×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

تجربه یک روز حجاب برای غیرمسلمانان در پاریس

به گزارش باقرشهرنیوز به نقل از تهران نیوز؛  دانشجویان دانشگاه “پو” در پاریس، در اقدامی جهت دفاع از “حجاب” مبادرت به برگزاری «روز حجاب مبارک» کردند تا بدین وسیله مراتب اعتراض خود به محدودیت‌هایی که بر “حجاب” در فرانسه ایجاد شده، اعتراض کنند. این در حالی است که اخیرا مسئولان دولت فرانسه به همراه بعضی سرمایه‌داران فرانسوی به “حجاب” و “زنان محجبه” اهانت کرده‌اند.سران کشور فرانسه از دیرباز تا کنون مخالفت خود را با مظاهر اسلامی به‌ویژه “حجاب” با روش‌های گوناگون مانند انتشار رمان، سخنرانی و حتی تصویب قانون نشان داده‌اند و در چند سال گذشته جدی‌ترین طراح اروپایی علیه شعائر و پوشش مذهبی مسلمانان محسوب می‌شوند.

دانشجویان دانشگاه “پو” در فرانسه با برگزاری گردهمایی «روز حجاب مبارک»، از دانشجویان مسلمان و غیرمسلمان دعوت کردند تا برای یک روز “حجاب” را تجربه کنند

پیشینه معاصر این موضوع به سال‌های ۱۹۸۹ به بعد بر می‌گردد که فرانسه با مساله‌ای به نام “حجاب اسلامی” درگیر شد؛ «ژاک ژولیارد» در مقاله خود در هفته نامه «نوول آبزرواتور» میگوید: «جالب اینجاست که در تاریخ ۶ نوامبر ۱۹۸۹، یعنی همان تاریخی که شب هنگام دیوار برلین فرو ریخت، وی در یک میهمانی، بحث اخراج سه دختربچه دانش‌آموز از مدرسه‌ای در کوریل به خاطر داشتن حجاب اسلامی را شنید. هم‌زمانی این موضوع با ماجرای فرو ریختن دیوار برلین، یک موضوع اتفاقی بود و رسانه‌‎های خارجی توجهی به اخراج این سه نوجوان نداشتند و آن را بخشی از “استثنایی بودن فرانسه” یا خودسری آشکار این کشور می‌دانستند».

در واقع موضوع حجاب اسلامی، نشان از پایان دوره جنبش ضدنژادپرستی بود که در دهه ۱۹۸۰ در فرانسه جریان داشت. ضعف اتحادیه ضدنژادپرستی خلأیی را به وجود آورده بود که باعث شد مسئله‌ای چون “حجاب اسلامی” بتواند حداکثر تاثیر خود را در جامعه بوجود آورد.

فرانسه جدی‌ترین طراح اروپایی علیه شعائر و پوشش مذهبی مسلمانان محسوب می‌شود

این سابقه چالش فرانسه با “حجاب اسلامی” زمانی که با موج “اسلام‌ستیزی” ابتدای قرن جدید میلادی همراه شد، مسئولان فرانسوی را به استفاده از قدرت سیاسی‌شان سوق داد تا محدودیت‌هایی را برای مسلمانان به تصویب برسانند؛ این قوانین که ظاهرا در راستای سکولاریزم و جهان شمولی این کشور است، اما تیغ تیز آن متوجه زنان مسلمان است. قانون ممنوعیت حمل یا پوشیدن نمادهای مذهبی همچون حجاب در مدارس و دانشگاه‌های دولتی (مصوب ۲۰۰۴)، و همچنین ممنوعیت پوشیدن نقاب، طبق حکم دادگاه اروپایی حقوق بشر در ۲۰۱۴ که عدم رعایت این قانون مجازات نقدی به همراه دارد، نیز در همین راستاست.

سال ۲۰۱۵ میلادی اما به‌واسطه دو اقدام تروریستی در فرانسه توسط گروه‌های تکفیری فشار به مسلمانان افزایش چشم‌گیری پیدا کرد؛ اولین حمله مربوط به دفتر مجله فکاهی “شارلی ابدو” در هفته ابتدایی سال نو میلادی که ۱۲ کشته و ۱۰ زخمی برجای گذاشت. حمله دوم منتسب به داعش در ماه نوامبر در پاریس نیز حداقل ۱۲۹ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند. این دو اقدام تروریستی جو روانی علیه مسلمانان و نمادهای آنان مانند “حجاب” را افزایش داد، به‌طوری که در سال جدید میلادی مسلمانان حتی از حملات لفظی مسئولان ارشد دولتی فرانسه در امان نماندند.

اقدامات تروریستی تکفیری‌ها در فرانسه، جو روانی علیه مسلمانان و نمادهای آنان مانند “حجاب” را افزایش داد، به‌طوری که در سال جدید میلادی مسلمانان حتی از حملات لفظی مسئولان ارشد دولتی فرانسه در امان نماندند

“لورن روسیگنول” وزیر امور خانواده و زنان فرانسه در پاسخ به گفته مجری رادیو “مونته کارلو” که برخی زنان این نوع لباس (حجاب) را با کمال میل انتخاب می کنند، گفته بود: «بله، زنانی هستند که آن را انتخاب می کنند. در گذشته هم برخی مادران آفریقایی و آمریکایی، ادامه بردگی را انتخاب کردند(!)». خانم وزیر سوسیالیست، برای اشاره به سیاهان از یک واژه استعماری و نژادپرستانه «کاکاسیاه» استفاده کرد که موجی از خشم را از سوی مسلمانان این کشور و طرفداران حقوق مسلمانان به همراه داشت و حدود ۳۰۰۰۰ نفر شکواییه‌ای اینترنتی علیه سخنان خانم وزیر امضاء کردند.

نخست وزیر سوسیالیست فرانسه، «مانوئل والس» نیز بر این موج اسلام‌ستیزی سوار شد: «حجاب نشان شیفتگی به یک سبک نیست، حجاب تنها انتخاب رنگ پوشش نیست، نه: حجاب، بردگی زنان است.»

این سطح از حملات به مسلمانان به ویژه “حجاب” تا کنون کم‌سابقه بوده اما در طول این چند سال جنبش‌هایی برای رفع تبعیض علیه زنان مسلمان در فرانسه راه افتاده و حتی افرادی به‌صورت انفرادی اقدام به دفاع از حجاب می‌کنند. «سونیا مرازگا» ( Sonia  Merazga) هنرمند و هنرپیشه معروف فرانسوی نمایش خیابانی در مناطق مختلف شهر پاریس به راه انداخت تا افکار عمومی را نسبت به تبعیض‌های اعمال‌شده علیه زنان محجبه آگاه و با آن مبارزه کند.

لورن روسیگنول وزیر امور خانواده و زنان فرانسه در رابطه با انتخاب اختیاری حجاب توسط زنان گفت: «بله، زنانی هستند که آن را انتخاب می کنند.در گذشته هم برخی مادران آفریقایی و آمریکایی، ادامه بردگی را انتخاب کردند(!)»

این بازیگر معروف فرانسوی با سرکردن حجاب و محبوس کردن خود درون یک محوطه شیشه‌ای در بسته، تلاش کرد تا به شیوه غیرکلامی و از طریق هنرمندانه محدودیت‌های اعمال شده علیه زنان محجبه در فرانسه را به نمایش بگذارد و با آن مقابله کند.

برای مقابله با جریمه‌های نقدی جهت پوشش حجاب در فضای عمومی نیز حتی یکی از مسلمانان فرانسوی میلیونر به نام “رشید نکاز” یک میلیون یورو اختصاص داد تا زنان فرانسوی با خیال آسوده‌تری در شهر تردد کنند. میلیونر فرانسوی خطاب به زنان مسلمان فرانسوی گفت: خواهر من، آزادانه هرجا که می‌خواهی برو، من جریمه‌اش را می‌دهم.
مصاحبه با یکی از فعالان «روز حجاب» در دانشگاه علوم پو، پاریس

یکی دیگر از اقدام‌های اخیر انجام شده توسط مسلمانان فرانسه جهت مبارزه علیه “منع حجاب” مربوط به دانشجویان دانشگاه علوم “پو” در پاریس است که مبادرت به برگزاری «روز حجاب مبارک» کردند تا بدین وسیله مراتب اعتراض خود به محدودیت‌هایی که بر حجاب در فرانسه ایجاد شده، اعتراض کنند؛ البته دانشگاه علوم فرانسه علی‌رغم صدور مجوز برای این گردهمایی، هیچ حمایتی از آن به عمل نیاورد.

«روز حجاب» در دانشگاه علوم پو در پاریس

در این گردهمایی جمعی از دانشجویان مسلمان از دانشجویان بقیه ادیان خواستند تا در اعتراض به اجبار کشف حجاب از سوی دولت فرانسه به آنها بپیوندند. این گردهمایی «حجاب مبارک» نام داشت و در این رابطه صفحه‌ای در شبکه اجتماعی فیس‌بوک با نام «حجاب یا نه» ایجاد شد که تعدادی از دانشجویان آمادگی خود را جهت حضور در آن اعلام کردند.

کلیپی کوتاه از گردهمایی حجاب مبارک
رهبران این گردهمایی، به شعار «زیباترین پوشش ما» اشاره کرده و انتخاب نوع پوشش خود که زینت‌آرای زن است را حق طبیعی خود دانستند

لازم به اشاره است که حتی دانشجویان مرد هم با پوشاندن روسری بر سر خود، در همایش مورد نظر به بحث پرداختند. رهبران این گردهمایی، به شعار «زیباترین پوشش ما» اشاره کرده و انتخاب نوع پوشش خود که زینت‌آرای زن است را حق طبیعی خود دانستند و اظهار داشتند: «ما معتقدیم که یک عمل سمبلیک مانند رعایت حجابمان در دانشگاه و جامعه موجب می‌شود که وجدان‌ها آگاه به این شوند که چه بر سر زنان محجبه در فرانسه می‌آید».

در تصاویر فوق می‌توان توئیت‌های مربوط به حجاب را که از سوی اعضا و طرفداران جنبش «حجاب یا نه» دید: «فرانسه درگیر ۹۰ مورد مشکل است اما حجاب یک مشکل هم برای این کشور ایجاد نکرده است»، «وعده دیدار ما امروز در دانشگاه علوم فرانسه»، «برنامه خوبی برای بیان دیدگاه بانوان است. ما به دنبال جامعه‌گرایی نیستیم. فقط می‌خواهیم فهمیده شویم»

در بستر تهدید روزافزون آزادی‌های مدنی در فرانسه در برخورد با مسلمانان که حتی سازمان ملل هم آن را «نامتناسب و بی‌اندازه» خوانده است، این گونه اقدامات خلاقانه می‌تواند تا حدودی جلوی پروژه «شرمنده سازی» زنان محجبه که از سوی نخبگان دارای ثروت و قدرت در فرانسه دنبال می‌شود را بگیرد و اجازه ندهند تا بیش از پیش زنان مسلمان از صحنه‌های اجتماعی به حاشیه رانده شوند.

منبع:مشرق

انتهای متن/*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.