×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

خطبه های نماز جمعه باقرشهر در روز ۳ آبان ماه

خطیب نماز جمعه باقرشهر در شروع خطبه های سیاسی عبادی نماز جمعه اظهار داشت: مسئله‌ی تقوا در دین مبین اسلام از مهم ترین مسائل است که پیامبر اکرم و ائمه اطهار هم بارها به اهمیت این موضوع اشاره داشته اند. هر مشکلی که در زندگی برای انسان اتفاق میفتد به خاطر کمبود تقواست و اگر هم رشد و پیشرفتی نصیب انسان شود قطعا این هم در پرتو تقوا و پرهیزگاری است لذا هم خود و هم شما نمازگزاران عزیز را به تقوای الهی دعوت و به ترک گناه توصیه می‌کنم.

حجت الاسلام والمسلمین استیری با اشاره به رحلت جانگذاز پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)، شهادت امام مجتبی(علیه السلام) و همچنین شهادت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) این مصیبت های عظیم رو به پیشگاه امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری و نمازگزاران باقرشهری تسلیت گفت.

شاخصه های حکومت پیامبر اسلام

امام جمعه‌ی باقرشهر با معرفی دوران حکومت پیامبر اسلام به عنوان درخشان ترین دوران حکومت بشری، حکومت ایشان را به عنوان الگویی برای تمام ادوار معرفی کرده و از مشخصه های اصلی حکومت نبی اکرم نام بردند.

قسط و عدل نبی اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)

خطیب جمعه باقرشهر: پیامبر اسلام در تمام طول عمر مسئله ی قسط و عدل و عدالت را در راس امور خود قرار دادند و بدون هیچ ملاحظه ای با افراد برخورد می‌کردند در قرآن هم به آن اشاره شده است تمام انبیا الهی برای تحقق عدل و عدالت آمده اند و در راس آن‌ها پیغمبر اکرم است. آمده است که زنی مرتکب سرقت شد، این زن را دستگیر کردند و به محضر پیغمبر اکرم آوردند ایشان هم با توجه به مسئله‌ی عدل و عدالت فرمودند باید حد بر این زن اجرا شود. در هر جامعه ای عده ای هستند واسطه می‌شوند تا حکم الهی اجرا نشود یا درآن تخفیفی صورت پذیرد لذا عده ای به محضر رسول الله آمده و عرضه داشتند: ما از افراد سرشناس جامعه ایم و اگر حد اجرا شود موجب سرشکستگی ما شده و آبروی ما نزد مردم می‌رود پس نباید حد اجرا شود. پیامبر خدا این درخواست را قبول نکردند، این افراد نزد اسامه که از یاران پیامبرو دارای جایگاهی بود، رفتند و از ایشان درخواست میانجی گری برای صحبت با رسول الله کردند تا از اجرای حد جلوگیری کنند. اسامه درخواست این افراد را نزد حضرت محمد عرضه داشت و ایشان عصبانی شدند و گفتند: اسامه آیا شما واسطه می‌شوید که حکم خدا اجرا نشود؟ حکم خدا در رابطه با هر فردی باید اجرا شود چرا که علت بدبختی و هلاکت جوامع مختلف این است که عدالت را رعایت نمی‌کردند.
در جوامع قبل از پیامبر اسلام میببینیم افرادی که سرشناس و سرمایه دار بودند و رابطه ای داشتند حکم در رابطه با آنان اجرا نمی‌شد اما برای افراد ضعیف اجرا می‌شد. در اینجا پیامبر فرمودند حدود الهی برای تمام افراد جامعه مساوی است. افرادی که موقعیت اجتماعی و یا سیاسی دارند نباید با چشمی دیگر دیده شوند. در جامعه‌ی اسلامی که حکومت پیامبر عظیم الشان اسلام را الگو و سرمشق خود قرار داده همه‌ی افراد باید در برابر قانون برابر باشند. با افرادی که از موقعیت خود سو استفاده می‌کنند طبق فرمایش پیامبر اکرم باید برخورد عادلانه شود و در اجرای حکم فرقی بین ایشان و دیگر افراد جامعه که موقعیتی ندارند نباید دیده شود، این چیزی است که سیره پیغمبر اکرم به ما درس و پند می‌دهد.

اقتدار و عزت حکومت رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم)

حجت الاسلام والمسلمین استیری در مورد اقتدار حکومت پیامبر گفتند: حاکمیت اسلام در زمان پیغمبر دنباله رو دیگران و نگاهش به دست بیگانگان نیست که بیگانگان چه نسخه ای برای ایشان می‌پیچند و به آن عمل کنند. البته اساس کار پیامبر اکرم مداراست و با مردم مدارا میکنند، با افراد گناهکار مدارا می‌کردند اما اگر مخالفت ها در اصول دین و اصول حاکمیت باشد پیامبر با قاطعیت برخورد می‌کردند.

برخورد قاطع در مسئله مسجد ضرار

وی با اشاره به داستان مسجد ضرار افزودند: اگر افرادی دنبال فتنه انگیزی بودند پیغمبر بااینها با قاطعیت برخورد می‌کردند. این سیره پیامبر است که برای همه ی ما درس است لذا برای نمونه باید بگیم مسجد ضرار که عده ای آمدند ساختند تا در برابر پیامبر قرار بگیرند و پایگاهی علیه اسلام و ارزش های اسلامی داشته باشند به دستور پیامبر خدا قاطعانه تخریب و به آتش کشیده شد. این عزت و قاطعیت درخواستی است که تمام مردم جامعه از نظام جمهوری اسلامی و این انتظار را دارند که در برخورد با مسائل با قاطعیت عمل کنند.

حجت الاسلام و المسلمین استیری خطبه اول را با تلاوت سوره کوثر به پایان رساندند و در شروع خطبه دوم با سلام و درود به پیامبر عظیم الشان اسلام و ائمه اطهار صحبت های خود را اینگونه آغاز کردند: خود و شما نمازگزاران محترم را در شروع خطبه دوم به تقوای الهی توصیه می‌کنم، امیدوارم بهترین توشه که تقوای الهی در گفتار، رفتار، اعمال، سخنان، بینش سیاسی و پوشش است توسط ما رعایت شود.

بهترین تجارت و سرمایه‌ای برای آخرت

خطیب جمعه باقرشهر: باتوحه به اینکه ۴ آبان ماه روز وقف است اشاره ی کوتاهی داشته باشم با این مسئله که در اسلام از جایگاه خاصی برخوردار است. وقتی نگاه می‌کنیم ائمه معصومین، امیرالمومنین علی(علیه السلام) موارد متعددی را جهت استفاده مردم در جامعه وقف کردند. انشاالله نسبت به این مسئله‌ی الهی توجه داشته باشیم. هیچ تاجری تمام سرمایه‌ی خودش را خرج نمی‌کند بخشی رو خرج می‌کند و بخشی رو جهت سرمایه گذاری پس انداز می‌کند، لذا وقف بهترین تجارت و سرمایه ای است برای آخرت که باید به آن توجه ویژه کنیم.

آثار علم و حکمت در کودکی

امام جمعه باقرشهر ضمن تسلیت شهادت امام مجتبی تاکید کردند: گفتنی است که مقام امام مجتبی(علیه السلام) بسیار بلندمرتبه است به طوری که آثار علم و حکمت در زمان کودکی هم از ایشان مشاهده شد.
ابو سفیان از سران مشرکین وقتی متوجه شد نمی‌تواند با پیغمبر مبارزه کند به محضر رسول الله آمد و درخواست بخشش و پیمان صلح کرد، پیامبر نپذیرفتند. ابوسفیان در مسیر برگشت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) رو همرا با امام مجتبی دیدند و عرضه داشتند یا بنت رسول الله این کودک را واسطه کنید تا پیامبر مرا ببخشند. امام مجتبی که کودکی چند ساله بودند جلو آمده با یک دست محاسن ابوسفیان را گرفتند و انگشت دست دیگر روی بینی این شخص گذاشتند و فرمودند: اسلام بیار و شهادتین را بر زبان جاری کن تا شما را شفاعت کنم. این اتفاق به گوش پیامبر رسید و ایشان با شنیدن این موضوع تبسمی کردند و فرمودند: خدارا شاکرم که از ذریه ی من کسی را خداوند قرار داده است مثل یحیی پسر ذکریا که طبق آیه قرآن در کودکی به ایشان علم و حکمت عطا شده.

اهمیت نماز اول وقت نزد امام رضا(علیه السلام)

ایشان با اشاره به شهادت امام هشتم افزودند: اینجا لازم است ذکرکنم به مسئله‌ی نماز اول وقت اهمیت بدهید چرا که امام هشتم این درس رو در عمل به ما داده اند. دیده می‌شود در زمان نماز افرادی که به پابوش ایشان رفتند در بازارها مشغول خرید هستند. چطور می‌خواهید امام رضا(علیه السلام) به ما عنایت داشته باشند وقتی پیام ایشان را نادیده می‌گیریم.

FATF برای ملت ایران شفابخش نیست

حجت الاسلام والمسلمین استیری با اشاره به چهارم آبان ماه، سالروز اعتراض حضرت امام(رحمه الله علیه) بر پذیرش لایحه ی کاپیتولاسیون که تحمیل مصونیت آمریکایی ها در ایران بود گفتند: این لایحه با اعتراض شدید امام خمینی روبرو شد. بیدار باشید که امروز هم لایحه هایی مثل کاپیتولاسیون بر بعضی کشورها من جمله کشور ما تحمیل می‌شود. لایحه FATF امروز مجددا مطرح شده است همان لایحه ای که سال گذشته رد شد. FATF به ظاهر ممنوعیت مالی از گروه های تروریسم است اما گروه های تروریستی را به همراه حامیان معرفی کنید، سپاه پاسداران ما در کنار مردم و ملت های مظلوم جهان است اما این هدف این لایحه خلع سلاح ملت های مظلوم است که کمکی به این مردم نرسد و لایحه ای استعماری است با اشتباه نسخه ای شفابخش معرفی می‌شود. کجای این لایحه برای ملت و نظام ما شفا بخشی دارد؟ ملت ایران این لایحه را نخواهد پذیرفت.

برچسب ها :

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.