×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

عراق|تاکید استاندار نجف بر امنیت کامل منطقه قدیمی/ وزارت دفاع: نفوذی‌ها به روی معترضان آتش گشودند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز، «لؤی الیاسری» استاندار نجف اشرف در گفت‌وگو با شبکه للمیادین درباره تحولات اخیر این استان گفت تظاهرات اخیر در نجف در ابتدا به صورت مسالمت آمیز برگزار شد و ما امنیت تظاهرکنندگان را تامین کردیم.

وی افزود: تظاهرات در دومین روز خود از مسیر مسالمت آمیز خارج شد به طوری که تظاهرکنندگان به سمت منطقه قدیمی نجف اشرف به راه افتادند و برخی افراد افراطی تلاش کردند به دفاتر مراجع در منطقه قدیمی نجف خسارت وارد کنند.

استاندار نجف اشرف تصریح کرد ما اطلاعات کاملی درباره کسانی که در آتش زدن و اغتشاش دست داشتند، در اختیار داریم.

وی اظهار داشت ما به تلاش برای ترور مرجعیت اشاره نکردیم، بلکه تلاش‌هایی برای جلوگیری از این مسئله صورت گرفت.

الیاسری خاطر نشان کرد همه باید بدانند که مرجعیت خط قرمز است.

وی تاکید کرد ما از تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می‌کنیم، ولی این مسئله روشن شده که برخی در میان تظاهرکنندگان طرح‌ها و مقاصد خاصی را دنبال می‌کنند.

استاندار نجف اشرف تصریح کرد امنیت منطقه قدیمی نجف اشرف به طور کامل تامین شده است.

بر اساس گزارش العهد، استاندار نجف اشرف از دستگیری اعضای یک تیم تروریستی در منطقه قدیمی نجف اشرف خبر داد.

«لؤی الیاسری» اعلام کرد اعضای یک گروه که با هدف اجرای عملیات ترور وارد منطقه قدیمی نجف اشرف شده بودند، دستگیر شدند.

وی از تلاش برخی طرف‌ها برای کشاندن تظاهرات به سمت دفتر آیت الله  العظمی علی سیستانی مرجع عالی دینی عراق خبر داد و گفت دو باند که برای سرقت دو بانک در نجف و کوفه نقشه می‌کشیدند، نیز به دام افتادند.

استاندار نجف اشرف درکنفرانسی که به همراه بزرگان و شیوخ استان و برخی فعالان تظاهرات برگزار کرد، بر تحقق خواسته‌های تظاهرکنندگان بر اساس قانون تاکید کرد.

الیاسری اظهار داشت برخی افراد نفوذی هنگام آتش زدن اموال استان دستگیر شدند، اقدام آنها، برنامه‌ریزی شده بود، به طوری که طبقه‌ای که حاوی پرونده‌های امنیتی بود به آتش کشیده شد.

وی افزود ما هیچ دستوری برای تیراندازی نداده‌ایم و پلیس تنها در نتیجه حملات از خود دفاع کرده و افرادی با نفوذ به تظاهرات از آن سوء استفاده کردند.

استاندار نجف اشرف اظهار داشت عراق و نجف از نظر اقتصادی دچار مشکل شده‌اند و هدف افراد نفوذی تخریب عراق است.

درخواست رهبر جریان صدر از نمایندگان فراکسیون پارلمانی خود

از سوی دیگر به گزارش شبکه السومریه، مقتدی صدر رهبر جریان صدر خواستار تعلیق عضویت نمایندگان فراکسیون پارلمانی این جریان شده است.

مقتدی صدر در بیانیه‌ای از نمایندگان ائتلاف سائرون خواست عضویت خود را در مجلس نمایندگان تعلیق کنند. صدر بیانیه خود آورده است نمایندگان سائرون باید عضویت خود را در مجلس نمایندگان به حال تعلیق درآورند و این تعلیق عضویت تا زمانی که برنامه وزارتی مورد رضایت ملت و مرجعیت دینی ارائه شود، ادامه یابد.

اظهارات نماینده مرجعیت درباره تظاهرات اخیر

سید احمد الصافی نماینده مرجعیت عالی دینی عراق در کربلای معلی در خطبه‌های نماز جمعه تصریح کرد دولت باید به وظایف خود برای کاهش رنج شهروندان و فراهم کردن فرصت‌های شغلی برای بیکاران در عراق عمل کند.

وی افزود دستگاه قضایی و دستگاه‌های نظارتی در عراق به اندازه کافی در زمینه مبارزه با مفسدان اقدام نکرده‌اند و اگر وضعیت همینطور که هست ادامه یابد، امیدی به حل مشکلات نمی‌رود. وی از سران عراق(رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان) خواست گام‌های واقعی برای اصلاح امور بردارند.

الصافی اظهار داشت مجلس نمایندگان هم مسئولیت بزرگی در قبال آنچه جریان دارد، برعهده دارد و فراکسیون‌ها باید رویکرد خود را تغییر داده و به اصلاح پاسخ دهد، دولت هم باید در پرونده انتصابات دولتی شایسته‌سالاری در پیش بگیرد، دولت باید به وظیفه خود برای کاهش رنج شهروندان عمل کند.

نماینده آیت الله سیستانی در کربلای معلی همچنین گفت حملات به تظاهرکنندگانی که به صورت مسالمت آمیز تظاهرات می‌کردند و نیز حمله به نیروهای امنیتی مردود و محکوم است.

الصافی افزود پیشتر، مرجعیت تشکیل کمیته‌ای با حضور افراد معروف و شناخته شده خارج از حاکمیت را برای تعیین گام‌های مبارزه با فساد پیشنهاد داده بود، ولی این پیشنهاد از سوی طرف‌های دولتی پیگیری نشد. مرجعیت پیشتر از طرف‌های مسئول خواسته بود رویکرد خود را تغییر داده و با فساد مبارزه کنند.

وی بار دیگر پیشنهاد مرجعیت مبنی بر تشکیل کمیته مستقل را برای مشخص کردن گام‌های مبارزه با فساد و تحقق اصلاح تکرار کرد و گفت این پیشنهاد ممکن است راهی برای حل بحران باشد.

تیراندازی افراد نفوذی به سمت تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی

سخنگوی وزارت دفاع عراق تاکید کرد افراد نفوذی در تظاهرات اخیر به سمت تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی تیراندازی کردند که هدف آنها ایجاد فتنه بود.

«تحسین الخفاجی» تاکید کرد وزارت دفاع عراق در کنار نیروهای امنیتی دیگر قادر به حمایت از کشور و حفاظت از ملت و اموال آنهاست، وزارت دفاع متعلق به ملت و ملت هم متعلق به آن  است.

وی افزود حضور ما در مراکز فرماندهی عملیات مشترک یا وزارت دفاع و مشاهده تظاهرات از طریق تجهیزات و نیز هواپیماهای نظارتی و دوربین‌های استقرار یافته در تمام بغداد سبب می‌شود که به طور کامل تحرکات تظاهرکنندگان و نیز افراد نفوذی و هر کسی را که بخواهد به نیروهای امنیتی و تظاهرات خدشه وارد کند، زیر نظر داشته باشیم.

الخفاجی که با شبکه الفرات گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت در  برخی  استان‌ها، افراد نفوذی تلاش کردند از طریق ادوات تیز و همچنین تیراندازی به نیروهای امنیتی آسیب برسانند و شمار زیادی از نیروهای ما زخمی شدند، با این حال ما آتش نگشودیم و از آن(سلاح) استفاده نکردیم، ولی بسیاری از افراد نفوذی به سمت تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی تیراندازی کرده و خودروها را آتش زدند که ما دیگر اجازه این اقدامات را نخواهیم داد.

سخنگوی وزارت دفاع  عراق درباره بسته شدن ورودی‌های اصلی پایتخت خاطر نشان کرد ورودیهای اصلی بغداد در حال حاضر تحت کنترل است و حرکت خودروها به صورت عادی ادامه دارد و فقط در ورودی‌هایی که معتقدیم ممکن است خطری برای جان تظاهرکنندگان داشته باشد، حرکت را محدود کرده‌ایم.

ائتلاف سائرون در بیانیه‌ای عقب نشینی از تصمیم تعلیق عضویت نمایندگانش در پارلمان را به این مسئله منوط کرد که نخست وزیر به مطالبات تظاهرکنندگان رسیدگی کند .

بیانیه جمعیت علمای لبنان در محکومیت دخالـت‌های بیگانگان در امور عراق

جمعیت علمای لبنان در بیانیه‌ای سوء‌استفاده برخی قدرت‌های منطقه‌ای و بین المللی از تظاهرات در عراق را محکوم کرد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری العهد، جمعیت علمای لبنان در بیانیه‌‌ خود تاکید کرد سوء‌استفاده برخی قدرت‌های منطقه‌ای و بین المللی برای سوء‌ استفاده از تظاهرات در عراق برای سرنگونی دولت آن را محکوم کرد و افزود ما در عین حال از دولت عراق می‌خواهیم اقدامات هدفمندی را برای مقابله با فساد و بازگرداندن اموال غارت شده و پرداختن به اعتمادسازی با توده‌های مردمی از طریق اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها که ثبات را به آنها بازگردانده و فرصت‌های شغلی و زندگی بهتر را برای آنها فراهم کند، نباید ابزاری در دست قدرت های  استکباری باشند که خواهان شرارت رساندن به عراق و مردم هستند.

وجود تک تیراندازان در داخل تظاهرکنندگان

شبکه السومریه عراق گزارش داد تک تیراندازانی در صفوف تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی وجود دارند که برای ایجاد فتنه تلاش می‌کنند.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.