×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

تهران بیش از ۲هزار نقطه گردشگری دارد

به گزارش باقرشهرنیوز به نقل از تهران نیوز، تهران از سال ۱۱۶۴ هـ . ش به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد؛ یعنی این کلانشهر بیش از ۲۳۰ سال است که پایتخت ایران پهناور است.

در دی ماه ۱۳۹۳ اسکلت یک انسان در منطقه مولوی تهران متعلق به حدود ۵۰۰۰ سال پیش کشف شد. پیش از این گمان می‌رفت سابقه زندگی در منطقه تهران امروزی به کشفیات قیطریه که متعلق به ۳۰۰۰ سال پیش بود، بر می‌گردد، اما پیشینۀ سکونت در تهران به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد و این کشفیات، گمانه زنی ها در مورد تاریخ تهران را دچار تحول کرد.

متاسفانه این سابقه ۷هزار ساله و همچنین ظرفیتی که ۲۳۰ سال مرکزیت به تهران داده است، همیشه مورد غفلت بوده و جاذبه‌های گردشگری تهران در زیر پوست ترافیک دائمی و دیگر المان‌های شهری این کلانشهر پنهان شده است.

اما در سال‌های اخیر توجه به بعد فرهنگی- تاریخی تهران به عنوان یکی از مولفه‌های هویتی تهران مورد توجه جدی قرار گرفته است؛ بازسازی بخش‌های تاریخی تهران، احیای تاریخ معاصر در محلات و مناطق قدیمی و برنامه‌هایی نظیر تهران گردی باعث توجه عمومی به این بافت فراموش شده هویتی شده است.

همین اقدامات باعث شده در چند سال اخیر شاهد حضور چشمگیر گردشگران مختلف از سراسر کشور در تهران باشیم.

بهروز صلاحی، دومین سالی است که ایام نوروز از شیراز به تهران آمده است. او درباره دلایل سفر خود می‌گوید: پارسال فرصت نشد همه جاذبه‌های تهران را ببینیم.

بیشترین جاذبه‌های تهران در مناطق ۱، ۱۲ و ۲۰

با توجه به اینکه در مناطق یک، ۱۲ و ۲۰ بیشترین جاذبه‌های تاریخی شهر تهران قرار دارد؛ منطقه یک به عنوان منطقه‌ای تاریخی و زیارتی، ‌منطقه ۱۲ به عنوان قلب تهران قدیم و منطقه ۲۰ نیز به عنوان قبله تهران و وجود امکان تاریخی و تفریحی هدف اصلی تور تهرانگردی به شمار می‌رود.

جذاب‌ترین جاذبه‌های تهران از نگاه آمار

جانشین رئیس ستاد گردشگری شهر تهران امروز در گفتگویی با اشاره به برنامه های تهران گردی در نوروز ۹۵ تصریح کرد: تا ۶ فروردین حدود ۲هزار و ۵۱۱ تور اجرا شده است. تاکنون تور بازدید از ۳ برج، پارک ژوراسیک و باغ پرندگان با بیشترین استقبال روبه رو بوده اند.

محمود اقدم ۱۳ فروردین را یکی از مهم ترین روزهای گردشگری معرفی کرد و گفت: برنامه ها در این روز نیز همچون روزهای گذشته روال عادی خود را طی می کند اما ما از مردم خواهش می کنیم در روزی که معروف به روز طبیعت و گردشگری است مواظب شهرشان باشند.

قالیباف: تهران ۴ سال است در زمینه گردشگری بسترسازی می‌کند

محمد باقر قالیباف شهردار تهران نیز دیروز در حاشیه بازدید از ستاد گردشگری شهرداری تهران با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: گردشگری بحث مهمی برای تمامی شهرها و البته کشورهای دنیاست. شهرداری تهران نیز ۴ سال است که درگیر این بحث شده و بسترسازی می کند. هر سال نیز نسبت به سال قبل شرایط بهتر شده است.

قالیباف با بیان اینکه شهرداری تهران نمی خواهد بحث گردشگری را دولتی کند، تاکید کرد: شهرداری یک نهاد عمومی غیردولتی است و ما باید در حوزه گردشگری مدیریت، حمایت و بسترسازی کنیم و اجازه دهیم تا بخش خصوصی وارد عمل شود.

قالیباف با بیان اینکه بیش از ۱۰ هزار شغل در مجموعه ستاد گردشگری به وجود آمده است، گفت: تهران جای دیدنی زیادی دارد و حداقل ۳۰ روز زمان می برد تا اماکن دیدنی تهران را به طور کامل دید. همین جاذبه های تهران موجب شد تا ما بر منطقه ۱۲ به عنوان مرکز تاریخی و هویتی تمرکز کنیم.

وی به اجرای برنامه های فرهنگی همزمان با ولادت حضرت زهرا (س)، روز جمهوری اسلامی و روز طبیعت پرداخت و گفت: قرار است تا ۳شب در میدان مشق مراسم برپا کنیم و از منطقه ۱۲ رونمایی کنیم. ما به دنبال آن هستیم تا با رویکرد گردشگری زندگی را به مراکز هویتی شهرمان بازگردانیم.

معاون شهردار تهران: تمرکز ما بر بافت‌های هویتی است

معاون شهردار تهران گفت: امسال گردشگران نوروزی در شهر تهران با فضای جدیدی رو به رو می شوند به طوری که می توان گفت تهران امسال حتی با تهران سال گذشته هم متفاوت است و دیدنی تر شده است.

ناصر امانی با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه در ایام نوروز، تهران شهر خلوتی است و آلودگی هوا ندارد، بیشتر از همیشه دیدنی است از این رو امیدوارم گردشگران امسال بتوانند به قلب تاریخی تهران بیایند و از زیبایی های منطقه هرندی که امسال میزبانی لاله ها در آنجا است، دیدن کنند.

معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران درباره اینکه کدام نقطه تهران در ایام نوروز دیدنی تر است، اظهار کرد: تهران به اندازه ای جاذبه گردشگری دارد که به مشخص کردن یک نقطه دیدنی، کار سختی است اما تماشای دریاچه چیتگر را به همه گردشگران شهر تهران پیشنهاد می دهم.

وی افزود: فضای دریاچه چیتگر بسیار مفرح است و در فصل بهار،  چشم انداز پارک کوهستان و منطقه آبشار در این منطقه زیبایی خاصی ایجاد کرده است.

معاون شهردار تهران یکی دیگر از جاذبه های دیدنی پایتخت را روددره هایی عنوان کرد که شهرداری تهران طی چند سال گذشته بازسازی و تبدیل به تفرجگاه کرده است.

معاون شهردار تهران خاطرنشان کرد: یکی از جاذبه های دیدنی این روزهای تهران زندان قصر است که پیشنهاد می کنم گردشگران نه از آن جهت که زندان است بلکه به دلیل آنکه به همت مدیریت شهری تبدیل به باغی زیبا شده است، از آن دیدن کنند.

تهران ۲ هزار نقطه گردشگری دارد

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه تهران بیش از ۲ هزار نقطه گردشگری، زیارتی، تاریخی و تفریحی دارد، گفت: بازدید از تمام جاذبه های گردشگری تهران نیاز به ۳۵ روز زمان دارد.

امرودی با اشاره به اینکه شهرداری تهران در راستای طرح مهمان طهران برنامه دارد تجربه ای به یادماندنی از سفر و گردش در تهران را در خاطره مسافرین و گردشگران تهرانی ثبت کند، گفت: برای این منظور بیش از ۱۰۰ ایستگاه راهنمای مسافر و سامانه های استقبال از مسافرین نوروزی در مبادی ورودی شهر تجهیز شده است. همچنین در راستای تورهای تهران گردی تخفیفات ویژه بازدید از مراکز فرهنگی و تفریحی برای شهروندان و گردشگران تهرانی در نظر گرفته شده است.

امرودی با تاکید بر آنکه تهران می تواند یکی از قطب های گردشگری کشور باشد، تصریح کرد: شعار امسال شهرداری تهران، تهران میزبان ایران است و امیدواریم بتوانیم میزبان شایسته ای برای تمام ایرانیان باشیم.

توریسم، جزو سه صنعت پولساز دنیاست

طبق پیش بینی‌هایی که توسط سازمان جهانی توریسم انجام شده، صنعت جهانی توریسم از جمله معدود صنایعی است که با وجود رکود در جامعه جهانی سالانه رشد قابل توجهی داشته و تا سال ۲۰۳۰ سالانه ۳.۳ درصد رشد خواهد داشت و در این سال به ۱.۸ میلیارد نفر خواهد رسید.

از صنعت توریسم به عنوان یکی از سه صنعت پولساز در دنیا یاد می‌شود. امریکا که از منابع طبیعی سرشار و صنایع و تکنولوژی های پیشرفته برخوردار است به صنعت گردشگری به عنوان صنعت سودمند، اشتغال زا و مفید تکیه دارد به طوری که در سال ۲۰۰۱ بیشترین درامد ارزی خود را از صنعت گردشگری کسب کرده است. همچنین در مدت مشابه درآمد ارزی کشور فرانسه از طریق جذب گردشگر به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار  رسیده است. در کشور اسپانیا نیز درآمد حاصل از جذب گردشگران خارجی بیش از درامد های نفتی کشورهای حوزه خلیج فارس است.کشور ایتالیا نیز با تکیه بر برخورداری از گنجینه های هنری ، باستانی و ساختار های مناسب برای جذب هرچه بیشتر جهانگردان موفق در سال ۲۰۰۲  ، ۳۸ میلیون گردشگر خارجی را جذب کند.

ایران با توجه به این که در ردیف ۱۰ کشور اول دنیا از نظر وجود جاذبه های گردشگری قرار دارد ولی از نظر جذب توریسم و گردشگر نه تنها در بین کشور های دنیا بلکه در بین کشورهای خاورمیانه هم جایگاه شایسته و مطلوبی ندارد.

براساس گزارش مهر؛ قطعا توجه به بخش‌های هویتی و تاریخی، معرفی آن‌ها و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای حضور گردشگران می‌تواند بسیاری از خلاءهای موجود را مرتفع کند؛ اتفاقی که این روزها در تهران شاهد آن هستیم.

انتهای متن/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.