×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

رکن آبادی زنده است/ عربستان را رسوا می کنیم

به گزارش خبرنگار باقرشهرنیوز به نقل از شهدای ایران ؛ ایران رکن آبادی در بین خبرنگاران درباره ابعاد مختلف بررسی فاجعه منا گفت: در بحث بررسی فاجعه منا مایل هستم چند نکته را اعلام کنم،فاجعه منا از ابعاد مختلف حقوق بین الملل و حقوق بشر و مسایل امنیتی قابل بررسی است.

از دیدگاه فقه اسلامی امنیت حرم، امنیت کعبه و امنیت مکه تضمین شده است.و هر کسی که بخواهد این امنیت را از بین ببرد به اشد مجازات محکوم خواهد بود. چیزی که در قرآن صراحتن عنوان شده حضرت ابراهیم به خداوند می فرماید که خدایا این سرزمین را بلد امنی برای فرزندان من قرار بده سرزمینی که در آن زرع و زندگانی نیست، حضرت ابراهیم از خدا می خواهد و همانجا امنیت حرم الهی تضمین می شود.

موضوعی که در بحث امنیت به آن به شدت اشاره شده بحث امنیت تکوینی و امنیت تشریعی خانه خدا است که در نهایت منتج به این شد که اگر کسی بخواهد این امنیت را دچار مناقشه کند در واقع نقض تعهد کرده و بایستی مجازات شود.

این یکی از مسایل امنیتی است که خود اهل تسنن به آن واقف هستند. یعنی درواقع عربستان در این موضوع نقض امنیت حرم الهی باید پاسخگو باشد.

عربستان قوانین بین الملل را هم زیر پا گذاشت

رکن آبادی در باره نقض قوانین بین الملل توسط عربستان گفت: موضوع دوم که بسیار مهم است و در فاجعه منا پیش آمده نقض قانون در ابعاد حقوق بین الملل و حقوق بشر است. اتفاقاتی که در منا افتاد دقیقا به لحاظ قوانین موجود در حقوق بین الملل و قوانین موجود در مباحث حقوق بشر به شدت قابل پیگیری هستند.

در بحث حقوق بین الملل عربستان تقریبا جزء کنوانسیون های مهم حقوق بشری نیست و بین خیلی از میثاق هایی که بین کشور ها تنظیم می شود مشارکت جدی نداشته، البته این دلیل نمی شود که اگر جزء عادی ترین، معمولی ترین و بدیهی ترین قانون حقوق بشری نبوده،و در عین حال نقض حقوق بشر کرده ما نتوانیم با او برخورد قانونی داشته باشیم.

در مسیله حقوقی قواعدی وجود دارد به عنوان قاعده عامره و قاعده عرفی آن این است که هر کشوری موظف به رعایت آن قوانین است. اما تمام این قوانین در فاجعه منا نقض شده است.
البته برادران حقوقدان به طور مستمر پیگیر این مسایل به صورت حقوقی و قانونی هستند.

 حرمت جنازه در قوانین حقوق بشر هست ولی در قوانین عربستان نه!

خواهر سفیر لبنان با بیان اینکه نگهداشتن حرمت جنازه بر هر مسلمانی واجب است ولی عربستان آن را نقض کرد گفت: در مباحث حقوق بشر عادی ترین مسیله، بحث “حقوق جنازه” است. طبق بیانیه حقوق بشر، قانون حفظ حرمت جنازه انسان به تصویب رسیده و جزء قواعد عامره است که همه کشور ها ملزم به رعایت آن هستند. اما همه خبر دارند که چه برخوردی با جنازه های جان باختگان فاجعه منا شد.در شرایطی از آنها نگهداری شد که حتی شناسایی آنها مشکل شد.همه خبر دارند که نهایتا بعضی از آن ها را با آزمایش دی ان ای شناسایی کردند.همه اینها به خاطر نحوه نا مناسب نگهداری از جنازه ها بود.عربستان باید در این باره پاسخگو باشد.

هشدار مقام معظم رهبری عربستان را ترساند

رکن آبادی در باره این که عربستان بدیهی ترین قوانین انسانی را هم در مورم حجاج فاجعه منا رعایت نکرده بیان داشت:یکی دیگر از قواعد عامره بحث “حق حیات” است که در واقع اصلی ترین موضوع است. عربستان با بی تدبیری و بی کفایتی باعث کشته شدن تعداد زیادی افراد بی گناه شد، این در خوش بینانه ترین حالت است و اگر نگوییم عمدی در کار بوده است.

بحث دیگر در حقوق بشر، بحث “دسترسی به آب آشامیدنی” است.مسئله ای که تمامی کشور ها موظف به رعایت آن هستند. اما همه میدانند که ۹۹% ازحجاج ما براساس گفته پزشکان، بر اثر تشنگی جان باختند. یعنی ازدهام به علاوه تشنگی.اگر آب بود خیلی از حجاج به شهادت نمی رسیدند.

بحث دیگر حق “مجروحین” است که جزء بدیهیات حقوق بشر است. به گفته شاهدان عینی مآمورین سعودی اگر متوجه یک فرد ایرانی می شدند به او توجهی نمی کردند و اگر سهوا یک ایرانی را به پست امداد می رساندند، به محض اطلاع از هویت او سرم را از دستش کشیده و مرخصش می کردند.این برخورد ها را خود مجروحین می توانند توضیح دهند.البته خیلی از آنها در اثر همین بی توجهی و عدم مراقبت از بین رفتند.

حق دیگر حق “حرمت انسانی و عدم تحقیر” بوده که متاسفانه به شدت در آن فضا وجود داشته. یک نمونه اش بحث انتقال قربانیان بود که با مشکلات فراوان انجام شد و همین تعلل عربستان در این امر باعث سخت تر شدن شناسایی قربانیان شد. و اگر نبود هشدار مقام معظم رهبری معلوم نبود که چه بر سر بقیه افراد و یا حتی جنازه ها می آمد.

خونسردی عربستان در مقابل چشمان منتظر خانواده های مفقودین

رکن آبادی درباره مفقودین این فاجعه و عکس العمل عربستان گفت:در کنار این مباحث، نکته مهم تری که مطرح است، بحث مفقودین است. تا الان عربستان هیچ پاسخی را در این باره مطرح نکرده.عربستان مشخص نکرده که آیا این افراد در بیمارستانها هستند،آیا مجروح هستند و یا این ها جان باختند، در هر صورتی که باشد عربستان باید ادله متناسبی ارایه کند. متاسفانه در این خصوص از طرف عربستان یک خونسردی و بی توجهی شدیدی صورت گرفته.

عربستان قوانین خودش را هم نقض کرد!

خواهر سفیر مفقود ایران، در باره نقض قوانین عربستان توسط خود عربستان ادامه داد:بحث دیگری که مطرح است، موضوع ویزا است.این نکته خیلی مهمی است. می داند که در فقه اهل سنت،کسی که با ویزا وارد کشور عربستان می شوددر امان است.این جزء قوانین اهل سنت است.اگر طبق قوانین اهل سنت مبخواهند رفتار کنند، همه حجاج را باید در امان حفظ می کردند.در حالی که بررسی ها نشان می دهد به هیچ وجه اینطور نبوده.در واقع خود فاجعه این مسیله را مشخص می کند.
در هر صورت مراجع رسیدگی و نظام بازرسی وجود دارد که باید با مراجعه به آنها بخواهیم که این پیگیری ها را انجام دهند.

بعثه می خواست کمک کند، عربستان قبول نکرد!

ایران رکن آبادی در خصوص پیشنهاد بعثه جمهوری اسلامی برای کمک به مجروحین فاجعه منا و رد این پیشنهاد از طرف عربستان گفت:در بحث کیفری هم عربستان چه به عمد در بروز فاجعه دست داشته باشد چه نداشته باشد باید پاسخگو باشد و همه اینها باید به قاعده و حکم قانونی خود برسد. در واقع باید یک دادگاه بین المللی برای عربستان تشکیل شود که این قضیه به شدت کیفری است.

در بحث نقض تعهد عربستان نسبت به کمک رسانی به زاعران جان باخته شکی نیست. یکی از مبانی حقوق بین الملل که به شدت مورد رعایت است، اینکه هر کشوری دچار حادثه و یا مشکلی می شود، باید قبل از درخواست کمک، سایر کشور ها به یاری آمده و کمکش کنند. در فاجعه منا هم این اتفاق افتاد. بعثه جمهوری اسلامی یکی از نهادهایی بود که برای امداد رسانی به عربستان پیشنهاد کمک کرد، اما عربستان مانع دخالت بعثه جمهوری اسلامی شد! بنابر این عربستان در بحث کمک رسانی بشر دوستانه حقوق بین الملل هم نقض قانون کرده.این جزء مواردی است که بار عربستان را سنگین تر می کند.

جدای از این مسایل، تفاهم نامه ها و القاییه هایی جهت هرچه بهتر انجام شدن مناسک حج، بین سازمان حج ایران و سازمان حج عربستان وجود دارد که متاسفانه در فاجعه منا تمام آنها توسط عربستان زیر پا گذاشته شد.
به گفته یکی از دوستان حقوقی، ما مایوس نمی شویم.کار را انجامی دهیم اگر چه می دانیم که در حال حاضر حقوق بین الملل تحت سیطره سیاست، ثروت و قدرت قرار دارد.

دولت عربستان لیاقت تولیت خانه خدا را ندارد

رکن آبادی با بیان کردن این موضوع که مسیله منا با تعطیل کردن حج حل نمی شود و این اقدام تنها باعث شادکامی دشمنان اسلام است ادامه داد:عربستان با ثروت فراوانی که دارد، دهان تمام موسسات خبری و تمام رسانه ها را بسته. رهبران کشور ها همه سکوت کرده اند که این خود فاجعه کمی نیست. عربستان با قدرت و ثروت خود مانع خبر رسانی شده. در برابر این اقدام، اگر هر کدام از شما موسسات حقوقی دارشته و یا فعالیت های رسانه ای انجام می دهید، همت کنید در اطلاع رسانی جهانی تا هرچه بیشتر جنایت عربستان فاش شود.

دولت عربستان لیاقت تولیت خانه خدا را ندارد، این یک واقیتی است.وظیفه و تکلیف انسانی ما است که در این موضوع از هر اهرم و ابزاری استفاده کنیم برای رسوا کردن دولت عربستان. برای کمک به حقوق بشر.

ما باید برنامه حج را ادامه دهیم، تعطیل کردن حج متناسب با فقه شرعی ما نیست، مگر اینکه یک ضرورت امکان نا پذیری وجود داشته باشد که البته آن هم نباید طولانی مدت شود.در سال ۶۶ حج به مدت چهار سال تعطیل شد. در واقع امر، دشمنان اسلام از تعطیل شدن حج استقبال می کنند، ولی مسیله منا، موضوعی نیست که با تعطیلی حج حل شود، ما باید این مسیله را به صورت قانونی و حقوقی به صورت ریشه ای حل کنیم.

احقاق حق مظلومین باعث برافراشته تر شدن پرچم اسلام است

در آخر خواهر سفیر ایران، از آخرین احتمالات درباره برادرش آقای رکن آبادی و دیگر مفقودین گفت:در بحث مربوط به برادر عزیزم آقای رکن آبادی، من نه فقط به عنوان یک برادر بلکه به عنوان یک مجاهد خدوم از ایشان یاد می کنم.

برای دسترسی به احوالات ایشان و دیگر مفقودین، پیگیری های زیادی انجام داده ایم. یک NGO تشکیل داده ایم که حقوقدانان مطرح کشور و خانواده های مفقودین در آن حضور دارند. تلاشمان این است که تمام جوانب فاجعه را بررسی کنیم حقوق حقه خود را مطالبه کنیم، که درواقع همان پیشگیری از تجدید بروز و ریشه کن شدن همچین حوادثی است. یعنی همان ریشه کن شدن ظلم که اگر ان شاالله به خوبی پیش برود، می توانیم در سطح جهانی پرچم اسلام را افراشته تر از قبل ببینیم.

آخرین خبری که در جلسه امروز از شورای جلسه به من رسید، آقای امیرعبدالهیان عنوان کردند که آقای رکن آبادی زنده هستند.قبل از ایشان هم آقای قشقاوی عنوان کرده بودند که آقای رکن آبادی یقینن زنده هستند. تا دیروز هم که آمار تعداد ۲۹ نفر افراد دفن شده در عربستان به ما رسید، نام آقای رکن آبادی در لیست نبود.

طبق اسناد تعداد مفقودین ۱۹ نفر است که عربستان باید در برابر همه پاسخگو باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.