×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

محدود کردن اختیارات شوراها و دولتی کردن شهرداری‌ها کار درستی نیست

به گزارش باقرشهرنیوز به نقل از تهران نیوز ؛شهردار تهران طی سخنانی در صحن شورای اسلامی شهر تهران گفت: تقویت شوراها و پارلمان‌های محلی، بزرگ ترین فرصت و تمرین برای کادرسازی در سطح ملی است.

به گزارش فارس، محمدباقر قالیباف ضمن تبریک نهم اردیبهشت به عنوان روز شوراها، تصریح کرد: یکی از افتخارات نظام اسلامی این است که تمشیت امور مردم را به دست مردم بسپاریم که این موضوع در قانون اساسی به صورت برجسته به تصویب رسیده و لازم الاجراست.

وی با تاکید بر اینکه هفت اصل قانون اساسی به شوراها اختصاص دارد، تاکید کرد: قانون مجلس زمینه اجرای قانون اساسی را فراهم می‌کند، به همین جهت در دهه ۶۰ اولین قانون مربوط به شوراها در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که قانون خوبی بود اما این قانون تا قبل از ایجاد شوراها چندین بار تصحیح شد.

شهردار تهران عنوان داشت: تصحیح قانون از اختیارات مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به شمار می‌رود و برای همه لازم الاجرا است اما به عنوان یک شهروند و از باب کار کارشناسی عرض می‌کنم که از سال ۶۱ تا سال ۷۷، هر بار اختیارات شورا را از جهت ماهیتی محدود کردند؛ حتی بعد از تشکیل شوراها تا امروز نیز روند محدود سازی شوراها ادامه دارد که به نظر من این روند درستی نیست.

قالیباف خاطرنشان کرد: با همه وجودم باور دارم که اگر بخواهیم در کشور به پیشرفت برسیم و بر چالش های مهم اقتصادی و بسیاری از نارسایی های اجرایی فائق بیاییم، باید یک تفکیک کار بین امورات تولی گری و تصدی گری ایجاد کنیم.

وی افزود: ما می توانیم تمامی کارها را فارغ از بزرگ و کوچک بودن آن ها به امورات تولی گری و یا حاکمیتی و امورات تصدی گری و یا صرف اجرایی تفکیک کنیم؛ بنابراین همه امورات تولی گری باید در اختیار دولت و همه امورات تصدی گری و صرف اجرایی نیز در اختیارات شوراها باشد؛ اگر این تفکیک کار ملی و محلی انجام شود دولت ها نیز فرصت پیدا می کنند تا موضوعات مهمی مثل ارزش پول ملی و تولید ناخالص داخلی را بالا ببرند، از منافع ما در عرصه بین المللی دفاع کنند و امورات را پیش ببرند.

شهردار تهران در ادامه عنوان داشت: همه مدیران ارشد برای حل نارسایی ها تلاش می کنند اما گاهی امورات جاری و روزانه به حدی سنگین است که فرصتی برای فکر کردن و برنامه ریزی عمیق پیدا نمی شود. این در حالی است که نگاه حضرت امام (ره) این بود که در هر کجا مردم می توانند کاری را انجام دهند، این کار را دولت ها انجام ندهند.

قالیباف یادآور شد: وقتی می خواهیم کوچک ترین کارها را از یک وزیر مطالبه کنیم، هیچ وقت فرصت برای کارهای عمیق و دقیق فراهم نمی شود. این در حالی است که باید دست به دست هم دهیم و فارغ از همه بحث های سیاسی، این موضوع را به عنوان یک موضوع ملی دنبال کنیم.

شهردار تهران با بیان اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا به تمام معنی یک نماد تشکل یافته و مستقیم مردم در درون مردم است، اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رئیس جمهور هم انتخاب مردم هستند چرا که اصل مردم سالاری دینی بر آن است که تمامی انتخاب‌ها در تمام شئون به صورت مستقیم و غیر مستقیم به واسطه مردم انجام می‌شود اما تفاوت شوراهای اسلامی شهر و روستا با بقیه در آن است که بودجه شوراها دولتی نیست و با بودجه مردم کار می‌کنند، بنابر این نمی‌توانند در میان مردم نباشند.

قالیباف با انتقاد از محدودسازی اختیارات شوراها در برنامه ششم عنوان داشت: در برنامه ششم مابقی اختیارات شوراها محدود شده است. از این رو شهرداری‌ها کاملا دولتی و شوراها کاملا تشریفاتی خواهند بود که این به مصلحت پیشرفت کشور و حل مشکلات مردم نیست.

به گفته شهردار تهران افزایش اختیارات دولت ها و محدود سازی اختیارات شوراها به عنوان مبنای پارلمان محلی، با تفکیک کار ملی و محلی تناقض دارد و با باورهای اصیل انقلاب اسلامی نیز سازگار نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود رمز موفقیت را حرکت در مدار قانون عنوان و تصریح کرد: همه شهرداران مناطق و مدیران خود را مکلف می‌دانند تا وفق مقررات کار خود را انجام دهند؛  همیشه تاکید ما نیز بر این است که مبتنی بر قانون عمل کنیم چرا که حرکت بر خلاف قانون حتما خلاف شرع است.

انتهای پیام/*

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.