×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

مهاجران پاکستانی مشکلات اقتصادی و اجتماعی را عاید شهرستان ری کرده اند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز؛ در حالی که بارها از سوی مسئولان امر تأکید شده است، اتباع بیگانه برای حضور و اقامت باید مجوز های قانونی را دریافت کنند، اما همچنان ورود غیر مجاز این افراد بخصوص مهاجران پاکستانی ادامه دارد، ورودی که مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی را عاید شهرستان ری کرده است.

ایجاد برخی مسائل در حوزه اشتغال

برای شهرستان ری قابل قبول نیست که  انبوهی از اتباع بیگانه بدون مجوز لازم و طی مراحل الزامی قانونی حضور داشته باشند.

در حالی که اشتغال، یکی از دغدغه های جدی مسئولان، مردم و جوانان است، فرصت های شغلی زیادی در تصاحب اتباع بیگانه است.

مهاجرانی که به صورت غیرقانونی در شهرستان ری ساکن هستند، ناگزیرند کارهای دشوار را با دستمزدهایی نسبتاً پایین انجام دهند، آن ها نمی‌توانند از شرایط بد یا ساعات طولانی کار شکایت کنند، از این رو بسیاری از کارفرمایان ترجیح می‌دهند که به جای کارگران ایرانی، مهاجران را استخدام کنند.

در کل کارگران مهاجر با افزایش عرضه نیروی کار، سبب کاهش دستمزد کارگران غیرماهر شده‌اند.

به عبارت دیگر حضور مهاجران در بازار کار، به نفع کارفرمایان و به زیان کارگران غیرماهر ایرانی بوده است.

زمانی که دستمزد در برخی از مشاغل کاهش یابد، کارگران بومی گرایشی به آن مشاغل نشان نمی‌دهند ولی مهاجران بیشتر به سمت چنین فعالیت‌هایی می‌روند.

البته برخی از این مهاجران توانسته‌اند به استادکاران ماهری تبدیل شوند.

لازم به ذکر است برخی شهرها کمبود نیروی انسانی را از طریق جذب مهاجران خارجی جبران می‌کنند، اما در شهرستان ری با توجه به کمبود اشتغال و جمعیت، نیازی به نیروی کار خارجی نیست.

جعل هویت برای بدست آوردن حقوق شهروندی

اگر مهاجر که به صورت غیرقانونی در یک کشور ساکن است، جرمی مرتکب شود، به راحتی می‌تواند اقدام به خروج از آن کشور کرده و بررسی و پیگیری آن برای دستگاه قضایی مشکل است و این خود زمینه افزایش جرایم را در یک کشور فراهم می‌کند.

برخی از اتباع بیگانه که به صورت غیرقانونی در ایران حضور دارند برای ماندن در ایران اقدامات مختلفی انجام می‌دهند، که از جمله این اقدامات خرید شناسنامه افراد ایرانی است.

همچنین در روستاهای شهرستان ری اتباع بیگانه علی الخصوص مهاجران پاکستانی جهت امرار معاش دست به مشاغل غیرقانونی می‌زنند. دست‌فروشی، دوره‌گردی، خرید و فروش البسه دست دوم، فروش سی‌دی‌های غیرمجاز و حتی اقدامات مجرمانه همچون زورگیری و خرید و فروش مواد مخدر از جمله فعالیت های غیرقانونی است که آسیب جدی به اقتصاد و فرهنگ شهرستان ری وارد می کند.

کپرنشینی

از جمله تبعات منفی حضور غیرقانونی اتباع بیگانه در شهرستان ری، کپرنشینی در حاشیه ی شهر است.

اغلب این مهاجران به دلیل فقر به کپرنشینی روی آورده‌اند که این امر نه تنها سبب ایجاد چشم‌اندازهای نامناسب در شهرستان می‌شود بلکه در این مناطق که عمدتا در حاشیه روستاهای شهرستان ری می باشد امکانات بهداشتی در سطح بسیار پایینی است که برای خود اتباع غیرمجاز نیز مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند.

معضلات بهداشتی

ورود و انتقال بیماری ‌های خطرناک بوسیله افراد ناقل یکی دیگر از معضلات حضور اتباع بیگانه است.

شهرستان ری اقداماتی فراگیر جهت ریشه کنی بیماری ‌های مهلک انجام داده که متاسفانه با تردد اتباع بیگانه این بیماری ‌ها دوباره به شهرستان ری منتقل می ‌شود و عملا فعالیت ‌های چند ساله در زمینه ریشه کنی از بین می ‌رود.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.