تولید در دل سیاه‌‌چادرها

تولید در دل سیاه‌‌چادرها؛ ۲۵درصد پروتئین خراسان‌شمالی را عشایر تولید می‌کنند

عشایر تولیدکنندگان گمنامی هستند که بخش عمده‌ای از تولیدات پروتئینی و محصولات لبنی خراسان‌شمال٬ حاصل دسترنج این قشر زحمتکش است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز، استان خراسان شمالی یکی از استان‌های عشایرنشین کشور است که 5700 خانوار عشایر با جمعیتی قریب به 30 هزار نفر در این استان زندگی می‌کنند.

عشایر خراسان شمالی در مناطق شاه‌جهان٬ گلیل و درصوفیان و مراوه‌تپه و جیرانسو حضور داشته و ییلاق و قشلاق می‌کنند. جمعیت 3درصدی عشایر استان بیش از 25 درصد پروتئین استان را با داشتن 750 هزار رأس دام تأمین می‌کنند.

تاکنون در راستای حمایت از قشر مولد عشایر اقداماتی انجام شده که تنوع‌بخشی به تولیدات عشایر استان یکی از مهم‌ترین این اقدامات است. بیش از 20 هزار هکتار از اراضی ملی خراسان شمالی برای کشت گیاهان دارویی به عشایر استان اختصاص داده شده است.

همچنین حمایت از تولیدات دامی عشایر و رونق‌بخشی به تولیدات صنایع دستی عشایر استان که دست‌بافته‌های بانوان عشایر خراسان شمالی است٬ یکی از مهم‌ترین اقدامات برای حمایت از عشایر خراسان شمالی است. برای حمایت از بانوان عشایر استان نیز تسهیلات کارآفرینی و صندوق‌های حمایت از زنان عشایر تشکیل شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *