×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

۳۰ ماه مذاکره برای «سندی خالی»!

به گزارش باقرشهرنیوز  به نقل از تهران نیوز؛ با وجود گذشت چند ماهی از اجرای برجام توسط ایران و نقض برجام های پی در پی طرف های غربی و پایبند نبودن به توافق های صورت گرفته و لاپوشانی دولتی ها و بازی با کلمات برای عدم قبول شکست و پوشالی بودن برجامی که در بوق و کَرنا کردند و بارها برای «هیچ» جشن و پایکوبی راه انداختن و وعده های واهی و تحقق ناپذیر را پی در پی در رسانه ها  مطرح کردند، اکنون شاهد آن هستیم که مسئولان دولتی هم یکی پس از دیگری به کش بودن توافقات غربی ها معترف اند.

چرا که در طول این مدت با بهانه جویی ها مختلف و استفاده از ابزارهای مختلف در روند اجرای برجام سنگ اندازی کردند. دولت تدبیر و امید که نمی خواهد زیر بار عدم پایبندی غربی ها به توافقات برود و خود را بازنده این میدان نبیند، با بهانه های مختلف همچنان برجام را آفتاب تابان می خواند و معتقد است که مشکلات کشور را برجامی که بندی از آن توسط طرف غربی به وقوع نپیوسته است برطرف نموده است.

*۳۰ ماه مذاکره برای هیچ

“محمد جواد ظریف”، وزیر امور خارجه کشورمان در جریان دیدار با موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ایران در گفتگو با هفته نامه “اشپیگل”  تاکید کرد که می خواهد لغو تحریم های غرب علیه کشورش هر چه سریع تر نتیجه دهد.

وی در این باره گفت: نیروهای میانه رو در دستگاه دولتی ایران به این موفقیت نیاز دارند. ما باید به مردم ایران نشان دهیم که این توافق به زحمتش می ارزیده است. اگر ما می‌خواهیم که این توافق در طولانی مدت دوام داشته باشد باید برای بیمه آن سرمایه گذاری کنیم. این واضح است که مردم ایران می خواهند نتیجه توافق هسته‌ای را ببینند.

ظریف با اشاره به اینکه هنوز موانعی در این راستا وجود دارد و بخصوص بانک‌های بزرگ برای بازگشت به تجارت با ایران از ترس مجازات های بالای آمریکا تردید دارند گفت: ما از ایالات متحده تنها یک درخواست داریم و آن اینکه خود را قاطی و در این کار دخالت نکند. آمریکایی‌ها باید پشت طرح جامع اقدام مشترک بایستند. باید برای آمریکا آشکار شود که انجام مبادلات تجاری با ایران بدون اما و اگر پاک و منصفانه است.

ظریف همچنین اعلام کرد که ایران به تعهدات و وظایف خود در مبارزه با پول شویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم عمل می کند. ما حدود سی ماه مذاکرات فشرده‌ای را برگزار نکردیم که حالا تنها سندی خالی داشته باشیم.

این در حالی است که پس از اجرای برجام فعالان اقتصادی کشور هنوز قادر به جابجایی و انتقال پول در خارج از کشور نیستند، در صورتی که دولت تاکید دارد سوئیف باز است و مشکلی برای انتقال پول در خارج از کشور وجود ندارد، فعالان بخش خصوصی و تجار صراحتا می گویند که هنوز سوئیفت برقرار نشده است و کشورهای اروپایی از ترس تهدیدهای آمریکایی ها کار شکنی می کنند.

در تایید این مدعا همین بس که ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفته توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.

براساس این گزارش؛ در اواخر ماه های سال گذشته بود که علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در گفتگویی خبری از عدم پایبندی غربی ها به تعهداتشان پرده برداشت. صالحی رسماً اعلام کرد که تحریم‌ها لغو نشده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با وبگاه «العربی الجدید» بر ادامه فعالیت هسته‌ای ایران تأکید و اعلام کرد که غرب در اجرای تعهدات خود براساس برجام، تأخیر دارد و هنوز برخی تحریم‌ها برداشته نشده است.

اما در این میان همچنان رییس جمهور روحانی نظری متفاوت از سایرن دارد و معتقد است که ما مسیر درستی را طی می‌کنیم و ممکن است مشکلات جزئی داشته باشیم که باید رفع شود و مرجع اظهار نظر درباره مسائل هسته‌ای آقای عراقچی است، در سیاست خارجی وزیر خارجه مسئول است، در مسائل اقتصادی وزیر اقتصاد و بانک مرکزی مسئول است و در مسائل هسته‌ای نیز علی‌اکبر صالحی مسئول پاسخگویی است.

از سوی دیگر طولی نکشید که حرف های صالحی توسط سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در گفتگوی ویژه خبری نمورد تایید قرار گرفت. وی گفت طرف غربی طبق برجام تعهداتی را که باید انجام می‌دادند، بر روی کاغذ انجام دادند. دو دسته مشکل اصلی وجود دارد؛ یکی بازگشت به شرایط اقتصادی قبل از تحریم و دوم کارشکنی‌ها و بدعهدی های طرف مقابل به‌خصوص آمریکا است.

وی گفت: درباره مسائل ما در خارج از کشور، مبالغی که در خارج از کشور داریم از جنسهای مختلف بوده و صاحبان مختلفی دارد؛ یک سری از آن متعلق به بانک مرکزی است و یک سری متعلق به دولت است. یک سری پول متعلق به وزارت نفت است. یک سری از مبالغ سپرده بوده که عمدتاً در چین است که این اقدام برای حفاظت از بلوکه شدن بوده است. اگر همه این پولها را جمع کنیم بالای ۱۰۰ میلیارد دلار می‌شود. در مذاکرات وارد این موضوعات نشدیم. ما فقط درباره آزاد شدن این پولها بحث کردیم. تمام پولهای ایران آزاد شده اما در نقل و انتقال پولها مشکلاتی وجود دارد. اختیار این پولها نزد بانک مرکزی است. یکی از مشکلات برقراری مجدد شبکه بانکی است. در طول ۱۰ الی ۱۲ سال گذشته تمامی ارتباط بانک‌های ما با بانک‌های مقابل قطع شده و باید بار دیگر روابط کارگزاری ایجاد کنند که این منوط به مذاکرات است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفته است: یک مشکل دیگر این است که آمریکا کارشکنی می‌کند. یک مشکل زمان‌بر بودن از لحاظ فنی است. تا الآن بانک‌های ما نزدیک به ۳۰۰ کارگزاری با بانک‌های خارجی ایجاد کرده است. بانک ملی ۲۰ کارگزاری، بانک ملت حدود ۴۳ کارگزاری ایجاد کرده است. بانک‌های دیگر بانک‌های خصوصی هستند و آنها هستند که تصمیم می‌گیرند که با بانک‌های ایران کار کنند. در طول سال های گذشته روابط بانکی بسیار پیچیده شده است. بانک‌ها به‌دلیل مسائل پول‌شویی و قاچاق انسان بسیار پیچیده شده است. الآن بانک‌ها همانند سابق به‌راحتی نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. تا این شبکه پیچیده برقرار شود مقداری زمان‌بر است.

*صالحی: هنوز تمام تحریم‌ها برداشته نشده است

علی اکبر صالحی همچنین امسال دوباره تأکید کرد که «هنوز شرایط رفع تحریم انجام نشده است، هنوز بانک‌های بزرگ پا پیش نگذاشته‌اند، دلیلش این است که در زمان تحریم مجازات‌های سنگینی شده‌اند و هنوز از ارتباط با ایران ترس دارند. الآن هم بخشی از اقداماتی که آنها باید انجام می‌دادند بر اساس برداشت ما هنوز همه قدمها را برنداشته‌اند.»

* سیف: «هیچ‌چیز» از برجام عاید ایران نشده

ولی مدتی بعد از این کشمکش‌های لفظی میان فعالان اقتصادی و مسئولان دولتی برای عدم لغو تحریم‌ها، مرد شماره اول نظام بانکی هم اذعان کرد که برجام توفیقی برای ایران نداشته است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران در جریان سفر به آمریکا برای شرکت در اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در مصاحبه با المانیتور گفت: ایران انتظار دارد دولت آمریکا امکان دسترسی محدود کشورش به دلار را برای تسهیل مبادلات مالی با کشورهای دیگر فراهم کند و به اجرای کامل توافق هسته‌ای پایبند باشد.

ولی‌الله سیف گفت: در توافق هسته‌ای بر اجرای مؤثر بندهای این توافق به‌گونه‌ای که فعالیت‌های اقتصادی و تجاری ایران تسهیل شود تأکید شده است و این بدان معناست که مبادلات مالی ایران باید از طریق یک نهاد مالی آمریکایی تسویه شود هرچند لزوماً پول در آن بانک آمریکایی باقی نماند.

سیف تأکید کرد برجام همه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را برداشته است و برداشته شدن عملی همه تحریم‌های هسته‌ای مستلزم برخورداری ایران از سازوکار مبادلاتی UTurn‌ است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران افزود: این چیزی است که ما انتظار داریم توافق هسته‌ای به آن منجر شود.

وی پیش‌تر در نشست شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود ایران نتایج مورد انتظار از اجرای برجام را مشاهده نکرده است.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند، تأکید کرد: تقریباً هیچ چیز اتفاق نیفتاده است. به‌طور کلی ما قادر نیستیم از پولهای خود در خارج استفاده کنیم.

سیف خواستار تلاش‌های جدی‌تر دولت آمریکا برای عمل به تعهداتش و کمک به دولت ایران برای ورود به نظام مالی جهان شد.

سیف همچنین در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: تا به اینجا، ایران «تقریباً هیچ‌چیز» از اجرای توافق به دست نیاورده است. «یکی از چیزهایی که ما به‌صورت قطع به آن نیاز داریم تبدیل ارزها برای پرداخت پول کالایی است که خریداری می‌کنیم، این امر مستلزم دسترسی به سیستم مالی آمریکاست».

از این رو می توان گفت که اظهارات سیف رسما مُهر تاییدی بر گفته های فعالان اقتصادی مبنی بر عدم‌ لغو تحریم‌ها و بی‌اثر بودن برجام است.

بنابراین باید دید؛ حال که رئیس کل بانک مرکزی هم به بی‌اثر بودن برجام و عدم‌لغو تحریم‌های بانکی با وجود عمل ایران به تعهداتش در برجام اذعان کرده، تدبیر رئیس دولت یازدهم برای مردم چشم انتظار چه خواهد بود.


* در مقابل چشم خودمان می‌بینیم

همه این ها در حالیست که مقام معظم رهبری پیش تر وقوع چنین اتفاقات و بدعهدی های طرف مقابل را هشدار داده بودند.

«در همین توافقی هم که ما با آمریکایی‌ها در قضیه‌ی پنج بعلاوه‌ی یک و مسئله‌ی هسته‌ای کردیم، آمریکایی‌ها به آنچه وعده داده بودند عمل نکردند و کاری را که باید می‌کردند انجام ندادند. بله، به تعبیر وزیر خارجه‌ی محترم ما، روی کاغذ کارهایی را انجام دادند امّا از راه‌های انحرافی متعدّد، جلوی تحقّق مقاصد جمهوری اسلامی را گرفتند.» (۱۳۹۵/۰۱/۰۱)
رهبر انقلاب در بیانات نوروزی امسال خود در حرم مطهر رضوی ضمن بیان عبارات بالا، هرگونه امیدبستن به توافق با آمریکا را برای جمهوری اسلامی «خسارت محض» ارزیابی و وضعیت کنونی برجام را نیز یکی از مصادیق آن برشمردند: «آمریکایی‌ها گفته‌اند که ما تحریم‌ها را برمی‌داریم و روی کاغذ هم برداشتند امّا از طرق دیگر جوری عمل می‌کنند که اثر رفع تحریم‌ها مطلقاً به‌وجود نیاید و تحقّق پیدا نکند…

ما ناگزیر باید به همه‌ی تعهّدهای خود عمل کنیم [امّا] طرف مقابل با طُرق مختلف، با شیوه‌های مختلف، با خدعه، با تقلّب سر باز می‌زند و به تعهّدهایی که کرده است عمل نمی‌کند. این چیزی است که ما امروز در مقابل چشم خودمان داریم می‌بینیم؛ یعنی خسارت محض.» اما چه شده که رهبر معظم انقلاب در اولین سخنرانی عمومی خود در سال جدید این بار با صراحت تمام و کم سابقه‌ای درباره توافق هسته‌ای با کشورهای ۵ ۱، اینگونه اظهار نظر کرده و نتیجه واقعی آن توافق مهم و تاریخی را به صورت مطلق خسارت‌بار ارزیابی کردند. جک لو وزیر خزانه‌داری آمریکا در جلسه‌ی استماع بودجه‌ی این کشور در مجلس نمایندگان گفته بود: “تلاش واشنگتن برای اعمال تحریم بر ایران ادامه دارد و این کار را با جمع‌آوری اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری، ادامه‌ی سیاست تحریم‌ها و برخی اقدامات اجرایی ادامه خواهد داد. با این هدف برای دفتر تروریسم و جاسوسی مالی ۱۱۷ میلیون دلار در نظر گرفته شده است.”

انتهای متن/*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.