×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

عامل اصلی فقر در تهران چیست؟

به گزارش باقرشهرنیوز ، نتایج یک تحقیق که انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرده است نشان می‌دهد مهمترین عامل تبیین کننده فقر در تهران مسکن است و پس از آن شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قرار دارد. الگوی فقر در کلان شهر تهران ماهیت خوشه‌ای داشته و بر همین اساس منطقه ۱۷ تهران بیشترین افراد فقیر را در خود جای داده و پس از آن نیز مناطق ۱۸، ۱۹ و بیست در رده‌های بعدی قرار دارند.

این پژوهش که توسط سامان ولی نوری پژوهشگر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ارائه شده است، نشان می‌دهد امروز فقر توسعه پایدار شهری در اغلب کلان شهرهای کشور را با تهدید مواجه کرده است.

در این تحقیق تاکید شده است که روش‌های صرفا اقتصادی در شناخت و بررسی فقر در شهرها مناسب نیست و باید ابعاد زمانی و مکانی فقر را مد نظر قرار داد و به طور دینامیک فقر شهری را بررسی کرد.

نتایج این تحقیق که بر اساس روش تحلیل عاملی صورت گرفته است و مولفه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مسکن را در ۴۳ شاخص بررسی کرده تاکید دارد مهمترین عامل تبیین کننده فقر در تهران مسکن است و پس از آن شاخص‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قرار دارد.

در این پژوهش همچنین نقشه پهنه‌بندی فقر در تهران ترسیم شده است که نشان می‌دهد الگوی فقر در کلان شهر تهران ماهیت خوشه ای داشته و بر همین اساس منطقه ۱۷ تهران بیشترین فقیر را در خود جای داده است و پس از آن نیز مناطق ۱۸ ، ۱۹ و بیست در رده‌های بعدی قرار دارند.

منبع: ایسنا

انتهای متن/

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.