×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

صف‌آرایی موافقان و وزرای دولت در مجلس / آیا بهارستان امروز دو مسافر جدید راهی پاستور می‌کند؟

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه، ۱۲ شهریورماه) به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت ۸ و ۱۳ دقیقه و با حضور دو سوم نمایندگان آغاز شد.

بررسی برنامه و صلاحیت محسن حاجی میرزایی و علی اصغر مونسان برای تصدی وزارت آموزش و پرورش و میراث فرهنگی، صنایع و دستی و گردشگری و دادن رأی‌ اعتماد به ایشان، مهمترین دستور العمل جلسه امروز مجلس است.

حسن روحانی از اوایل جلسه وارد صحن مجلس شد. اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور، رضا رحمانی وزیر صنعت،‌ محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور،‌ بیژن زنگنه وزیر نفت، جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، محمد اسلامی وزیر راه و جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور رئیس جمهور را همراهی کردند.

روحانی: اکنون دو سه تا کشورک در کنار آمریکا مانده اند
رئیس دولت دوازدهم پس از قرار قرآن و ترجمه اش پشت تریبون رفت تا از صلاحیت دو وزیر پیشنهادی خود دفاع کند اما همچون دفاع های پیشین خود، با توصیف شرایط کشور سخن خود را آغاز کرد. او گفت: فکر می کردند در برابر تحریم ها کشور حداکثر شش ماه تاب آوری داشته باشد و اگر به تاریخ کشورهای دیگر نگاه کنیم اینچنین تحریمی که از صادرات تا کشتیرانی و بیمه، نمی توانست شش ماه مقاومت کند. اینکه در طراحی آنها چنین بود که بعد از شش ماه یعنی در پایان سال میلادی گذشته از نظام و دولت و مجلس چیزی نمانده باشد، با محاسبات عادی، محاسبه غلطی نبود.

او ادامه داد: اکنون دو سه تا کشورک در کنار آمریکا مانده اند و ملت ایران خود را در کنار ملت های دنیا و حتی دولت های دنیا می بیند.

روحانی گفت: آنها می توانستند به تعهدات خود عمل کنند، و اگر عمل می کردند ما هم به تعهدات خود عمل می کردیم، متاسفانه بعد از تخلف آمریکا، اروپایی ها یا نتوانستند یا نخواستند به تعهدات خود عمل کنند یا هر دو و آنچه ما می فهمیم هر دوست.

رئیس جمهور اظهار کرد: تقریبا همه شاخص های اقتصادی نشان می دهد که وضع ملت ما در دو سه ماه اخیر بهتر شده است. ماه گذشته نسبت نقطه به نقطه تورم ۸دهم درصد کاهش داشته است. این یک علامت مثبت است. وضع قیمت های ما از ثباتی در دو سه ماه گذشته برخوردار شده است. یعنی بازار سرمایه ما آرامش داشته است.

او که عمده سخنانش را به روابط خارجی و وضعیت اقتصادی اختصاص داد به آینده برجام و مذاکره با آمریکا نیز اشاره کرد و گفت: اگر تا روز پنچشنبه به نتیجه نرسییم، مرحله سوم در کاهش تعهدات را اعلام می کنیم.

رئیس دولت دوازدهم تاکید کرد: هیچ تصمیمی برای مذاکره با آمریکا نداشتیم و نخواهیم داشت. پیشنهاد از طرف خیلی ها بوده اما همیشه پاسخ ما منفی بوده و ما پاسخ دیگری ندادیم. اما آمریکا در ۱+۵  با ما حرف می زده و اگر آمریکا کل تحریم خود را بردارد و مهم نیست به برجام برگردد یا برنگردد، می توان در همین چارچوب با هم سخن بگوییم. برخی فکر می کنند مذاکره یعنی مذاکره دوجانبه اما حرف ما کاملا روشن است.

در پایان رئیس جمهور چند جمله ای از وزرای پیشنهادی خود سخن گفت.

مشروح سخنان رئیس جمهور اینجاست.

قاضی پور: نسبت به معیشب فرهنگیان ارزان فروشی کردیم
پس از سخنان رئیس جمهور، روند رای اعتماد رسمی تر شد. ابتدا صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش وپرورش در دستور کار قرار گرفت و نادر قاضی پور نماینده جنجالی ارومیه اولین مخالف او پشت تریبون قرار گرفت. او معتقد است که رئیس جمهور دکان باز کرده و تنها جمع محدودی را داخل هیات دولت راه می دهد. او گفت که نسبت به معیشب فرهنگیان ارزان فروشی کردیم.

نگهبان سلامی:  چرا کسی از بطن آموزش و پرورش انتخاب نشد؟

قاضی پور بخشی از زمان ۱۰ دقیقه ای خود را به محمود نگهبان سلامی برای مخالفت داد. نماینده مردم خواف درباره وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش پرسید که ایشان سالهاست در دولت بوده اند، در این مدت برای آموزش و پرورش چه کرده اند؟

نگهبان سلامی گفت: سوابق او تدریس در دانشگاه هاست و دو دهه از آموزش و پرورش دور بود و بنابراین نمی توانیم از ایشان توقع داشته باشیم دغدغه فرهنگیان را رفع کند. چرا کسی از بطن آموزش و پرورش انتخاب نشد؟

بنایی: کاش نمایندگان برنامه های ایشان را مطالعه می کردند!

حمید بنایی، نماینده بجستان و گناباد اولین موافق حاجی میرزایی بود که پشت تریبون رفت. او معتقد است که نمایندگان به کفایت برنامه های وزیر پیشنهادی را بررسی نکرده اند و در ابتدای سخنانش گفت: کاش نمایندگان برنامه های ایشان را مطالعه می کردند.

وی اظهار کرد: مگر نظام رتبه بندی از مطالبات ما نبود؟ ایشان در برنامه هایشان آورده اند. ما می خواهیم این وزارتخانه سیاسی نباشد. ساماندهی مدارس خارج از کشور را قبول کرده اند. ایشان فردی پاکدست و نجیب هستند و معتقدند جایگاه زنان باید حفظ شود.

ذوالقدر: وزیر زن که نشد، معاون وزیر را از زنان بگذارید

سیده فاطمه ذوالقدر نماینده تهران در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش نیز گفت: آقای حاجی میرزایی نه قدرت طلب و نه جاه طلب است.

وی افزود: انتظارات ما برای تعیین وزیر زن محقق نشد اما انتظار داریم که آقای حاجی‌میرزایی در سطح معاون، از زنان هم استفاده کند.

سعیدی: اختیاراتتان کامل است؟

سعیدی نماینده تبریز اما در مخالفت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: آقای حاجی‌میرزایی آیا با اختیارات کامل به این وزارتخانه آمده اید؟ قبل از شما هم وزرا برنامه‌هایی را به مجلس دادند، اما این برنامه‌ها شروع نشد و در گام اول ماند.

وی افزود: نظام آموزشی ما از مدرک‌گرایی رنج می‌برد، برای حل این معضل برنامه شما چیست؟

وی یادآور شد: مشکلات زیادی در این وزارتخانه وجود دارد، شما باید در برنامه‌های خودتان به این مشکلات اشاره می‌کردید.

او خاطرنشان کرد: انگیزه فرهنگیان و معلمان پایین آمده و از نظر معیشت به شدت آسیب‌پذیر شدند، چه برنامه ای دارید که معلمان ما بعد از مدرسه سراغ شغل دوم نروند؟

کبیری: برنامه «حاجی‌میرزایی» آرمان‌گرایانه است نه واقعی

نماینده مردم خوی در مجلس دیکر مخالف وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش بود که گفت: وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش هم مخالف تدریس زبانهای قومی در مدارس و مناطق مخصوص اقوام و قومیت‌هاست.

سیدتقی کبیری افزود: متاسفانه رییس‌جمهور پیشنهاد وزارت ایشان را در دقیقه ۹۰ مطرح کرد تا مسئله کمبود زمان نیز حساسیت بیشتری پیدا کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: سوابق شما نشان می‌دهد که جنابعالی ۱۸ سال از بدنه وزارتخانه جدا بودید و قبل از آن نیز در نهضت سوادآموزی حضور داشتید و با وجود چندین میلیون بی‌سواد این نهضت، سوابق شما در این نهاد مشخص نیست. برنامه شما آرمانگرایانه است نه واقعی. سهم تولیدناخالص ملی در بخش آموزش و پرورش چهار درصد است، چه برنامه‌ای جز کلی‌گویی برای فرهنگیان و کارکنان این وزارتخانه دارید. برنامه‌ای برای نهضت سوادآموزی‌ها و حق‌التدریسی و پیمانکاران وجود ندارد. تکلیف شما با مدارس کانکسی و اجرای نظام رتبه‌بندی نیز در برنامه‌های ارائه شده چندان مشخص نیست.

وی ادامه داد: برای اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی برای تدریس زبان های قومی در مدارس مخصوص اقوام هیچ برنامه‌ای ارائه نکرده‌اید و به نظر می‌رسد شما هم با این مسئله مخالف هستید.

نماینده مردم خوی در مجلس از محسن حاجی‌میرزایی خواست تا برای مجلس مشخص کند که چه اندازه توان حمایت از فرهنگیان و به کرسی نشاندن خواسته‌ها و مطالبات کارکنان آموزش و پرورش را دارد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.