×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

مذاکره فقط برای رفع تحریم‌ها است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز، حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه باقرشهر و کهریزک در ابتدای خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه با اشاره به مباحث هفته گذشته اظهار داشت: معروف به چه چیزی می‌گوییم؟ برای جوان درس خواندن، عبادت کردن، اخلاق نیک، همکاری اجتماعی در کارهای عام‌المنفعه یک معروف است.

استیری ادامه داد: انسان چه جوان، چه پیر، چه زن و چه مرد با هدف سلامتی بدن ورزش صحیح و معقول کند معروف است، رعایت ادب، عادات پسندیده جزو معروف است که هم خود انجام دهیم هم دیگران را دعوت کنیم که این عکس‌العمل را داشته باشند.

امام جمعه بخش کهریزک بیان داشت: برخی می‌گویند گاهی امر به معروف و نهی از منکر اثر نمی‌کند، اگر تذکر دادن هنرمندانه باشد اثر می‌کند، اگر تذکر ما از روی دلسوزی باشد، از روی احساس مسئولیت باشد بدانید دل سنگ را آب می‌کند چه رسد به دل محب اهل بیت و امیرالمومنین(ع).

وی افزود: وقتی روایات ائمه اطهار، زیارات ائمه معصومین(ع) من‌جمله امام حسین(ع) را می‌بینیم، آمده است که افرادی که امر به معروف و نهی از منکر نمی‌کنند در گناه فردی که گناه می‌کند شریک‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین استیری مطرح کرد: در زیارت اربعین ۳ لعن داریم، در فراز اول مربوط به کسی است که امام حسین(ع) را به شهادت رساندند.

استیری ادامه داد: لعن دوم برای کسانی است که به اهل بیت ظلم کردند و لعن سوم مربوط به کسانی است که دیدند به امام حسین(ع) ظلم شد و امام حسین(ع) را به شهادت رساندند اما راضی شدند و سکوت کردند.

خطیب جمعه باقرشهر و کهریزک تصریح کرد: یعنی اگر ما گناه و معصیت و منکری را ببینیم و سکوت کنیم و بی‌تفاوت از کنار آن بگذریم براساس روایات معصومین(ع) در گناه فرد شریک هستیم.

استیری در تکمیل صحبت‌های خود گفت: لعن سوم مربوط به کسانی است که حتی دستشان به خون امام حسین(ع) نیز آغشته نشده است.

حجت الاسلام والمسلمین استیری گفت: شخصی به محضر امام رضا(ع) رسید و عرضه داشت در روایات داریم وقتی امام زمان(عج) ظهور کنند عده زیادی را به قتل می‌رساندند من جمله فرزندان کسانی که در کربلا جنایات بسیاری مرتکب شدند. مگر در آیه صریح قرآن نیامده که گناه هرکسی را خود فرد باید به دوش بکشد پس چطور می‌شود افرادی سال‌ها قبل امام حسین(ع) را به شهادت رسانده باشند اما امام زمان(عج) فرزندان این افراد را به قتل برسانند؟
امام رضا(ع) فرمودند علت اینکه فرزندان قاتلین سیدالشهدا(ع) به دست امام زمان(عج) به قتل می‌رسند این است که راضی شدند و بعضا افتخار نیز می‌کنند.
امام رضا(ع) در ادامه فرمودند اگر فردی در مشرق زمین کشته شود و فردی در مغرب زمین بشنود شخصی کشته شده است و مورد ظلم قرار گرفته اما به این ظلم راضی شود، در گناه قاتل شریک است.

استیری تاکید کرد: اگر گناه و منکری را که مصادیقش را به محضر شما عرضه داشتم ببینیم و سکوت کنیم در گناه گنه کار شریک هستیم.

وی افزود: جوادالائمه(ع) می‌فرمایند کسی که در یک امر و کاری غائب است اما نسبت به آن عمل راضی است، در آن مشارکت دارد.

خطیب جمعه بخش کهریزک با بیان روایتی اظهار داشت: در زمان امام کاظم(ع) شخصی به نام صفوان بود که شتران زیادی داشت و به صفوان جمال معروف شده بود.
امام کاظم(ع) می‌فرمایند صفوان همه چیز تو خوب است جز یک چیز، خیلی افتخار دارد امام معصوم تاییدت کند، امام ادامه دادند از اینکه شتران خودت را به خلیفه وقت هارون اجاره میدهی ناراضی هستم.
صفوان گفت من از روی لهو و لعب و حرص این کار را نمیکنم شغلم این است که شتر اجاره بدهم و معیشت خود را تأمین کنم.
امام فرمودند آیا منتظر هستی هارون از سفر حج برگردد و مبلغ اجاره را بگیری؟ صفوان گفت بله همینطور است، امام فرمودند همین اندازه که بنا و عمر و سلامت ظالم را انتظار داری، با اینکه شترانت را برای کار خیر اجاره دادی، جزو ظالمین و گناهکارانی و شریک گناه آن هستی.
صفوان پس از اینکه هارون از سفر حج برگشت تمام شتران خود را فروخت که مجددا مرتکب این گناه نشود.

استیری بیان داشت: امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه می‌فرمایند کسی که یک کار جمعی و فردی را ببیند و راضی شود مثل این است که در آن مشارکت داشته اماکسی که در یک کار خلاف و گناه وارد شد برای این فرد دو گناه است یک گناه آن کاری است که انجام داده است برای مثال دروغ گفته، در سایت‌ها و فضای مجازی با آبروی افراد بازی کرده و یا از ماهواره استفاده کرده که این یک گناه است.
خطیب جمعه باقرشهر افزود: و گناه دوم گناهی است که طرف رضایت دارد، کسی را در سایت مستحجن می‌بیند می‌گوید به من چه و یا به تعبیری می‌گوید هر کسی را در قبر خودش می‌گذارند.
استیری خاطر نشان کرد: یکی از عواملی که سبب شد امام حسین(ع) به شهادت برسند و تمام هستی خود را فدا کنند امر به معروف و نهی از منکر است.
حجت الاسلام والمسلمین استیری گفت: امام مجتبی(ع) یکی از اندرزهایی که به نزدیکان خود داشتند این بود که از آن‌چه خدا حرام کرده است دوری کنید.
وی ادامه داد: عابد بودن به زیاد نمازخواندن و تا نیمه شب نماز خواندن نیست، این‌ها خوب است اما عابد واقعی کسی است که از آنجه خدا حرام کرده دوری کند، از سخن حرام، لقمه حرام، کسب حرام، نگاه حرام، شغل حرام، تربیت حرام و مجالس حرام دوری کند.

خطیب جمعه بخش کهریزک ضمن تسلیت ایام پیشه‌رو گفت: ۵ صفر را در پیش داریم که مصادف ما با شهادت دردانه‌ی اباعبدالله(ع) حضرت رقیه(س)، یکی از نکاتی که در مورد حضرت رقیه(س) وارد شده است و برخی تشکیک می‌کنند وجود نازنین ایشان است که آیا امام حسین(ع) دختری به نام رقیه داشته‌اند یا خیر؟
استیری بیان داشت: یکی از مراجع بزرگ این نکته را دارند که می‌گویند قبر حضرت رقیه(س) در شام مشهور است. فلسفه‌ی وجودی قبر حضرت رقیه(س) در شام این است بعدا عده‌ای قضایای شام را منکر نشوند، اگر قبر ایشان در شام نبود منکر شام و سفر اهل بیت می‌شدند.
وی تاکید کرد: وجود این قبر نشان از این است که اهل بیت را اسیر کردند و ایشان به شهادت رسیدند.
حجت الاسلام والمسلمین استیری مطرح کرد: علامه طباطبایی مفسر بزرگ قرآن می‌گویند برای حضرت رقیه(س) به دنبال سند نباشید، مفسری که تمام عالم در برابر نفاسیر او زانو می‌زنند و فهم حوادث و نشانه‌های قرآن را دارد این سخن را می‌گوید.
وی افزود: همچنین می‌گویند کافی است سفری به شام داشته باشید و به صحن و سرای حضرت رقیه(س) بروید تا ببینید بی‌اختیار اشک از چشمانتان جاری می‌شود که دلیلی است بر وجود حضرت رقیه(س) و قبر ایشان در شام است.

امام جمعه بخش کهریزک گفت: ۷ صفر را در هفته‌ی آتی داریم که بنا به روایتی مصادف است با شهادت امام مجتبی(ع) که به محصر امام زمان(عج) و مقام معظم رهبری تسلیت عرض می‌کنم.

حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه باقرشهر و کهریزک اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که این روزها مطرح است مذاکره با آمریکا و کشورهای اروپایی در مورد برجام است.
وی افزود: ریاست جمهور و وزیر امور خارجه موضع خود را اظهار کردند، ریاست جمهور گفتند مذاکره برای مذاکره هیچ معنایی ندارد.
استیری تصریح کرد: اگر قرار است با کشورهای اروپایی مذاکره‌ای صورت بگیرد فقط برای رفع تحریم‌ها است.
وی مطرح کرد: اروپاییان اهدافی دارند، اگر امروز بحث مذاکره در دولت سیزدهم مطرح می‌شود اروپایی‌ها هم اهدافی دارند، می‌خواهند کشور ما را منفعل و نیازمند مذاکره نشان دهند.
استیری بیان داشت: ما ۴۲ سال است با تمام تحریم‌ها و شدیدترین آنها استقلال خود را حفظ کردیم و مردم استقامت نشان دادند و با مسئولین همراه بودند پس ما نیازی به مذاکره نداریم.
وی ادامه داد: هدف دوم که کشورهای اروپایی دنبال می‌کنند این است که کشور را معطل کنند.
استیری ضمن اشاره به وقایع گذشته گفت: در سال‌های گذشته شاهد بودید که بسیاری از مسائل ایران معطل ماند و الان هم تلاش دارند دولتی که با شعار حل مشکلات مردم وارد عرصه شده است را به بیراهه بکشند.
وی افزود: هدف سوم این است که فرصت ارتباط ایران و تبادلاتی که نظام جمهوری اسلامی و دولت سیزدهم با کشورهایی مثل چین و روسیه بنا است اتفاق بیفتد را از بین ببرند و در واقع فرصت‌سوزی کنند.
خطیب جمعه باقرشهر تصریح کرد: ملت ما اجازه فرصت‌سوزی را به هیچ فردی چه در داخل چه در خارج نخواهد داد.
حجت الاسلام والمسلمین استیری گفت: این روزها آمریکایی‌ها هم نسبت به مذاکره اظهار نظر می‌کنند، آمریکایی که به صورت یک طرفه از برجام خارج شد امروز اگر می‌خواهد اظهار نظر کنند ابتدا باید به برجام برگردد البته نه با دستورالعمل‌هایی که از ابتدا داشتند، با یک الگوی جدید و براساس خواسته‌های به حق نظام جمهوری اسلامی و دولت سیزدهم و نظارت راهبردی مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت.
استیری در پایان خاطر نشان کرد: اگر این دستورالعمل‌ها را بپذیرید، پای میز مذاکره خواهیم نشست و با نکاتی که به صلاح مردم است در جهت حل مشکلات پیش خواهیم رفت.

 

انتهای پیام/*

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.