×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

حداقل مزد ۹۹؛ احتمالا ۳میلیون و ۲۱۵هزار تومان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز به نقل از پایگاه خبری خبر فوری، در شرایطی که تشکیل نشست کمیته مزد به هفته آینده موکول شده، گمانه‌زنی همشهری نشان می‌دهد که احتمالا حداقل دستمزد کارگری در محدوده ۳میلیون و ۲۰۰هزار تومان تعیین خواهد شد
جلسه این هفته کمیته مزد ۹۹نیز لغو شد تا کار سخت تعیین حداقل مزد کارگران در سال آینده به هفته آینده و روزهای پایانی سال و شاید سال بعد موکول شود. سخت از این‌جهت که از یک‌سو اختلاف‌نظر میان شرکای اجتماعی برای تعیین حداقل دستمزد زیاد است و از سوی دیگر، هزینه‌های سنگینی که به معیشت کارگران وارد شده، اجازه نمی‌دهد طرف‌های کارگری با افزایش کمتر از کف مطالبات کارگران موافقت کنند. فعلاً کف مطالبات طرف کارگری، جبران قدرت خرید از دست رفته این قشر است که طبق محاسبات همشهری نیازمند افزایش یک‌میلیون و ۱۸۰هزارتومانی حداقل دستمزد است.

از ۲هفته پیش جلسات کمیته مزد ۹۹به‌واسطه شیوع کرونا برگزار نشده و حتی جلسه دیروز این کمیته که دعوتنامه آن به‌دست شرکای اجتماعی رسیده بود نیز با درخواست وزارت کار لغو شد تا عملاً چانه‌زنی‌های مزدی شورای‌عالی کار به هفته پایانی سال موکول شود؛ اتفاقی که البته مورد پذیرش طرف‌های کارگری نیست و طرف کارفرمایی نیز برای حفظ حساب‌وکتاب خود مایل است پیش از پایان سال تکلیفش را روشن کند؛ اما ملاحظات کرونایی دولت و وزارت کار تا امروز باعث شده زمینه مساعد برای مذاکرات مزدی فراهم نشود.

کارگران منتظرند

طرف‌های کارگری برای شرکت در هر جلسه‌ای در هر زمان و مکانی برای مذاکرات مزدی اعلام آمادگی کرده‌اند و اصرار دارند تا پیش از پایان سال، تکلیف حداقل مزد کارگران در سال۹۹مشخص شود. علی خدایی، عضو کارگری شورای‌عالی کار در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: حتی اگر دولت تصمیم بگیرد هفته پایانی سال را برای مهار کرونا تعطیل عمومی اعلام کند تا مردم در خانه‌ها بمانند، بازهم منعی برای برگزاری جلسات کمیته مزد وجود ندارد و طرف کارگری آماده حضور در این جلسات هستند. خدایی درباره خواسته طرف کارگری در مذاکرات مزد ۹۹، تأکید می‌کند: تا پیش از اتمام مذاکرات مزدی، اعلام هیچ‌رقمی برای تعیین مزد ۹۹کارگران مستدل و قابل‌قبول نیست؛ اما کف خواسته طرف کارگری در این مذاکرات این است که حداقل، قدرت خرید از دست رفته کارگران جبران شود.

گمانه‌زنی‌های مزدی

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار از ارائه عدد و رقم مشخص برای افزایش دستمزد سال ۹۹خودداری می‌کند اما براساس اظهارات او مبنی بر اینکه کف خواسته کارگران، جبران قدرت خرید است، می‌توان برآورد کرد که برای جلب رضایت طرف‌های کارگری، حداقل مزد سال ۹۹باید به‌اندازه افزایش اعمال شده در سبد معیشت سال آینده افزایش پیدا کند. در آخرین جلسه کمیته مزد که هفته اول اسفند برگزار شد، شرکای اجتماعی روی رقم ۴میلیون و ۹۴۰هزار تومان برای هزینه معیشت یک خانوار کارگری ۳.۳نفره توافق کردند که در مقایسه با سبد معیشت سال قبل ۳۱.۴درصد رشد کرده بود. محاسبات نشان می‌دهد حداقل هزینه معیشت کارگران در اسفندماه امسال یک‌میلیون و ۱۸۰هزار و ۷۳۷تومان نسبت به سال قبل سنگین‌تر شده و بر همین مبنا، برای حفظ قدرت خرید آنها باید معادل همین رقم به حداقل دریافتی آنها افزوده شود تا بتوانند همان دخل‌وخرج نابسامان خود را حفظ کنند. فعلاً حداقل حقوق یک کارگر حداقلی‌بگیر با احتساب مزایا و حق اولاد ۲فرزند، ۲میلیون و ۳۴هزار تومان است که برای حفظ قدرت خرید باید ۵۸.۰۴درصد معادل یک میلیون و ۱۸۰هزار تومان افزایش پیدا کند و به ۳میلیون و ۲۱۵هزار تومان برسد تا او همچنان معیشتی در حد و اندازه معیشت ۱۲‌ماه اخیر داشته باشد و فقط دچار عقب‌ماندگی بیشتر نشود

احتمال اجرای سناریوی مزدی مجلس

سال گذشته در سایه تنش‌های اقتصادی و به‌هم‌ریختگی بازارها، مجلس به بحث افزایش حقوق کارکنان دولت در بودجه سال ۹۸ورود کرد و ضمن رد پیشنهاد دولت برای افزایش ۲۰درصدی همه کارکنان دولت، مصوبه‌ای گذراند که برمبنای آن دولت مکلف شد ابتدا به حقوق همه کارکنان مبلغ ثابت ۴۰۰هزار تومان اضافه کند و در ادامه حقوق همه کارمندان را ۱۰درصد دیگر افزایش دهد. در این فرایند عملاً حقوق کسانی که حداقلی بگیر بودند درصد بالاتری افزایش پیدا کرد و حقوق افرادی که دریافتی بالاتری داشتند با درصد جزئی‌تری رشد کرد. درنهایت با تصویب هیأت دولت، حداقل حقوق شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مبلغ یک‌میلیون و ۵۶۳هزار و ۴۰۰تومان تعیین شد؛ به‌طوری‌که حداقل افزایش حقوق نسبت به سال ۱۳۹۷ از ۴میلیون و ۴۰۰هزار ریال کمتر نباشد. این سناریو برای کارگران نیز به همین شکل اجرا و افزایش ۳۶.۱ درصدی حداقل دستمزد منجر شد. در این فرایند شورای‌عالی کار کارفرمایان را مکلف کرد مبلغ ثابت ۲۶۱ هزار و ۱۱۸ تومان

را به حقوق همه کارگران اضافه کنند و در ادامه ۱۳درصد دیگر نیز حقوق را افزایش دهند. در شرایط فعلی نیز، با توجه به تصمیمی که دولت در افزایش حقوق فرهنگیان اتخاذ کرده و درآمدهای پایین را بیش از درآمدهای بالا افزایش داده است، انتظار می‌رود در تعیین مزد ۹۹ نیز همان سناریوی اضافه کردن رقم ثابت به همراه درصدی مشخص در دستور کار قرار گیرد.

کارگران تعطیل نیستند که کمیته مزد تعطیل شود

اگرچه برگزاری تجمع برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا لغو شده و وزارت بهداشت نیز همواره بر آن تأکید می‌کند اما علی خدایی، نماینده کارگران در شورای‌عالی کار معتقد است تعداد حاضران کمیته مزد آنقدر زیاد نیست که قابل‌کنترل نباشند ضمن اینکه وقتی کارگران طبق روال گذشته مشغول کار هستند، توجیهی برای تعطیلی جلسات شورای‌عالی کار وجود ندارد. فرامرز توفیقی- رئیس کمیته مزد کانون شوراهای اسلامی کار- نیز با اعلام آمادگی نمایندگان کارگران برای حضور در جلسات شورای‌عالی کار، می‌گوید: طرف کارگری انتظار دارد در تعیین دستمزد ۹۹به این موضوع توجه شود و هزینه معیشت امسال، یک‌میلیون و ۱۸۰هزار تومان بیش از سال گذشته است و حداقل باید این رقم به حداقل دستمزد اضافه شود تا قدرت خرید کارگران محفوظ بماند در غیراین صورت، شکاف میان مزد و معیشت بیش‌ازپیش عمیق‌تر خواهد شد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.