×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

هتریک دولت یازدهم در ناکارآمدی برجام/ «سیف» هم حرف صالحی و عراقچی را تایید کرد

به گزارش باقرشهرنیوز  به نقل از تهران نیوز؛ با وجود گذشت چند ماهی از اجرای برجام توسط ایران و نقض برجام های پی در پی طرف های غربی و پایبند نبودن به توافق های صورت گرفته و لاپوشانی دولتی ها و بازی با کلمات برای عدم قبول شکست و پوشالی بودن برجامی که در بوق و کَرنا کردند و بارها برای «هیچ» جشن و پایکوبی راه انداختن و وعده های واهی و تحقق ناپذیر را پی در پی در رسانه ها  مطرح کردند، اکنون شاهد آن هستیم که مسئولان دولتی هم یکی پس از دیگری به کش بودن توافقات غربی ها معترف اند.

چرا که در طول این مدت با بهانه جویی ها مختلف و استفاده از ابزارهای مختلف در روند اجرای برجام سنگ اندازی کردند. دولت تدبیر و امید که نمی خواهد زیر بار عدم پایبندی غربی ها به توافقات برود و خود را بازنده این میدان نبیند، با بهانه های مختلف همچنان برجام را آفتاب تابان می خواند و معتقد است که مشکلات کشور را برجامی که بندی از آن توسط طرف غربی به وقوع نپیوسته است برطرف نموده است.

این در حالی است که پس از اجرای برجام فعالان اقتصادی کشور هنوز قادر به جابجایی و انتقال پول در خارج از کشور نیستند، در صورتی که دولت تاکید دارد سوئیف باز است و مشکلی برای انتقال پول در خارج از کشور وجود ندارد، فعالان بخش خصوصی و تجار صراحتا می گویند که هنوز سوئیفت برقرار نشده است و کشورهای اروپایی از ترس تهدیدهای آمریکایی ها کار شکنی می کنند.
از سوی دیگر شوی بانک مرکزی برای بازدید رسانه ها از اتاق سوئیفت هم نتوانست کمکی به دولت برای کتمان آنچه که واقعیت است باشد.

*«هیچ» در مقابل «همه»

دولت در توافق هسته ای و روند اجرای برجام صدها تن اورانیوم غنی‌شده را از کشور خارج و  قلب رآکتور اراک را با سیمان پر کرد، همچنین سانتریفیوژها را از ریشه در آورد و چرخه غنی‌سازی را برای مدتها با مشکل مواجه کرد و همه این امتیاز ها را بدون دریافت «هیچ» امتیاز به طرف مقابل (آمریکایی ها) تقدیم کرد.

چرخ سانتریفیوژی که روزی طبق وعده آقای روحانی قرار بود با چرخ زندگی مردم بصورت همزمان بچرخد، پنچر شده است و چرخش زندگی مردم نیز با دشواری روبرو است.

در تایید این مدعا همین بس که ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه‌ای با تلویزیون بلومبرگ گفته توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ موسوم به برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است.

در اواخر ماه های سال گذشته بود که علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در گفتگویی خبری از عدم پایبندی غربی ها به تعهداتشان پرده برداشت. صالحی رسماً اعلام کرد که تحریم‌ها لغو نشده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با وبگاه «العربی الجدید» بر ادامه فعالیت هسته‌ای ایران تأکید و اعلام کرد که غرب در اجرای تعهدات خود براساس برجام، تأخیر دارد و هنوز برخی تحریم‌ها برداشته نشده است.

اما در این میان همچنان رییس جمهور روحانی نظری متفاوت از سایرن دارد و معتقد است که ما مسیر درستی را طی می‌کنیم و ممکن است مشکلات جزئی داشته باشیم که باید رفع شود و مرجع اظهار نظر درباره مسائل هسته‌ای آقای عراقچی است، در سیاست خارجی وزیر خارجه مسئول است، در مسائل اقتصادی وزیر اقتصاد و بانک مرکزی مسئول است و در مسائل هسته‌ای نیز علی‌اکبر صالحی مسئول پاسخگویی است.

از سوی دیگر طولی نکشید که حرف های صالحی توسط سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه در گفتگوی ویژه خبری نمورد تایید قرار گرفت. وی گفت طرف غربی طبق برجام تعهداتی را که باید انجام می‌دادند، بر روی کاغذ انجام دادند. دو دسته مشکل اصلی وجود دارد؛ یکی بازگشت به شرایط اقتصادی قبل از تحریم و دوم کارشکنی‌ها و بدعهدی های طرف مقابل به‌خصوص آمریکا است.

وی گفت: درباره مسائل ما در خارج از کشور، مبالغی که در خارج از کشور داریم از جنسهای مختلف بوده و صاحبان مختلفی دارد؛ یک سری از آن متعلق به بانک مرکزی است و یک سری متعلق به دولت است. یک سری پول متعلق به وزارت نفت است. یک سری از مبالغ سپرده بوده که عمدتاً در چین است که این اقدام برای حفاظت از بلوکه شدن بوده است. اگر همه این پولها را جمع کنیم بالای ۱۰۰ میلیارد دلار می‌شود. در مذاکرات وارد این موضوعات نشدیم. ما فقط درباره آزاد شدن این پولها بحث کردیم. تمام پولهای ایران آزاد شده اما در نقل و انتقال پولها مشکلاتی وجود دارد. اختیار این پولها نزد بانک مرکزی است. یکی از مشکلات برقراری مجدد شبکه بانکی است. در طول ۱۰ الی ۱۲ سال گذشته تمامی ارتباط بانک‌های ما با بانک‌های مقابل قطع شده و باید بار دیگر روابط کارگزاری ایجاد کنند که این منوط به مذاکرات است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفته است: یک مشکل دیگر این است که آمریکا کارشکنی می‌کند. یک مشکل زمان‌بر بودن از لحاظ فنی است. تا الآن بانک‌های ما نزدیک به ۳۰۰ کارگزاری با بانک‌های خارجی ایجاد کرده است. بانک ملی ۲۰ کارگزاری، بانک ملت حدود ۴۳ کارگزاری ایجاد کرده است. بانک‌های دیگر بانک‌های خصوصی هستند و آنها هستند که تصمیم می‌گیرند که با بانک‌های ایران کار کنند. در طول سال های گذشته روابط بانکی بسیار پیچیده شده است. بانک‌ها به‌دلیل مسائل پول‌شویی و قاچاق انسان بسیار پیچیده شده است. الآن بانک‌ها همانند سابق به‌راحتی نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. تا این شبکه پیچیده برقرار شود مقداری زمان‌بر است.

*صالحی: هنوز تمام تحریم‌ها برداشته نشده است

علی اکبر صالحی همچنین امسال دوباره تأکید کرد که «هنوز شرایط رفع تحریم انجام نشده است، هنوز بانک‌های بزرگ پا پیش نگذاشته‌اند، دلیلش این است که در زمان تحریم مجازات‌های سنگینی شده‌اند و هنوز از ارتباط با ایران ترس دارند. الآن هم بخشی از اقداماتی که آنها باید انجام می‌دادند بر اساس برداشت ما هنوز همه قدمها را برنداشته‌اند.»

* سیف: «هیچ‌چیز» از برجام عاید ایران نشده

ولی مدتی بعد از این کشمکش‌های لفظی میان فعالان اقتصادی و مسئولان دولتی برای عدم لغو تحریم‌ها، مرد شماره اول نظام بانکی هم اذعان کرد که برجام توفیقی برای ایران نداشته است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران در جریان سفر به آمریکا برای شرکت در اجلاس بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در مصاحبه با المانیتور گفت: ایران انتظار دارد دولت آمریکا امکان دسترسی محدود کشورش به دلار را برای تسهیل مبادلات مالی با کشورهای دیگر فراهم کند و به اجرای کامل توافق هسته‌ای پایبند باشد.

ولی‌الله سیف گفت: در توافق هسته‌ای بر اجرای مؤثر بندهای این توافق به‌گونه‌ای که فعالیت‌های اقتصادی و تجاری ایران تسهیل شود تأکید شده است و این بدان معناست که مبادلات مالی ایران باید از طریق یک نهاد مالی آمریکایی تسویه شود هرچند لزوماً پول در آن بانک آمریکایی باقی نماند.

سیف تأکید کرد برجام همه تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را برداشته است و برداشته شدن عملی همه تحریم‌های هسته‌ای مستلزم برخورداری ایران از سازوکار مبادلاتی UTurn‌ است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران افزود: این چیزی است که ما انتظار داریم توافق هسته‌ای به آن منجر شود.

وی پیش‌تر در نشست شورای روابط خارجی آمریکا گفته بود ایران نتایج مورد انتظار از اجرای برجام را مشاهده نکرده است.

وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به تعهدات خود پایبند نبوده‌اند، تأکید کرد: تقریباً هیچ چیز اتفاق نیفتاده است. به‌طور کلی ما قادر نیستیم از پولهای خود در خارج استفاده کنیم.

سیف خواستار تلاش‌های جدی‌تر دولت آمریکا برای عمل به تعهداتش و کمک به دولت ایران برای ورود به نظام مالی جهان شد.

سیف همچنین در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: تا به اینجا، ایران «تقریباً هیچ‌چیز» از اجرای توافق به دست نیاورده است. «یکی از چیزهایی که ما به‌صورت قطع به آن نیاز داریم تبدیل ارزها برای پرداخت پول کالایی است که خریداری می‌کنیم، این امر مستلزم دسترسی به سیستم مالی آمریکاست».

از این رو می توان گفت که اظهارات سیف رسما مُهر تاییدی بر گفته های فعالان اقتصادی مبنی بر عدم‌ لغو تحریم‌ها و بی‌اثر بودن برجام است.

بنابراین باید دید؛ حال که رئیس کل بانک مرکزی هم به بی‌اثر بودن برجام و عدم‌لغو تحریم‌های بانکی با وجود عمل ایران به تعهداتش در برجام اذعان کرده، تدبیر رئیس دولت یازدهم برای مردم چشم انتظار چه خواهد بود.

انتهای متن/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.