×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

تهران زلزله بیاید چه می‌شود؟

پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز :بهرام عکاشه، درباره وضعیت کنونی زلزله در ایران به ویژه تهران اظهار کرد: مطالعه تاریخ زلزله شناسی و زلزله نگاری نشان دهنده آن است که ایران همیشه زلزله خیز است، در واقع زلزله پدیده ای نیست که طی چند سال اتفاق بیفتد و تمام شود بلکه به جرات می‌توان گفت از صدها هزار سال پیش زلزله خیز بوده و هست.

وی در ادامه گفت: بارها اعلام کردیم که تهران شاهد زلزله بالای ۷ ریشتری خواهد بود.

پدر علم زلزله با بیان این مطلب که ما سه تهران داریم، افزود: تهران با ۲۲ منطقه، تهران حاشیه و تهران متروپل که اگر زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷ تا ۸ ریشتر رخ دهد، بیش از ۱۵ میلیون شهروند صدمه خواهند دید.

وی از بی‌توجهی به بحث زلزله‌خیز بودن در تهران گلایه کرد و گفت: از یک طرف نقشه‌های تخلیه اضطراری را می‌بینم اما از طرف دیگر، ساخت و سازهایی غیراستاندارد را مشاهده می‌کنم که با آن نقشه‌ها مغایرت دارند و همه این‌ها باعث می‌شود که احساس کنم کسی به فکر نیست.

عکاشه در ادامه با بیان این مطلب که زلزله تهران سبب بروز فاجعه ملی خواهد شد، گفت: بررسی‌های صورت گرفته که نشان دهنده آن است که ۸۳ درصد شهرهای ما برای زلزله‌های خیلی خطرناک آسیب‌پذیر هستند. در واقع حدود ۱۶ درصد متوسط است، متاسفانه تنها یک درصد از شهرهای ما در مقابل زلزله ایمن هستند.

پدر علم زلزله شناسی با بیان این مطلب که ژاپن پس از زلزله توکیو خود را در برابر این حادثه ایمن ساخت، گفت: ما در کشور بارها مطرح کرده‌ایم که شاهد زلزله در تهران هستیم، به طوری که براساس آن‌ها همواره هشدار دادم، در سال ۱۳۷۶ شورای عالی امنیت ملی از من درخواست کرد که مستندات خود راجع به بحث زلزله در تهران و خطرات ناشی از آن را ارائه کنم.

عکاشه در ادامه با اشاره به این مطلب که ستاد بحران باید خود را از تجهیزات روز دنیا برخوردار کند، گفت: همچنین از آخرین آموزش‌ها در این عرصه استفاده کند تا در شرایط بحران شاهد کمترین تلفات و خسارات باشیم. در مجموع ستاد مدیریت بحران باید بیش از پیش، گوش به زنگ زلزله تهران باشد.

وی در خاتمه با بیان این مطلب که ۱۱ هزار کیلومتر لوله گاز در شهر تهران وجود دارد،گفت: همچنین ۷۰۰ هزار علمک گاز با فشار در لوله‌ها در سطح شهر پراکنده است که اگر اتفاقی بیفتد، این گازها باید بسوزد و شهر تهران آتش می‌گیرد.

منبع : شهدای ایران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.