×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

جایگاه واژه «دشمن» در ادبیات سیاسی رییس جمهور/ چرا روحانی، آمریکا را دشمن نمی داند؟

به گزارش باقرشهرنیوز به نقل از تهران نیوز؛ بد عهدی ها و خلف وعده های آمریکایی ها از گذشته تا کنون برکسی پوشیده نیست، و بر همگان روشن است که دشمنی امریکایی ها از همان ابتدای انقلاب اسلامی شروع و تا به امروز نیز ادامه دارد، و با خوی استکباری خود از هر فرصتی برای ضربه شدن و سرنگونی انقلاب اسلامی بهره جسته است.

برای اثبات دشمنی آمریکا با ایران و اینکه اختلافات ایران و آمریکا در حد یک اختلاف ساده نیست، به برخی از مهم‌ترین اتفاقات تاریخی خصومت‌آمیز واضح آمریکا در قبال ایران اشاره می‌کنیم.

*راه‌اندازی گروه‌هایی نظیر القاعده، داعش، طالبان، جندالله و … برای مقابله با ایران.
*کودتای آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲٫
*حمایت صریح آمریکا از فتنه ۷۸ و ۸۸٫
*کمک همه‌جانبه به صدام در زمان جنگ تحمیلی علیه ایران.
*حبس دارایی‌ها و اموال ایران در آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی.
*حمایت از کودتای نوژه.
*تحریم اقتصادی از سال‌های اول انقلاب تاکنون به انحاء مختلف.
*حمله به کشتی مسافربری ایران در خلیج‌فارس.

*اقدام برای براندازی در فتنه سال ۸۸ و بسیاری از این قبیل موارد در تاریخ معاصر رابطه خصمانه آمریکا با ایران کاملا مشهود است.
این اتفاقات که تنها بخشی از خصومت‌های آمریکایی ها نسبت به جمهوری اسلامی است و نشان ‌دهنده این است که آمریکا سال‌هاست در پی ضربه‌زدن به ملت ایران و نظام اسلامی بوده و برای رسیدن به اهداف خود از هیچ حربه ای دریغ نکرده است.

این درحالی است که با روی کار آمدن دولت یازدهم و شروع سلسله خوشبینی های ساده لوحانه، فصل جدیدی از رابطه مصامحه و مسالمت آمیز از سوی دولت به آمریکایی ها شروع شده است.

 

دولت یازدهم در اولین اقدام خود به هر قیمتی پای یک توافق هسته ای بسیار بد را امضاء کرد و برای حل مشکلات اقتصادی کشور آماده دادن هر امتیازی شد و با بی تدبیری و کدخدا دانستن آمریکا تمام راه های یک توافق خوب را به روی کشور در ژنو و لوزان سوئیس مسدود کرد.

همچنین آنقدر در بی تدبیری افراط نموده که اعلام کردند میز مذاکرات هسته ای را هیچگاه ترک نخواهند کرد و این بهترین پیام به دشمن و به شیطان بزرگ بود، که آقای روحانی آمریکا را شیطان نمی داند و کدخدا می خواند!

 

*ظریف: تلاش می‌کنم هیچ‌گاه از واژه دشمن استفاده نکنم!

ظریف در خاطرات خود به‌کرات درباره دوستی و دشمنی با کشورهای مختلف و نحوه رابطه و مذاکره با این کشورها صحبت کرده است. در قسمتی از خاطرات، مصاحبه‌کننده سؤالی از ظریف می‌پرسد که قسمت آخر جواب وی محل تأمل جدی ماست. در این سؤال و جواب آمده است:

«به‌طور کلی کار با نمایندگان کدام کشور برای شما جذاب‌تر یا آرامش‌بخش‌تر بود؟ اساساً پیش می‌آمد که با نماینده یک کشور رابطه دوستانه‌ای داشته باشید؟

من نه‌تنها در آن مقطع، بلکه هیچ‌گاه با نماینده کشوری رابطه‌ای که بتوان آن را صمیمانه نامید نداشتم. کار دیپلماسی بسیار سخت است. در دیپلماسی باید واقع‌بین باشید و نباید کسی را دوست قلمداد کنید. ضمن اینکه باید در مقابل همه تظاهر به دوستی کنید. زمانی که می‌خواستند قطعنامه اول هسته‌ای را علیه ایران تصویب کنند، تصویری از من هست که در کنار سفیر انگلیس می‌خندم. می‌خواستم به آن‌ها نشان دهم که کاری که می‌کنند، برای ما آخر دنیا نیست. اما این دلیل نمی‌شود که من او را آدم قابل‌اعتمادی بدانم یا کار کردن با وی برایم لذت‌بخش باشد. در دیپلماسی ممکن است کسی از اینکه می‌تواند کاری در جهت منافع کشورش انجام دهد، لذت ببرد، اما درواقع کار بسیار دشواری در پیش دارد. به‌طوری‌که نیاز به فکر و سنجش مداوم وجود دارد. به‌خصوص در دیپلماسی چندجانبه که باید هم‌زمان با ۱۹۰ کشور کار کرد. در هر بحثی باید حداقل به ۱۵ کشور اصلی از دوستان، مخالفان و رقیبان بیندیشید. من تلاش می‌کنم هیچ‌گاه از واژه دشمن استفاده نکنم.» آقای سفیر، صص ۸۷-۸۸ .

در این جواب، ظریف سعی دارد نگاه واقع‌بینانه خود در مذاکرات و فضای دیپلماتیک بیان کند، اما به نکته بسیار مهمی اشاره می‌کند که جای بحث فراوان دارد. ایشان در پایان صحبت‌های خود متذکر می‌شود که سعی می‌کند هیچ‌گاه از واژه «دشمن» استفاده نکند. این جمله دو احتمال در ذهن خواننده به وجود می‌آورد: یکی اینکه ایشان اصلاً قائل به دشمنی بین دولت‌ها در فضای بین‌الملل نیست و دوم اینکه قائل به دشمنی است، ولی سعی می‌کند در فضای دیپلماتیک و برای جلوگیری از سوءبرداشت‌ها از واژه «دشمن» استفاده نکند. از عبارات فوق هر دو احتمال برداشت می‌شود و بهتر است نتیجه‌گیری سریع و عجولانه‌ای نداشته باشیم.

همچنین آقای روحانی معتقد است ما نباید به دنبال دشمن‌تراشی باشیم و بهانه را به دست دشمنان ندهیم تا روز به روز علیه ما حمله کنند. و این درست نقطه مقابل فرمایشات رهبر کبیر انقلاب است که آمریکا را شیطان بزرگ و دشمن شماره اول ملت ایران می دانست.

 

امام الصادق علیه السلام در حدیثی می فرمایند: سه خصلت است که در هر کس باشد منافق است هر چند روزه بگیرد و نماز بخواند: ۱-زمانی که خبر دهد دروغ بگوید، ۲- هنگامی که وعده دهد تخلف ورزد، ۳- زمانی که امانتی به او بسپارند خیانت نماید. «تحف العقول صفحه ۳۷۷»

با این حال دیگر جای هیچ‌گونه شکی باقی نمی‌ماند که دولت یازدهم آمریکا را به‌عنوان دشمن ایران قبول ندارد و فقط اعتقاد دارد که ما با آمریکا اختلاف اساسی داریم و هیچ دشمنی بین ما وجود ندارد، البته اگر دشمنی‌هایی نیز وجود دارد، مختص گروه‌هایی است که نیاز به دشمن دارد.

*نظر امام خمینی (ره) درباره دشمنی با آمریکا

مقابله و دشمنی با آمریکا یکی از مهم‌ترین اصول انقلاب اسلامی است و در نگاه بزرگان جمهوری اسلامی، آمریکا مظهر استکبار است و استکبارستیزی یکی از شعارها و اصول اصلی انقلاب اسلامی است. حضرت امام(ره) بارها و بارها بر دشمنی ایران و آمریکا تأکید داشتند و این دشمنی را ناشی از خوی استکباری و ظالمانه این کشور می‌دانستند.

در ادامه لازم است برای نشان‌دادن نگاه حضرت امام (ره) به دشمنی آمریکا نسبت به ایران، چند جمله‌ای از ایشان نقل می‌کنیم:

*یـک جـریـانـى در کـار اسـت کـه آن جریان، انسان را از این معنى می‌ترساند بخواهد به‌طور خزنده، این کشور را باز هُل بدهد به طرف آمریکا. (صحیفه امام، ج ۱۴، ص ۴۳۷)

*ما تا آخر عمر علیه دولت آمریکا مبارزه می‌کنیم. (صحیفه امام، ج ۱۲، ص ۱۷۵)
*آمریکا دشمن شماره یک مردمِ محروم و مستضعفِ جهان است. (صحیفه امام، ج ۱۳، ص ۲۱۲)
*ما روابط با آمریکا را می‌خواهیم چه بکنیم. روابط ما با آمریکا، روابط یک مظلوم با ظالم است، روابط یک *غارت‌شده با یک غارتگر است. (صحیفه امام، ج ۷، ص ۳۵۷)
*آمـریـکـا یـک تـروریـسـت بـالذّات دولتـى اسـت، که سرتاسر جهان را به آتش کشیده است. (صحیفه امام، ج ۲۱، ص ۳۹۸)
*اگـر آمـریـکـا و اسـرائیـل (لا اله الا الله) بـگـویـنـد مـا قبول نداریم؛ چرا که آن‌ها می‌خواهند سرِ ما کلاه بگذارند. آن‌ها که صحبت از صلح می‌کنند، می‌خواهند منطقه را به جنگ بکشند. (صحیفه امام، ج ۱۵، ص ۳۳۹)
*همه ملت ما، دشمن شماره اول خودش را امروز آمریکا می‌داند. (صحیفه امام، ج ۱۰، ص ۵۱۹)

انتهای متن/*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.