×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

همه چیز درباره پرشهیدترین روستای کشور/ همه اهالی میغان خانواده شهیدند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز؛ شاید کمتر کسی نام و نشانی از «میغان» شنیده باشد و یا شناختی در مورد آن داشته باشد. روستای میغان که دومین روستای پر شهید کشور بود اکنون مدتی است که طبق اعلام بنیاد شهید بعد از شهر نامیده شدن روستای فردو به پرشهیدترین روستای کشور با توجه به تراکم جمعیت تبدیل شده است.

روستای میغان بزرگ‌ترین روستای بخش بسطام دهستان خرقان است که درسرشماری سال ۱۳۹۵ بزرگ ترین روستای استان سمنان هم نامگذاری شده است. این روستا در شهرستان شاهرود قرار گرفته است و از زمان مبارزات انقلابی تا کنون ۹۷ شهید داشته که در راه آرمان‌های انقلاب اسلامی جانشان را تقدیم کرده‌اند. همه ۹۷ شهید این روستا طی مبارزات داوطلبانه و در صحنه درگیری به شهادت رسیده‌اند و هیچ کدام متعلق به وقایع بمباران یا حوادث تروریستی دسته جمعی نیستند.  اولین شهید میغان در روز ۲۲بهمن ۵۷ و آخرین آن در امنیت پایدار سال ۹۵ در زاهدان به شهادت رسیده‌اند. «اکبر اکبری»، رئیس شورای اسلامی دهستان میغان است. او در گفتگوی تفصیلی با تسنیم درباره شهدای این روستا سخن می‌گوید:

* تسنیم: از سابقه روستای میغان در فعالیت‌های انقلابی بگویید. چند شهید مربوط به مبارزات برای پیروزی انقلاب اسلامی بوده‌اند؟

روستای میغان از قبل از انقلاب اسلامی در مبارزات انقلابی فعال بوده. مشهور بود که اطلاعیه‌های حضرت امام(ره) در این روستا تکثیر شده و برای شهرستان‌های مجاور توسط مبارزین انقلابی فرستاده می‌شد تا به صورت مخفیانه بین مردم توزیع شود. مردم این روستا موقوفات زیادی داشته و مردمی انقلابی و ارزشی هستند. بعد از پیروزی انقلاب هم در تمام ایام‌الله متعلق به انقلاب حضور فعال داشتند. اولین شهید روستای میغان مربوط به مبارزات انقلابی بوده است. «شهید محمد مهدوی» در ماجرای تصرف صداوسیما توسط نیروهای انقلابی به شهادت رسید. و «شهید سید رشید شمسایی» در غائله شهرستان گنبد در روز ۲۱ بهمن ۵۸ به شهادت رسید که دومین شهید این روستا لقب گرفته است.

در سال ۱۳۶۵ تعداد افراد روستای میغان دو هزار و ۹۶۵ نفر بود که تاکنون ۹۷ شهید تقدیم انقلاب کرده است. هم اکنون جمعیت روستای میغان ۴ هزار و ۲۶۴ نفر است که پرجمعیت‌ترین روستای استان سمنان محسوب می‌شود. این تعداد شهدا به تناسب جمعیت روستا آمار بالایی است که لقب پرشهید ترین روستای کشور را به روستای ما داده است. البته این لقب بعد از شهر شدن روستای فردو به میغان تعلق گرفت. یعنی تا زمانی که فردو روستا محسوب می‌شد ما دومین روستای پرشهید در کشور بودیم اما از زمانی که فردو به شهر تبدیل شده است میغان پرشهیدترین روستای کشور لقب گرفته است.

در روستای میغان خانواده‌ای نداریم که با هیچ شهیدی نسبت نداشته باشد.

بعد از شروع ۸ سال جنگ تحمیلی تعداد زیادی از مردم به صورت داوطلبانه در جبهه‌ها حضور یافتند و بسیاری از آن‌ها در خط مقدم مبارزه با دشمن بعثی به شهادت رسیدند. شهدای روستای میغان مربوط به مبارزات انقلابی، ۸ سال دفاع مقدس و امنیت پایدار کشور هستند.

تقریبا می‌توان گفت در این روستا خانواده‌ای نداریم که با هیچ شهیدی نسبت نداشته باشد. هر خانواده یک نفر را در فامیل خود دارد که به شهادت رسیده است و اوج ایثار و از خودگذشتگی این خانواده‌ها در دو خانواده سه شهید و سه خانواده دوشهید دیده می‌شود. شهیدان سیدرضا، سیدعلی و سیدحسین حسینی فرزندان سید عباس حسینی و شهیدان سیدکریم، سیدابوالقاسم و سیدرضا حسینیان فرزندان سیداصغر حسینیان شهدای خانواده سه شهیده ما هستند. و شهیدان علیرضا و نورمحمد مهدیی و شهیدان علی و محمد نظریه و شهیدان سیداسدالله و سیدمحمدرضا حسینیان متعلق به سه خانواده دوشهیده ما هستند. در واقع خانواده حسینیان یک خانواده از تبار سادات هستند که ۱۶ شهید دارند یعنی شهدا از میان عموها، دایی‌ها، برادرزاده‌ها و … خانواده راهی جبهه شده و به شهادت رسیده‌اند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.