×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

علائم سرطان تخمدان چیست؟

به گزارش باقرشهرنیوز ، دکتر نوشین کاشفی، کارشناس مامایی در گفت وگو با خبرنگار پزشکی رباط نیوز با اشاره به شیوع سرطان تخمدان در میان جامعه، اظهار کرد: سرطان تخمدان یکی از شایعترین سرطان‌های زنان است که متأسفانه در اکثریت موارد در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود.

وی افزود: بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل علاج است ولی در ۷۵درصد از موارد به دلیل تشخیص دیر هنگام بیماری علیرغم جراحی های وسیع و شیمی درمانی های گوناگون ، امید بقای درازمدت بیماری ناچیز است، به همین دلیل تشخیص بیماری در مراحل اولیه بسیار مهم است.

دکتر کاشفی ادامه داد: این سرطان به علت تغییرات بدخیم سلولهای تخمدان ایجاد می شود ودومین سرطان شایع دستگاه تناسلی زنان می باشد که خطر مرگ و میر این بیماری از سایر سرطان های دستگاه تناسلی بیشتر است .

وی در ادامه با اشاره به علائم سرطان تخمدان، ابراز کرد: احتمالاً در مراحل اولیه نامنظمی عادت ماهیانه بیمار را وادار می کند به پزشک مراجعه نماید.

وی ادامه داد: به موازات افزایش رشد تومور و حجم آن علائم فشاری بروز می کند که شامل تکرر ادرار ، درد لگنی ، یبوست و پس از مدتی تورم شکم می باشد .

وی تأکید کرد: درد حاد شکم در اثر خونریزی و یا پارگی و پیچ خوردگی تومور ممکن است ایجاد شود . اگر تومور به بافت های خارج از لگن و قسمتهای فوقانی شکم متاستاز دهد ، ممکن است باعث ایجاد علائم گوارشی نظیر تهوع ، سوزش سردل ، نفخ شکم ، سیری زودرس ، کاهش وزن و بی اشتهایی شود .

این کارشناس مامایی درد و تورم شکم را شایعترین علائم سرطان تخمدان خواند و بیان کرد: در مراحل نهایی بیماری ، شایعترین علائم ، درد و تورم شکم است اما تنها درد شکمی است که احتمالاً بیمار را به جستجوی یک تشخیص مجبور می کند .

وی با اشاره به دیگر علائم سطان تخمدان عنوان کرد: خونریزی های نامنظم از دستگاه تناسلی ممکن است همراه با هریک از انواع تومورهای تخمدان دیده شود و گاهی ممکن است اولین شکایت بیمار باشد .

وی خاطرنشان کرد: زنان مبتلا بعد از یائسگی ممکن است خونریزی داشته باشند که بصورت خونریزی نامنظم یا خونریزی شدید آشکار می شود .

انتهای متن/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.