×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

معضل حوضچه های شیرابه زباله در کهریزک حل شد

به گزارش باقرشهرنیوز به نقل از تهران نیوز، مرتضی طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران در همایش «نقش بانوان شورایاری در توسعه پایدار شهری» شمار بانوان شورایار شهر تهران را حدود ۳۰۰ تن عنوان کرد و افزود: در زمان برگزاری انتخابات تلاش زیادی کردیم که نسبت جمعیتی شورایاران بانو و آقا برابر شود، اما تلاش ها به ورود ۳۰۰ زن به جمعیت حدود ۳۵۰۰ نفری شورایاران منجر شد. اما امیدواریم در دور بعدی شمار بانوان شورایار افزایش یابد.

طلایی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ سمن و نهاد اجتماعی دیگری با ظرفیت های شورایاری در کشور فعال نیست، ابراز عقیده کرد: شورایاران و امنا با ترکیب جنسی، سنی و تحصیلات مختلف برای هدف مشترک گرد هم آمده اند که جمعیت آنها با احتساب امنای محلی به ۵۰۰۰ نفر می رسد.

به گفته وی، پایه تحصیلات بانوان شورایار کارشناسی بوده و هشت دکترا و ۴۸ کارشناسی ارشد نیز در جمع آنها وجود دارد که این امر وزن و اعتبار شورایاری ها را افزایش می دهد.

وی با تاکید بر اینکه باید در دوره فعلی جایگاه نهاد شورایاری را تثبیت کنیم، گفت: اقتدار، صلابت و جذابیت این نهاد باید موجب مقبولیت آن نزد افکارعمومی شود و عنوان شورایاری در اذهان شهروندان با مفهوم خدمتگذاری به مردم توام شود. زنان شورایار باید در تحقق این هدف درون سازمانی نقش فعال داشته باشند.

طلایی در بخش دیگر سخنانش به تبیین نقش زنان در تحقق توسعه پایدار شهری به عنوان یکی از اهداف برون سازمانی نهاد شورایاری پرداخت و گفت: هر کشوری قاعدتا از سرمایه های انسانی، علمی و اقتصادی برخوردار است، اما امروز تنها کشوری و به توسعه و پیشرفت دست خواهد یافت که فرآیند تبدیل سرمایه های انسانی به سرمایه اجتماعی را طی کند.

به گفته وی، سرمایه های اجتماعی به افرادی از جمعیت یک کشور اطلاق می شود که از طریق دانش و دیگر مولفه های توسعه به مرحله ای برسند که در جامعه اثربخشی داشته و عاملی برای پویایی و تحرک دیگران باشند.

نایب رییس شورای شهر تهران از شورایاران به عنوان سرمایه های انسانی که به سرمایه اجتماعی تبدیل شده و در جامعه اثرگذار هستند یاد کرد و افزود: یکی از مهمترین معیارهای سنجش توسعه یافته در یک جامعه، میزان اهمیت و اعتباری است که آن جامعه برای بانوان قائل می شود. در این حوزه با وجود همه تحولاتی که پس از انقلاب اسلامی رخ داده است هنوز تا رسیدن به جایگاه در خور زنان فاصله داریم و حضور زنان در شورایاری می تواند زمینه ساز افزایش مشارکت بانوان در اداره جامعه باشد. البته نگاه به زن در این عرصه نباید ابزاری باشد.

طلایی سپس به اهمیت توسعه پایدار شهری اشاره کرد و گفت: برای تحقق این هدف شورایاران باید نسبت به افزایش مسوولیت پذیری شهروندان اهتمام کنند. به عنوان مثال شهرداری تهران پس از ۵۰ سال توانست معضل حوضچه های شیرابه زباله در کهریزک را حل کند و طی روزهای آتی این خبر رسما اعلام خواهد شد که دیگر هیچ حوضچه شیرابه ای در کهریزک وجود ندارد.

وی ادامه داد: این معضل شهری ناشی از بی توجهی نسل گذشته به نسل بعد از خود بوده که آگاهانه یا ناآگاهانه صورت گرفته است، در حالی که در توسعه پایدار همه می دانند که تنها برای امروز زندگی نمی کنند و باید به فکر نسل بعد از خود باشند. امروز سهم مردم در اداره شهر بسیار اندک است و پا باید کلری کنیم تا شهروندان شهر را از آن خود بدانند.

رییس ستاد هماهنگی شورایاری ها با بیان اینکه ستاد به دنبال انعقاد تفاهمنامه با تمام دستگاه های اجرایی و خدمت رسان در سطح شهر است، گفت: به دنبال این اقدام برای نقش آفرینی بیشتر شهروندان در اداره شهر ظرفیت سازی می شود و همه می توانند از طریق شورایاری محله مشکلات و پیشنهادهای خود را با دستگاه های مختلف در میان بگذارند.

انتهای متن/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.