×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی توضیحاتی را در خصوص بررسی صحت انتخابات شورای شهر تهران بیان کرد، که طی آن بر صحت برگزاری انتخابات شورای شهر تهران تاکید شد.
صحت برگزاری انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد
به گزارش افکارنیوز، پس از بررسی اعتراضات پیرامون انتخابات شورای شهر تهران، صحت برگزاری این انتخابات اعلام شد.

در ادامه توضیح هیات نظارت درباره بخشی از فرایند بررسی صحت انتخابات شورای شهر تهران می‌آید:
اعضای هیات اجرایی از یازده معتمد و مدیر عالی رتبه شهر تهران، به ریاست فرماندار تشکیل شده است. همچنین هیات نظارت شهرستان تهران متشکل از سه کارشناس معتمد و دارای سابقه فعالیت در رده‌های بالای مدیریتی در نظام مقدس جمهوری اسلامی و تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قضات عالیرتبه کشور هستند.
این هیات مشترک بعد از دریافت شکایات در فرصت تعیین شده، بعد از اخذ نظر کارشناسان حقوقی، با دقت مشکلات واصله را مورد بررسی قرار داد و نظر نهایی خود را در صورتجلسات ثبت کرد.
نمایندگان هیات اجرایی و نظارت به هنگام شمارش آرای صندوق‌های رای در محل شعب، دو دفترچه از طریق هیات مشترک، به همراه داشتند که یکی از دفترچه‌ها اسامی کلیه داوطلبان تایید شده و یکی دیگر، اسامی تعداد ۱۱۵ نفر از داوطلبینی بود که در لیست‌های ائتلافی حضور داشتند یا افراد شناخته شده بودند و احتمال رای آوری آن‌ها بالا بود. در جریان شمارش آرا، مسئولین صندوق ضمن ثبت رای همه کاندیداها، رای ۱۱۵ نفر را به صورت جداگانه نیز ثبت کرده اند.
هیات نظارت بر شورای شهر تهران، برای اطمینان خاطر شهروندان تهرانی به ویژه کاندیداهای محترم شورای شهر، بعد از اعلام نتایج شمارش آرای شعب، ۵۰۰ شعبه را به صورت تصادفی انتخاب کرد و صورتجلسات شعب مربوطه را به آمار صندوق‌ها و همچنین با خروجی آرا صندوق‌ها به هنگام تجمیع در وزارت کشور تطبیق داد. نتیچه این کار زمان‌بر، این بود که هیچگونه مغایرتی میان آرا صندوق‌ها، آرا بازشماری شده و آرای تجمیع شده وجود ندارد.
این گزارش در حضور تعدادی از اعضای هیات نظارت استان تهران، هیات نظارت مرکزی و تنی چند از کارشناسان ارائه گردید و موضوع حفاظت از آرای مردم و حقوق مسلم شهروندان عزیز مورد تایید این بزرگواران قرار گرفت و صورتجلسه‌ای نیز تنظیم و امضا شد.
از آنجایی که آراء شهروندان تهرانی به شورای شهر، با رویکرد لیست‌های ائتلافی بوده، فراوانی بیشتری در این خصوص دیده شده است. اما مشکلی دیگری وجود داشت که نیاز به بررسی داشت. در برخی صندوق ها، آرای برخی افراد لیست‌ها، عدد صفر را نشان می‌داد. برای روشن شدن مطلب، پانزده صندوق از این نوع صندوق‌ها را به صورت اتفاقی انتخاب و بازشماری کردیم و این آمار را با سامانه تجمیع وزارت کشور تطبیق دادیم که نتیجه این فرایند، تایید آرای صندوق‌ها بود. صحت این مورد نیز مورد تایید اعضای هیات نظارت قرار گرفت و هیچگونه شبهه‌ای مطرح نشد.
پس از بررسی مشکلات و شکایات، نتایج تایید شده، توسط سخنگوی محترم هیات مرکزی نظارت، اعضای محترم هیات نظارت استان و شهرستان تهران به اصحاب رسانه ارائه شده تا به استحضار مردم برسد.

رئیس هیات نظارت شورای شهرستان تهران با صدور بیانیه‌ای صحت انتخابات شورای شهر تهران را تایید کرد.
متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
انتخاباتی چشمگیر و ارزشمند برگزار شده است. مردم آگاه ما با در نظر گرفتن شرایط فعلی کشور و عملکرد کنونی مسئولین، دست به انتخاب زده‌اند و به طور طبیعی این انتخاب، عده‌ای را ناراضی و شگفت‌زده کرده است. این شگفتی دلیلی بر نادرستی یا تخلف در شمارش آرا نیست. تمام تلاش‌ها در این مدت در راستای صیانت از آرای مردم بوده است.
اعضای هیات نظارت در تمام فرایند انتخابات، با حوصله و تلاش بی‌وقفه از سلامت انتخابات حفاظت کرده‌اند. این هیات با دقت و همت بسیار، به شکایات داوطلبین رسیدگی کرده است و در این میان، با اعتراضی که موجبات ابطال انتخابات را فراهم کند و یا ایراد اساسی و اشکال موثری که بتوان بر اساس آن بی‌اعتباری انتخابات را استنباط نماید، مواجه نشده است؛ لذا اکنون با گذشت ده روز از برگزاری انتخابات، در راستای اجرای ماده ۵۶ آئین‌نامه اجرایی قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور، هیات نظارت با یقین، سلامت پنجمین دوره از انتخابات شورای شهر تهران را تایید می‌کند و برای منتخبین جدید آرزوی موفقیت در مسیر خدمتگزاری را داشته و به دوستانی که شکایتی از مسیر انتخابات داشته و دارند، اطمینان خاطر می‌دهد که نتایج حاصله در صحت کامل است.
در پایان ضمن تشکر از تمام اعضای هیات اجرایی، هیات نظارت شهرستان و استان تهران و تمام تیم‌های نظارتی به دلیل تلاش خستگی ناپذیرشان برای هرچه بهتر برگزار شدن انتخابات، آرزوی موفقیت و به‌روزی دارم.
محمدرضا بادامچی
رئیس هیات نظارت بر انتخابات شورای شهر تهران، ری و تجریش
هفتم خرداد ۱۳۹۶

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.