا کیلومتر‌ها دورتر از محل اصلی دفع پسماند، منتشر می‌شود، و ساکنین شهر‌های نزدیک مثل فشافویه و کهریزک به این مرکز همواره مجبورند، در طول زندگی خود این بو را تحمل کنند.

دردسر‌های بوی نامطبوع مدتهاست که مدیریت شهری تهران را به چالش کشیده و حتی پای دولت را هم برای تامین بودجه به وسط کشیده است، اما در مجموع همه تلاش‌ها در نبرد با این بوی متعفن، سبب پیروزی بر آن نشده است.

منشأ بوی مسیر فرودگاه امام خمینی متنوع است

سید آرش حسینی میلانی عضو شورای شهر تهران با اشاره به بوی نامطبوع حاصل از انباشت زباله تهرانی‌ها در آرادکوه که در نزدیکی فرودگاه امام خمینی هم قرار دارد، گفت: آرادکوه یک مرکز دفن زباله قدیمی برای شهر تهران است که راه حل صحیح برای رهایی از این وضعیت جابجایی محل دفن زباله است که البته این کار ساده نیست و هزینه‌های بالای اقتصادی و اجتماعی دارد.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: اگر آرادکوه به ۱۰۰ کلومتر دورتر از تهران منتقل شود مردم تهران باید هزینه این عوارض را بپردازند.

او خاطرنشان کرد: راه دوم این است که عملکرد آرادکوه را اصلاح کنیم تا بتوان در حد امکان میزان انتشار بو را کاهش داد ضمن اینکه آرادکوه تنها یک سهم در ایجاد بو دارد و سایر عوامل را هم باید حل کرد.

حسینی‌میلانی با بیان اینکه تصفیه خانه شیرانه یکی از مسائل آرادکوه است که اصلاح شده، اظهار کرد: منشأ بوی مسیر فرودگاه امام خمینی متنوع است و فقط به خاطر آرادکوه نیست.

عضو شورای شهر تهران افزود: در حال حاضر مطالعاتی برای یافتن سایر منابع بویی که در مسیر فرودگاه امام وجود دارد در حال انجام است و منتظریم که مطالعات آن تمام شود.

او با بیان اینکه اگر سهم آرادکوه در ایجاد بوی نامطبوع ۲۰ درصد باشد، تأکید کرد: حتی در این شرایط هم این وضعیت باید اصلاح شود.

دولت پارسال در لایحه بودجه ۹۷ مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان برای رفع بوی نامساعد اطراف فرودگاه امام خمینی مصوب کرده بود.

کاظمی/// بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام عوامل دیگری غیر از آرادکوه هم دارد

اهتمام جدی صورت گرفته تا سال ۹۸ این معضل رفع شود

اما در اواخر سال ۹۷ فرماندار شهر ری اظهاراتی کرد که حاکی از افزایش ۷۰ میلیاردی بودجه رفع بوی نامساعد اطراف فرودگاه امام یود.

هدایت الله جمالی پور فرماندار سابق شهر ری در دی ماه سال ۹۷، در جمع خبرنگاران گفت: ۱۷۰ میلیارد تومان اعتبار در راستای رفع آلودگی و بوی نامطبوع محدوده فرودگاه امام (ره) پیش‌بینی شده که بخشی از این اعتبار، تخصیص یافت.

او تصریح کرد: ۷۰ میلیارد تومان از این اعتبار در حال تخصیص است که ۳۴ میلیارد تومان آن برای تجهیز تصفیه خانه واوان اسلامشهر هزینه شده و مابقی نیز در دیگر کانون‌های آلاینده جنوب پایتخت هزینه می‌شود.

فرماندار سابق ری خاطرنشان کرد: بقیه اعتبار پیش بینی شده نیز در حال پیگیری است و تا پایان سال ۱۳۹۸ اختصاص می‌یابد.

جمالی پور افزود: با توجه به لزوم رفع بوی مشمئز کننده اطراف محور قم، اهتمام جدی صورت گرفته و تلاش می‌شود تا سال ۹۸ این معضل رفع شود.

وی عنوان کرد: شهرداری تهران متعهد شده که در زمینه رفع بوی بد محور قم در دو طرف اتوبان را تا نزدیک فرودگاه امام خمینی (ره) درختکاری کند.

علی محمد مختاری رئیس سازمان بوستانها و فضای سبز شهرداری تهران در این خصوص گفت: طی هماهنگی انجام شده با وزارت راه در حریم شرقی اتوبان تهران- قم چون معارضی وجود نداشت ، درختان مقاوم به کم آبی کاشته شده  است و در قسمت غربی هم به دلیل اینکه حریم مترو بود، این کار انجام نشد.

با توجه به تمامی مباحث مطرح شده امیدواریم مسئولین مربوطه پیگیری دلسوزانه‌ای در مورد مسئله آراد کوه داشته باشند تا مردم شریف فشافویه و تمامی عزیزانی که در معرض این بوی نامطبوع قرار دارند از این معضل رهایی پیدا کنند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.