×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

شهردار تهران “سند برنامه راهبردی منطقه ۲۰” را رونمایی کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز؛ شانزدهمین جلسه شورای معاونین، مشاوران و شهرداران مناطق ۲۲ گانه به میزبانی منطقه ۲۰ برگزار شد و بر اساس گفته پیروز حناچی شهردار تهران از این پس این سلسله جلسات به صورت دوره ای در مناطق مختلف برگزار خواهد شد و شهردار هر منطقه ای که میزبان جلسه است گزارش ۱۵ دقیقه ای درباره مسائل و مشکلات منطقه خود گزارش می دهد.

فرهاد افشار شهردار منطقه ۲۰ به رونمایی سند برنامه راهبردی منطقه با حضور شهردار تهران و در حاشیه شانزدهمین جلسه شورای شهرداران اشاره کرد و گفت: حرکت بر اساس برنامه ای عملیاتی و با چشم انداز و اهداف مشخص از مهمترین اصول مدیریتی است که از ابتدای شروع کار به عنوان مدیر ارشد مجموعه شهرداری منطقه ۲۰ در دستور کار تیم اجرایی و کارشناسان متخصص قرار گرفت.

افشار با اشاره به اینکه بر اساس برنامه زمانبندی شده طی ۲ ماه موفق شدیم سند برنامه راهبردی شهرری را تدوین کنیم، افزود: چشم انداز مدیریت شهری برای توسعه منطقه تحقق شعار ری شهر ایرانی اسلامی پیشرو تعریف شده است که امیدواریم در مدت سه سال به این افق برسیم.

وی تدوین این سند را حاصل جلسات کارشناسی با پرسنل، نظر خبرگان و متخصصان امر برشمرد و گفت: ۱۱ ویژگی شاخص منطقه از جمله وجود حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، ۱۶ بقعه متبرک، خاستگاه ۲ هزار شهید، فرمانداری ویژه، بناها و آثار تاریخی، وجود آرامستان ها، بیش از ۱۷۸ کیلومترمربع حریم، اراضی سبزی کاری و طبیعت بکر، برگزاری نمازجمعه مستقل در تدوین این برنامه عملیاتی لحاظ شده است.

افشار به شناسایی ۹ چالش منطقه نیز اشاره کرد و افزود: پروژه های عملیاتی با محوریت رفع و کاهش این چالش ها برنامه ریزی شده است و تلاش می کنیم در پایان دوره سه ساله چالش های مهمی از جمله تداخلات مدیریتی حریم تهران و شهرستان ری، آلودگی های زیست محیطی، عبور خطوط فشارقوی برق از بافت مسکونی، کاهش ارزش فضا به واسطه مشکلات موجود، عدم توزیع متوازن جمعیت در محلات، مشکلات ناشی از نابسامانی بافت صنعیت شمال و پایین بودن برخی از سرانه های خدماتی برطرف شود.

افشار با اشاره به اینکه در سند راهبردی منطقه، ۷ ظرفیت مهم شهرری شناسایی ومعرفی شده است، گفت: هویت تاریخی و اجتماعی، فرصت ها و زمینه های صنعتی، فضاهای کالبدی حفظ شده، حریم با شرایط خاص، گردشگری مذهبی، قرارگیری در نزدیکی کریدورهای حمل ونقل و مشاهیر آرمیده در ری از پتانسیل های مهم شهرری که قبله تهران نام دارد، است.

وی در خصوص الگوی تدوین برنامه راهبردی منطقه افزود: الگوی پیشنهادی این برنامه با نگاه به شاخص ها و اصول روش CDS ترکیبی از دو مدل الگوی تدوین برنامه برای سازمان های عمومی غیرانتفاعی ( مدل برایسون) و الگوی برنامه ریزی هسته های کلیدی توسعه تهیه شده است.

افشار برنامه راهبردی منطقه ۲۰ را شامل ۱۰ موضوع راهبردی با اهداف مشخص دانست و گفت: با بررسی موضوع های راهبردی به مواضع راهبردی در قالب ۴ پهنه گردشگری مذهبی، گردشگری تاریخی، صنعتی شمال و حریم پرداخته ایم که در نهایت طرح های پیشنهادی برای هر یک از پهنه ها پیش بینی شده است.

شهردار منطقه ۲۰ فراهم سازی زنجیره خدمات گردشگری اطراف حرم را از اهداف پهنه گردشگری مذهبی، تعریف پروژه سرمایه گذاری یکپارچه و پشتیبانی با اقدامات مکمل بهسازی محیط و تسهیل تردد را از اهداف پهنه گردشگری تاریخی، استقرار زنجیره فعالیت های دانش بنیان شامل دانشگاه، پارک علم و فناوری و صنایع و مشاغل با فناوری برتر را از اهداف پهنه صنعتی شمال، بهبود وضعیت آب و توسعه کشاورزی سالم و ارگانیک را از اهداف پهنه حریم برشمرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.