×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

واکنش ظریف به تحریم بانک مرکزی؛ آمریکا جنگ اقتصادی را پایان دهد و به کمیسیون برجام بیاید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره احتمال حضور آمریکا در کمیسیون مشترک برجام گفت: تا کنون چنین مسئله‌ای پیشنهاد نشده است اما برای حضور ایالات متحده در این کمیسیون چه به‌صورت مهمان و چه به‌صورت عضو، پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران ضروری است.

ظریف عصر جمعه در جمع خبرنگاران ایرانی و در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا که آیا اعضای کمیسیون مشترک برجام پیشنهاد داده اند که آمریکا به‌صورت میهمان در این نشست که قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شود، حضور یابد، این مطلب را مطرح کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: هنوز در این زمینه پیشنهادی به ما داده نشده است، کاملاً مشخص کرده‌ایم که میز مذاکره هست و آمریکایی‌ها بودند که آن را ترک کردند.

ظریف با تأکید بر اینکه شرایط بازگشت به میز مذاکره مشخص است، ادامه داد: میز مذاکره مربوط به اعضای برجام یا کسانی است که تعهداتشان را در برجام اجرا می‌کنند.

وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها نمی‌توانند همزمان تروریسم اقتصادی یا به‌قول آقای ترامپ “جنگ اقتصادی علیه ایران” را ادامه بدهند و فشار حداکثری را دنبال کنند و در عین حال بخواهند پشت میز مذاکره قرار گیرند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد: ضرورت پیوستن آمریکا به ۱+۴ چه به‌عنوان ۱+۵ چه به‌عنوان میهمان، پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران است.

ظریف در پاسخ به این سؤال که “تا چه‌حد احتمال می‌دهید که کمیسیون مشترک برجام به نشست ۱+۵ تبدیل شود؟”، گفت: در عالم دیپلماسی هیچ چیزی غیرممکن نیست اما در شرایط کنونی به‌نظر نمی‌رسد تمهیدات چنین جلسه‌ای ظرف چند روز آینده قابل انجام باشد.

وی در عین حال اظهار کرد: من هیچ وقت در دیپلماسی صفر درصد پیش‌بینی نمی‌کنم اما (احتمال این نشست) خیلی کم است.

رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که “انتظارتان از نشست کمیسیون برجام که قرار است صبح چهارشنبه برگزار شود، چیست؟” گفت: انتظار ما از کمیسیون مشترک همان است که همیشه بوده و آن اجرای برجام است. یک تعهداتی انجام دادند که باید عملی سازند.

وزیر امور خارجه درباره تصمیم امروز دولت ترامپ برای تحریم بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی هم گفت: تحریم بانک مرکزی پیش از هرچیز نشان‌دهنده استیصال آمریکا است، آمریکایی‌ها هر تحریمی را که می‌توانستند علیه ایران انجام دادند. کاری که اکنون انجام می‌دهند، این است که بانک مرکزی را که قبلاً تحریم شده بود با عنوان دیگری تحریم می‌کنند.

ظریف با خطرناک و ناپذیرفتنی خواندن این اقدام آمریکا افزود: البته این اقدامشان نشان‌دهنده تلاششان برای مانع شدن از خریدهای بین‌المللی و رسیدن غذا و دارو به مردم ایران است. این اقدام، نقض تمام تعهدات بین‌المللی نه‌تنها برجام بلکه نقض اصول شناخته‌شده بین‌المللی در مصونیت بانک‌های مرکزی است.

وی تأکید کرد: البته آمریکایی‌ها در این زمینه متعهد به مقررات بین‌المللی نبودند و صرفاً آنها  را بر اساس منافعشان تعبیر کرده‌اند. این اقدام خطرناک است و از یک طرف هم نشان‌دهنده عدم تعهد آمریکا به تعهدات بین‌المللی است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اضافه کرد: از طرف دیگر هم نشان‌دهنده این است که سیاست فشار حداکثری به پایان خود نزدیک شده است. وقتی یک مؤسسه را چندین بار با عناوین مختلف تحریم می‌کنند، نشان‌دهنده آن است که آنچه فکر می‌کردند با سیاست فشار حداکثری می‌توانند در ظرف چند ماه مردم ایران را به زانو درآورند، شکست خورده است.

ظریف تصریح کرد: آمریکایی‌ها هرچه زودتر باید به این واقعیت اعتراف کنند و با یک روش آبرومندانه به این سیاست خود پایان دهند. اگر همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند توبه کنند و به میز مذاکره بازگردند، حتماً به نتایج بهتری می‌رسند تا اینکه بانک مرکزی را دو یا چند بار تحریم کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سؤال که آیا میانجیگری‌های امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه نتایج مشخصی خواهد داشت، گفت: دیدگاه ما که هم بنده و هم آقای رئیس جمهوری به‌طور خصوصی گفته‌ایم، کاملاً واضح است. ما به‌دنبال درگیری نیستیم بلکه به‌دنبال حفظ برجام هستیم، همیشه خواسته‌ایم برجام را حفظ کنیم.

ظریف تصریح کرد: ما ۱۵ ماه به غربی‌ها برای حفظ برجام فرصت دادیم، اولین اقدام ما پس از ۱۲ ماه از خروج آمریکا انجام شد که  نخستین نتایج آن در ۱۵ ماه پس از خروج آمریکا از برجام مشخص شد.

وی با تأکید بر اینکه اروپایی‌ها خیلی فرصت داشتند، ادامه داد: دیدگاه ما کاملاً مشخص بیان شده است. آقای مکرون حتماً علاقمند است؛ هم در دیداری که خودم با آقای مکرون داشتم و هم صحبت‌هایی که رئیس جمهوری و صحبت‌هایی که ۱+۴ با آقای مکرون داشتند به این نتیجه رسیده‌ایم که آقای مکرون می‌خواهد به یک راه‌حلی برسد اما این راه‌حل از طریق پذیرش چارچوب‌های آمریکایی‌ها شدنی نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: نمی‌توانید تلاش کنید تا به راه‌حل برسید از طریق اینکه بخواهید از اوفک (دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا) اجازه بگیرید. اگر بخواهید به راه‌حل برسید حتماً باید اقدام متهورانه‌ای انجام دهید.

وزیر امور خارجه درباره برنامه‌های هیئت ایرانی در هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم گفت: مجمع عمومی ملل متحد فرصت بسیار خوبی است نه‌تنها برای شرکت در جلسات مجمع عمومی بلکه در حاشیه آن دیدار با وزیران خارجه و مسئولین کشور و برای جناب رئیس جمهوری با رؤسای کشورها انجام شود.

ظریف افزود: در برنامه‌های خبری در ملاقات با اصحاب فکر و گروه‌های فکری صحبت کنیم، برنامه‌های متنوعی برای این سفر تدارک دیده شده است که از بعدازظهر امروز شروع می‌شود و دو روز آینده شلوغ‌ترین برنامه‌های من خواهد بود.

وی ادامه داد: جلسه وزیران خارجه ۱+۴ با ایران برگزار می‌شود و پیش از آن هم با وزیران خارجه فرانسه و انگلیس دیدار خواهم داشت و البته با وزیران خارجه روسیه و چین در هفته پیش دیدار داشتم و در اینجا هم دیدار خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین از دیدار با وزیران خارجه دیگر کشورها همچون عمان خبر داد.

ظریف درباره مهم‌ترین محور سخنرانی رئیس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم اظهار کرد: آقای دکتر روحانی، شرایط کنونی منطقه‌ای و بین‌المللی، پیمان‌شکنی‌های آمریکا و خطراتی که حرکت آمریکا ایجاد کرده است و همین طور نظراتی را که ما درباره امنیت منطقه داریم بیان خواهند کرد.

وی مهم‌ترین تجربه دیپلماتیک در آستانه ۶۰سالگی خود را هم این‌گونه برشمرد: من دو سه تجربه دیپلماتیک مهم دارم، یکی از آنها مذاکرات ۵۹۸ است، دیگری مذاکرات مربوط به بند ششم قطعنامه ۵۹۸ است که به اعلام عراق به‌عنوان متجاوز منجر شد، مذاکرات افغانستان و نهایتاً هم مذاکرات برجام و دور قبلی مذاکرات هسته‌ای.

رئیس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین تحولاتی که در صحنه دیپلماسی انجام شده، برجام است و هرچه از دوران هیجانی برجام عبور می‌کنیم، اهمیت برجام برای صلح و امنیت بین‌المللی بیشتر روشن می‌شود.

ظریف یادآور شد: امروز می‌بینیم که خروج آمریکا از برجام تا چه‌حد باعث تنش در منطقه شده است و تقریباً همه پشیمانند که چرا از برجام خارج شده‌اند. ناظران و تحلیلگران آمریکایی بر این تأکید دارند که دولت کنونی که به‌خاطر دروغ‌هایی که آقای نتانیاهو گفته و ادامه می‌دهد و فشارهای دیگران از برجام خارج شد، باعث شده است که نه‌تنها شرایط آمریکا بهتر نشود بلکه در شرایط بسیار خطرناکتری قرار گیرد.

وی تأکید کرد: من احساس می‌کنم که یکی از مهمترین تحولات بین‌المللی در چندین سال گذشته، برجام بوده است و برای من هم که این وظیفه را به‌عهده داشتم، حتماً یکی از مهمترین تجربیات دیپلماتیک بوده است.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.