×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

دوری از دین و مذهب از عوامل گرایش افراد به سمت اعتیاد است

به گزارش باقرشهرنیوز به نقل از پایگاه خبری ندای پیشوا، ناهنجاری اعتیاد و این بلای بزرگ اجتماعی علاوه بر زدن ریشه فرد، ریشه خانواده که کوچکترین نهاد اجتماعی است را نشانه گرفته و بر این مبنا می بایست تلاش شود در جهت تقویت این نهاد اجتماعی گام بر داشته شود. از این رور مراکز ترک اعتیاد سعی دارند در این مسیر قدم نهند که یکی از این مراکز، مرکز بازتوانی خانه نوید یاران شهرستان پیشوا است.

ابراهیم هدایی مسئول مرکز اقامتی میان مدت خانه نوید یاران پیشوا فعالیت های مرکز تحت مدیریت خود را منحصر به پاکسازی فرد معتاد ندانست و در تکمیل آن گفت: هدف ما صرفا ترک جسمی معتاد نیست و باید شرایطی را فراهم آوریم که فرد معتاد در بهترین شرایط به آغوش گرم خانواده بازگردد و زمینه پذیرش را در خانواده فراهم کنیم و زمینه های عود بیماری را از خانواده بگیریم که در این راه، نیازمند اقدامات فراوانی هستیم که یکی از از آنها برگزاری دوره های آموزشی است که از ماه گذشته شروع کردیم و امیدواریم بتوانیم به شکل اصولی و دعوت از سخنرانان برجسته و اجرای برنامه های مفید این بخش کار را نیز به خوبی انجام دهیم.

وی افزود: پازل سلامتی فرد با آموزش و ارائه بهترین ها به خانواده تکمیل می شود که در این مسیر نهایت تلاش خود را مصروف داشته ایم و سعی داریم نامی نیک از خود به یادگار بگذاریم.

هدایی تصریح کرد: مراقبت از جوانان و زیر ذره بین قرار دادن آن ها و برآورده کردن خواسته های معقول آنان می تواند در عدم گرایش جوانان به اعتیاد مفید باشد.

وی افزود: سه عامل در اعتیاد یک فرد موثر است، اولین مورد انتقال ژن و میل به مصرف است، دومین مورد تربیت خانواده و چگونگی رشد و محیط کانون خانواده است که اگر فردی از نظر عاطفی ارضاء نشود، میل به بیرون خانه و خانواده پیدا می کند، سومین عامل را می توان دوری از دین و مذهب برشمرد که براساس تحقیقات انجام شده گرایش به اعتیاد در خانواده های مذهبی بسیار کمتر مشاهده شده و هر چه این رابطه عمیق تر و پویاتر باشد احتمال ابتلا کمتر است.

مسئول مرکز نوید یاران خاطرنشان ساخت: اینجا است که می طلبد روی خانواده ها بیشتر وقت گذاشت و بیشتر همت نمود تا شرایطی بهتر را برای جوانان فراهم کرد.

وی اعضای هیأت مدیره موسسه تحت مدیریت خود را به این شرح اعلام کرد: ابراهیم هدایی، عطیه هدایی، عبدالعلی هدایی، حسن اسماعیلی و محمد هدایی که ایشان اعضای موسسه خانه نوید یاران پیشوا را تشکیل می دهند.

هدایی، ظرفیت فعلی این مرکز را ۴۰ نفر اعلام کرد و افزود: ظرفیت مرکز نوید یاران در حال افزایش است که این مهم را مدیون تلاش و حمایت ریاست بهزیستی و معاونت پیشگیری اداره پیشوا هستیم.

وی با اشاره به تلطیف فضای روانی مرکز نوید یاران از طریق رنگ آمیزی های فراوان افزود: ضرورت دارد در طی دوره پاکی، افراد در فضایی این پروسه را بگذرانند که مملو از شادابی باشد و از این رو نسبت به نقاشی اقدام کردیم و اهتمام جدی را در این مسئله نشان دادیم.

هدایی در بخش فعالیت های فوق برنامه اعزام بیماران را به استخر در هر هفته یکی از برنامه های فوق العاده اعلام کرد و اظهار داشت: مسابقات کتابخوانی، نمایش فیلم و اجرای جشن های پاکی، بازیهای فکری و شطرنج و برگزاری جلسات روزانه از دیگر برنامه های فوق العاده در این مرکز است.

مسئول مرکز نوید یاران به حضور مستمر پزشک و روانشناس پرداخت و تصریح کرد: تأمین سلامت جانی و روانی بیماران جزء اولویت های ما است که در صدد آن دکتر محسن سلگی و آقای مهدی روشنی به ترتیب پزشک و روانشناس مرکز هستند و بیماران بدو ورود به اینجا مورد ارزیابی های پزشکی و تحت معاینه قرار می گیرند.

وی در خاتمه با تشکر از سید محمد میر آقایی اولین پاک شده شهرستان پیشوا که نقشی بی بدیل در راه اندازی و ادامه حیات خانه نوید یاران پیشوا دارد از تلاش و مساعدت ملکوتی خواه فرماندار، حجت الاسلام رحمتی نیا امام جمعه، نقوی نماینده، ملایری بخشدار، اسماعیلی رییس بهزیستی، ملک دار و عبادی متولیان پیشگیری بهزیستی پیشوا صمیمانه تشکر کرد و برای ایشان آرزوی توفیق پیش از بیش نمود.

انتهای متن/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.