×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

خواب آشفته دانش آموزان هنرستان گلشنی تعبیر نمی شود/اینجا آژیر قرمز تحصیل به صدا درآمده است!

به گزارش خبرنگار باقرشهرنیوز، دیرزمانی در باقرآباد شهر ری که این روزها آن را به نام باقرشهر میشناسند، بزرگترین هنرستان خاورمیانه با هزینه ای بالغ بر ۵۰ میلیون تومان احداث شد، اعتباری که در دهه ۱۳۵۰ پول زیادی به شمار می آمد.

هنرستانی که در مساحت ۵ هکتاری ساخته شد و چندین ساختمان و کارگاه را در خود جا داده است. برخی از دانش آموزان روزهای اول این هنرستان، این روزها معلمان و مهندسانی هستند که به نسل امروز درس یاد می دهند و نمونه های شناخته شده فارغ التحصیلان آن هم هادی ساعی و علیرضا دبیر است.

هنرستانی که اگر رونق آن روزهای خود را به همراه داشت می توانست بازوی خوبی برای شکست تحریم ها با تولید محصولات ملی باشد زیرا دانش آموختگان هنرستان ظرفیت ورود مستقیم به بازار کار و تولید کالا را دارند.

DSC08640

DSC08635

DSC08638

DSC08565

بعد از گذشت ۲ روز هماهنگی بین مسئولان آموزش و پرورش و برطرف شدن مشکلات، در هنگام ورود به هنرستان گلشنی که نام و آوازه اش هنوز هم در بین مدیران هنرستان های کشور به گوش می خورد فرسودگی بنا چشم هر بیننده ای را آزار می داد؛ درختان متعدد آن که روزگاری فضای پرنشاط برای دانش آموزان محسوب می شد این زوها صرفا فقط نقش یک درخت را بازی می کنند.

DSC08402

DSC08410

یداله عشرساقی ، مدیر هنرستان گلشنی در گفتگو با خبرنگار باقرشهرنیوز با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸ رشته برای دانش آموزان تدریس می شود،گفت: رشته هایی که در هنرستانه گلشنی تدریس می شود شامل الکترونیک، مکانیک، راه و ساختمان، ساخت و تولید، صنایع فلز، چوب و متالوژی است.

وی با بیان اینکه متاسفانه هزینه های تعمیر و نگهدای از هنرستان گلشنی در سالهای اخیر کاهش یافته و همین امر موجب شده تا این مجموعه با مشکلات جدی روبرو شود، اظهار کرد: هم اکنون در زمینه پرداخت هزینه های آب، برق و گاز نیز با مشکل جدی روبرو هستیم.

DSC08388

عشرساقی ضمن اشاره به اینکه نگهداری از مجموعه ۵ هکتاری نیاز به نیروهای متعددی دارد که تامین هزینه آنها هم اکنون غیر ممکن است، ادامه داد: متاسفانه ۷۰ الی ۸۰ درصد تجهیزات کارگاه ها از بین رفته و دانش آموزان با وسایل باقی مانده کار می کنند.

مدیر هنرستان گلشنی با اشاره به مطلب بالا، ادامه داد: با توجه به تمام مشکلات خوشبختانه دانش آموزان این هنرستان توانسته اند در مسابقات مختلف رتبه های برتر را به خود اختصاص دهند.

DSC08630

وی با بیان اینکه معلمین هنرستان گلشنی با جدیت فعالیت آموزشی خود را پیگیری می کنند و وجود مشکلات موجب از بین رفتن دغدغه تربیتی آنها نشده است، تصریح کرد: برای تجهیز و استانداردسازی مجموعه نیاز به ۴۰۰ الی ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار است و این در حالی است که هیچ وقت به زمان اولیه این مجموعه نخواهد رسید.

عشرساقی یادآور شد: در برخی از رشته ها کارگاه های بروز و مجهزی وجود دارد و دانش آموزان این رشته ها توانسته اند به توانایی بالایی از علم الکترونیک دست یابند.

مدیر هنرستان گلشنی با تاکید براینکه سعی شده کلاس ها هوشمند سازی شود تا دانش آموزان از اطلاعات روز بهره مند شوند، گفت: با توجه به تلاش دانش آموزان و معلمان، رتبه های ۲ رقمی آزمون سراسری سال جاری توسط دانش آموزان هنرستان گلشنی کسب شده است.

وی با بیان اینکه همزمان با هفته مشاغل در اردیبهشت ماه نمایشگاهی از تولیدات دانش آموزان برگزار می شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۴۰۰ دانش آموز در این هنرستان تحصیل می کنند و این در حالی است مه ظرفیت تحصیل ۱۴۰۰ دانش آموز وجود دارد.

بعد از گفتگو با مدیر مدرسه، سراغی از کارگاه ها و دانش آموزان گرفتیم؛ مهندس بختیاری که ۲۵ سال از عمرش را در هنرستان گلشنی بوده و روزگار دانش آموزی خود را اینجا گذرانده، این روزها سرپرست بخش متالوژی است و برای راهنمایی به ما پیوست؛ وارد سالنی شدیم که یادآور فیلم های جنگ جهانی دوم و ساختمان های متروکه نازی ها بود. قبل از شنیدن صدای دانش آموزی اول سر و صدای موتور خانه به گوش می رسد وتاریکی راهرروها و درهایی که بخاطر بالارفتن امنیت آهنی شده و قفل می شدند به چشم می آمد.

DSC08428

DSC08420

کارگاه الکترونیک که ۱۸ سال از عمر مهندس ایزدی در سرپرستی آن گذشته اولین دیدار با دانش آموزان بود. خوشبختانه این کارگاه دارای تجهیزات به روز و مناسبی برای تحصیل دانش اموزان بود.

ایزدی گفت:کارگاه الکترونیک هنرستان گلشنی در برخی از دوران ها شاهد حضور دانشجویان است زیرا امکانات و تجیزات خوبی برای تحصیل و تحقیق در خود جا داده است؛ خوشبختانه دانش آموزان الکترونیک بعد از اتمام تحصیلشان از سواد بالایی در رشته خود برخوردار می شوند.

DSC08463

دانش آموزان کارگاه چوب در حال یادگیری دروس نظری بودند، سراغی از کلاسشان گرفتیم که متوجه شدیم اصلا وضعیت مناسبی ندارد.

DSC08477

کارگاه چوب نیز روبرو کلاس سوم چوب قرار داشت، ۶ سال از حضور آقای شیرآور در هنرستان گلشنی می گذرد و به گفته خودش بدلیل فرسودگی دستگاه های این کارگاه، دیروز با برق ۳ فاز دست و پنجه نرم کرده است.

DSC08469

DSC08457

وی گفت: متاسفانه اکثر دستگاه های کارگاه چوب از کار افتاده است و نمی توان از آنها استفاده کرد.

DSC08453

شیرآور با اشاره به اینکه خطرات زیادی در هنگام استفاده دانش آموزان از دستگاه های باقی مانده، آنها را تهدید می کند، تاکید کرد: برخی از دستگاه های کارگاه چوب بدون حفاظ است و موقع استفاده دانش آموزان، انسان را دچار ترس مستمر از وقوع حادثه می کند.

مهندس بختیاری، ما را به کلاس درس خود برد و از کمبود امکانات گفت. کلاس درس متالوژی را دانش آموزان رنگ کرده بودند تا کمی از سیاهی اش کم شود.

DSC08476

DSC08473

کارگاه متالوژی این روزها صرفا خاک گرفته بود و عنکبوتها هم در آن، جا خوش کرده بودند؛ البته هنوز چراغ کوره ذوب آهنش با کلی مشکلات روشن بود ولی بخاطر فرسودگی تجهیزات با مشکل روبرو بودند.

DSC08494

DSC08491

مهندس رضایی، معلم کامپیوتر هنرستان گلشنی علی رغم ظاهر جوان اش، ۲۰ سال در این هنرستان تدریس کرده است؛ وی سخت درگیر آموزش دانش آموزان بود.

DSC08438

در ادامه گذر از راهروهای هنرستان گلشنی به کارگاه  فلز  یا جوشکاری رسیدیم که مهندس حبیب عسگری ، سرپرست آن بدلیل نبود وسایل مورد نیاز در اتاقک خود مشغول تدریس درس به یکی از دانش آموزان بود.

DSC08625

عسگری با اشاره به اینکه کار در کارگاه نیاز به مواد اولیه دارد که این مهم متاسفانه با کمبود شدید وسایل مواجه است.

شاید بتوان گفت که کارگاه مکانیک یکی از مرتب ترین بخش های این هنرستان بود؛ مهندس محمودیان نیز ۸ سال از سابقه معلمی اش را در هنرستان گلشنی در کارگاه مکانیک گذرانده است.

DSC08558

DSC08536

DSC08548

DSC08520

وی از تلاش دانش آموزان رشته مکانیک برای یادگیری مطالب گفت و با اشاره به اینکه این کارگاه نیاز به بروز ترین تجهیزات را دارد، تصریح کرد: بخشی از تجهیزات این کارگاه در دوران گذشته حتی در دانشگاه ها هم وجود نداشت و نقطه قوت هنرستان گلشنی محسوب می شد اما با گذشت زمان از بین رفته و دیگر کارایی ندارند.

انتهای سالن کارگاه ساختمان بود که دانش آموزانش از همه بیشتر شور و  شوق داشتند.

DSC08608

DSC08584

تکنسین های آینده این سرزمین در حال و ساخت و ساز و چیدن دیوار هایی بودند که در آن نگاه به آینده خود داشتند.

DSC08590

لباس های فرم و کلاه ایمنی حس و حال بزرگ شدن را به این دانش آموزان بخشیده بود طوری که سخت درگیر تراز کردن دیوار امیدشان بودند.

DSC08603

گذر بیش از ۲ ساعته خبرنگار باقرشهرنیوز از هنرستان گلشنی همراه با لحظات غرور آفرین و ناخوشی همراه بود؛ هنرستانی که بعد از سال ها جایگاه اول بودن در خاورمیانه را از دست داده و صرفا جایگاه اول در کشور را دارد هنوز هم دانش آموزانی تربیت می کند که در آزمون سراسری و  مسابقات مختلف برای خود صاحب سبک هستند و رتبه های برتر را کسب می کنند اما بدلیل نبود امکانات، تجهیزات و اعتبار مناسب باید در فضایی که رنگ غم به خود گرفته تحصیل کنند.

انتهای پیام/ع

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.