×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

دفاع مقدس چاره‌ساز مشکلات در گام دوم انقلاب

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز، حجت الاسلام والمسلمین استیری با اشاره به روایت نقل شده در هفته گذشته از امام رضا(ع) در مورد اینکه امام عصر(عج) فرزندان قاتلین امام حسین(ع) را به خاطر سکوتی که کردند عذاب میکنند، خطبه اول خود را آغاز کرد.

خطیب جمعه بخش کهریزک گفت: همچنین چند روایت تقدیم کردم که هر کس به چیزی راضی شود مانند این است که آن را انجام داده باشد اما امروز بحث ما پیرامون آیه ۶۷ سوره مبارکه توبه است.

وی افزود: در این آیه آمده است مردان و زنان منافق متفق با همدیگر و طرفدار یکدیگرند مردم را به کار بد وا می‌دارند و از کار نیکو منع می‌کنند.

امام جمعه باقرشهر و کهریزک اظهار داشت: واقعا جای سوال است چگونه می‌شود منافقین در جامعه اسلامی جرات پیدا کنند که به مسلمانان امر به منکر کنند؟

حجت الاسلام والمسلمین استیری تصریح کرد: فکر کنید یک نفر به حدی گستاخ شود که به دیگران بگوید آقا مشروب بخور، خانم کشف حجاب کن، نماز نخوان، هیئت نیا، با نامحرم بگو بخند کن، عجیب نیست که گناه را تبلیغ می‌کنند؟

خطیب جمعه بخش کهریزک گفت: خداوند هم درباره کار آنها به ما هشدار می دهد پس معلوم می‌شود که این عمل آنها در صورت غفلت ما متدینین موثر واقع می‌شود و ما باید نسبت به این اقدام آنها هوشیار باشیم.

امام جمعه باقرشهر و کهریزک در تشریح چگونگی دعوت منافقین به امر به منکر و نهی از معروف بیان داشت: این‌ها منکرات را در پوشش معروف‌ها ارائه می‌دهند و همین‌طور مستقیم به شما نمی گویند برو مشروب بخور بلکه این را در قالب یک استدلال علمی و یک امر مسلم و گاهی با ایجاد یک حس مثبت مطرح می‌کنند.

وی با طرح یک مثال در تشریح موضوع گفت: مثلاً در ایام کرونا گفتند اگر می‌خواهی به سلامتیت ضربه نخورد مشروب بخور نتیجه این شد که یک مرتبه مسمومیت و مرگ و میر در اثر مصرف الکل تقلبی چندین برابر می شود.

حجت الاسلام والمسلمین استیری افزود: این در حالی است که شما اگر مقالات معتبر علمی را درباره مصرف الکل بخوانید در این مقالات از الکل به عنوان عاملی یاد کرده‌اند که باعث ضعف سیستم دفاعی بدن می‌شود.

امام جمعه باقرشهر در بیان ترفندهایی که شیاطین عالم به واسطه آن‌ها ما را به سمت بدی‌ها امر می‌کنند و از خوبی‌ها باز می‌دارند گفت: اگر بنا باشد در جامعه کار قبیح و منکر تبدیل به کار خوب و معروف به شود نیاز به یک استراتژی و برنامه ریزی حساب شده و دقیق هست

به یک مورد اشاره می‌کنم و آن تفکر غالب است.

خطیب جمعه کهریزک ادامه داد: این که غالب مردم چه مسیری می‌روند برای ما مهم است مثال به راهی که خیلی خلوت باشد شک می‌کنند، می‌گویند این مسیر حتما مشکلی دارد که اینقدر خلوت است از آن راهی می‌روند که همه می‌روند.

وی افزود: آن راه شلوغ تر و پر رفت و آمد تر را انتخاب می‌کنند و با خود می‌گویند لابد یک چیزی هست که همه این راه را انتخاب کرده‌اند.

امام جمعه باقرشهر و کهریزک مطرح کرد: القای نظر اکثریت به عنوان نظر درست یکی از ترفندهای شیطانی است دشمن از همین حس پیروی از اکثریت که در وجود ما هست استفاده می‌کند و با کار رسانه‌ای وانمود می کند که اکثریت مردم فلان عقیده را دارند اکثریت مردم فلان کار را انجام می‌دهند.

حجت الاسلام والمسلمین استیری با زدن مثالی در این مورد گفت: می‌گویند همه ماهواره دارند همه اینترنت دارند همه در فضای مجازی هستند همه اینستاگرام دارند همه این کار را می‌کنند.

وی اظهار داشت: این در حالی است که خداوند متعال ۴۴ بار در قرآن کریم تعبیر اکثرهم را به کار برده است و بالاستثنا بعد از کلمه اکثرهم میفرماید لایعقلون، لایفقهون ، لا یعلمون، لا یشکرون؛ اکثرهم للحق کارهون ،اکثرهم الفاسقون یعنی ای بنده من، گول اکثریت را نخور!

از اندرز های امام کاظم(ع) به هشام

خطیب جمعه باقرشهر با بیان اندرزهای امام کاظم(ع) به هشام گفت: امام کاظم(ع) می‌فرمایند ای هشام خداوند اکثریت را نکوهش کرده می فرماید و اگر از بیشتر کسانی که در روی زمین هستند فرمانبری تو را از راه خدا منحرف می‌کنند.

ای هشام خداوند اقلیت را ستوده و فرموده است و اندکی از بندگان من سپاس گزارند

حجت الاسلام والمسلمین استیری ادامه داد: پس معیار، اکثریت نیست همچنان که مسیر بهتر همیشه مسیر شلوغتر نیست. گاهی مسیر یاب خدا راه خلوت را نشان میدهد وما باید به آن اعتماد کنیم

امام جمعه باقرشهر بیان داشت: امیرالمؤمنین (ع)در خطبه ۱۹۲ نهج البلاغه میفرمایند: ای مردم، در راه هدایت از کمی اهل آن وحشت نکنید، نکند به خاطر خلوتی تغییر مسیر بدهید.

خطیب جمعه باقرشهر با اشاره به دریانوردی ناوگروه نیروی دریایی ارتش گفت: هفتاد و پنجمین ناوگروه نیروی دریایی ارتش متشکل از ناوشکن ایرانی سهند و ناوبندر مکران پس از ۱۳۳ روز دریانوردی در دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها، ۴۴ هزار کیلومتر را طی کرد.

وی در تکمیل بیانات خود گفت: روسیه مهرماه سال گذشته از ایران به منظور شرکت در رژه دریایی سیصد و بیست و پنجمین سالگرد تاسیس نیروی دریایی این کشور دعوت می‌کند؛ بهمن همان سال فرمانده معظم کل قوا با اعزام ناوگروه ۷۵ نیروی دریایی ارتش به این ماموریت موافقت می‌کنند و پس از آن مقدمات این ماموریت فراهم می‌شود و نهایتا در ۱۲ اردیبهشت سال ۱۴۰۰ دریانوردی سهند و مکران آغاز می‌شود.

وی افزود: برای دریانوردی‌های طولانی مدت معمولا یگان‌های شناوری به منظور تامین مایحتاج خود باید در بنادر میان راه پهلوگیری کنند، این درحالی است که در ماموریت ناوگروه ۷۵ به دلیل کارشکنی‌های آمریکا و تحمیل اراده خود بر کشورهای آفریقایی، امکان ارائه خدمات پشتیبانی و پهلوگیری در بنادر این کشورها ممکن نبود.

حجت الاسلام والمسلمین استیری بیان داشت: با اینحال سال گذشته ظرفیتی بنام ناوبندر مکران در نیروی دریایی ارتش ایجاد شد که این نیرو را برای دریانوردی‌های طولانی‌مدت از پهلوگیری در هر بندری بی‌نیاز می‌کرد.

وی ادامه داد: ناوبندر در حقیقت مثل یک جزیره متحرک ۱۲۱ هزار تنی است، یک پایگاه دریایی متحرک و چندمنظوره است که طیف گسترده‌ای از نیازهای عملیاتی و اطلاعاتی در حوزه الکترونیکی، پهپادی، موشکی و بالگردی را تامین می‌کند و با قابلیت ماندگاری طولانی مدت در دریاها و اقیانوس‌ها، انواع ناوها و شناورها را پشتیبانی می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین استیری افزود: این ناوبندر قادر است بدون ارتباط با ساحل یک هزار شبانه روز دریانوردی کند.با یکبار سوختگیری قادر است بدون پهلوگیری، سه دور کره زمین را دریانوردی کند

خطیب جمعه باقرشهر تاکید کرد: اعزام سهند به ماموریت اطلس، در حقیقت نشان دادن رستاخیز آن به کسانی بود که روزی نخستین سهند را به ایران فروختند و سپس غرقش کردند، اما دیدند که ایرانی می‌تواند خودش سهندها بسازد.

حجت الاسلام والمسلمین استیری خاطر نشان کرد: این ناوگروه ۱۲ اردیبشهت ماه با هدف ارتقای اقتدار دریایی، تامین امنیت خطوط دریانوردی و تقویت دیپلماسی دریایی راهی مأموریت دریانوردی در اقیانوس هند، اطلس جنوبی و شمالی شد و با اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی حامل پیام صلح و دوستی ملت بزرگ ایران بود.

دفاع مقدس چاره‌ساز مشکلات در گام دوم انقلاب

حجت الاسلام والمسلمین استیری با اشاره به اهمیت دفاع مقدس در نطام جمهوری اسلامی ایران گفت: دفاع مقدس برای جمهوری اسلامی ایران تجربیات ارزنده‌ای ایجاد کرد و به همین دلیل نیز از آن به عنوان مهم‌ترین موفقیت گام اول انقلاب اسلامی یاد می‌شود که تجربیات آن می‌تواند چاره‌ساز بسیاری از مشکلات در گام دوم انقلاب اسلامی باشد.

وی ادامه داد: ما هر چه از لحاظ زمان از دفاع مقدس دور می‌شویم، باید از لحاظ معرفت به‌دفاع مقدّس نزدیک‌تر شویم. این بیان رهبر معظم انقلاب گویای این است که دفاع مقدس علاوه بر اینکه یکی از منابع غنی معرفتی است باید از این مکتب متعالی درس‌های بزرگی بگیریم.

خطیب جمعه باقرشهر با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب بیان داشت: در بیانیه گام دوم هم آمده است: «برای برداشتن گام‌های استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغ‌ها به‌جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت.

وی افزود: دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره‌ی گذشته و حتّی زمان حال را دنبال می‌کنند و از پول و همه‌ی ابزارها برای آن بهره می‌گیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمی‌توان شنید».

امام جمعه بخش کهریزک تشریح کرد: این فراز یکی از شاخص‌های کلان برای ادامه صراط مستقیم انقلاب اسلامی است و حامی دو نکته اساسی و راهبردی است:

اول، شناخت درست حقایق تاریخ؛ زیرا کمرنگ‌ شدن «حافظه تاریخی» و به‌دنبال آن از بین بردن هویت و خودآگاهی تاریخی یک ملت مهم‌ترین زمینه‌های تحریف حقایق تاریخی را فراهم می‌کند.

دوم، توجه ویژه به‌جنگ روایت دشمن از تحریف واقعیت‌ها تا تغییر باورها،  زیرا تجربه تاریخی نشان داده است جبهه باطل هرجایی که توان خود را در برابر جبهه حق ناکام ببیند، دست به‌تحریف می‌زند؛ این تجربه تاریخی، در گستره زمان امتدادیافته و هم‌اکنون نیز جاری است.

امام جمعه باقرشهر تصریح کرد: تحریف می‌تواند کارهای عظیم رزمندگان دفاع مقدس را،‌ بسیار کوچک جلوه دهد و نیروهایی که در آینده با این تفکرات ناب ساخته شوند،‌ از  این راه برگرداند.

وی افزود: تحریف حتی می‌تواند واقع را بگونه‌ای نشان دهد که مردم نسبت به آن دوران پشیمان شوند و آنها را نسبت به مدیریت فرماندهان جنگ بی‌اعتماد کند و می‌تواند تا جایی پیش برود که جانفشانی‌ها را خیانت جلوه دهد.برای همین باید آن دوران را زنده نگه‌داریم و نسبت به آن دوران روشنگری کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین استیری خاطر نشان گرد: در ۸ سال دفاع مقدس بیش از ۲۲۰ هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب شد و مردم آن‌ را دوران طلایی و جزو افتخارات تاریخ انقلاب اسلامی‌ می‌دانند برای همین این افراد در حال تحریف وقایع این دوران‌اند.

وی بیان داشت: علت اصلی تلاش مخالفان برای تحریف دفاع مقدس، بدبین کردن نسل جوان امروزی که جنگ را ندیده به دوران جنگ تحمیلی و همچنین از بین بردن و خنثی کردن تجربیات ارزشمندی است که جنگ تحمیلی برای ایران اسلامی در پی داشته است.

خطیب جمعه بخش کهریزک تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین مواردی که در خصوص جنگ تحمیلی وارونه نشان داده می‌شود و یا اینکه همه حقیقت درباره آن گفته نمی‌شود، ریشه‌ها و دلایل آغاز جنگ است.

وی افزود: برخی مدعی هستند اگرچه صدام آغازگر جنگ بود، اما تبلیغات مربوط به صدور انقلاب، حمایت ایران از شیعیان مخالف رژیم صدام و همچنین ضعیف شدن ارتش پس از انقلاب اسلامی زمینه‌های آغاز جنگ را فراهم و قدرت‌های غربی را به تحریک صدام برای حمله علیه ایران وادار کرد. این ادعاهای گزینش شده در حالی است که تمایلات جغرافیایی صدام و تحریک وی توسط قدرت‌های غربی عامل وقوع جنگ بود.

خطیب جمعه بخش کهریزک گفت: اندیشکده رند در کتابی، جمله ای به کار برده که در این زمینه بسیار مهم است؛ نویسنده کتاب می نویسد:« در جنگ فردا کسی پیروز نیست که بزرگ ترین اسلحه ها و تجهیزات نظامی را دارد بلکه پیروز کسی است که بهترین روایت ها را از گذشته دارد» به عبارتی تعیین سرنوشت جنگ های فردا در پی روایت ها گذشته است.

حجت الاسلام والمسلمین استیری بیان داشت: جدایی مردم از اهداف نظام اسلامی نخستین نتیجه تحریف جنگ است؛ مردم خوب پای کار اهل بیت(ع) و نظام و ولی فقیه بوده اند و اگر غافل شویم به تبعات تحریف مبتلا می شویم و مردم از اهداف نظام دور شده و فاصله خواهند گرفت.

خطیب جمعه باقرشهر در پایان خاطر نشان کرد: ایثار و شهادت در فرهنگ شیعه موج می زند و این به تأسی از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است و اگر از تحریف جلوگیری نکنیم این فرهنگ جای خود را به آسوده طلبی خواهد داد که بسیار خطرناک است.

انتهای پیام/*

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.