×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

پایان چشم انتظاری برای تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز، قوه قضائیه لایحه‌ حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان را در ۲۲ اردیبهشت ماه سال ۸۸ در قالب ۵۴ ماده تقدیم دولت کرد، لایحه ای که می‎بایست تحولی جدی در بحث حقوق کودک ارائه کند.

پس از ارسال لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به دولت، مواد این لایحه به ۴۹ ماده کاهش یافت و در تاریخ ۱۰ مرداد ۱۳۹۰ در کمیسیون لوایح دولت دهم به تصویب رسید و در ۲۸ آبان ماه همان سال، به مجلس ارسال شد.

**بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کمیسیون حقوقی و قضایی

سال ۹۲ لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارسال شد و کمیسیون این لایحه را به کمیته حقوق خصوصی ارجاع داد تا در این کمیته مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در دو سال گذشته اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی از برگزاری جلسات متعدد برای بررسی و تصویب بندهای این لایحه در کمیسیون خبر دادند. لایحه‌ای که کلید آن در در مجلس هشتم زده شد و در قالب ۴۹ ماده‎ تمام مواد حقوقی کودکان و نوجوانان را به خود اختصاص داده است.

لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان متشکل از ۴ فصل است که به صورت کامل، از تعریف کلیات، تشکیلات و جرایم و مجازات‎ها تا تحقیق، رسیدگی و تدابیر حمایتی در آن مطرح شده است.

در این لایحه در راستای حمایت از اطفال، این سن با دقت تعریف و مرز میان کودکی و بزرگسالی تعیین شده است و در این خصوص سن ۱۸ سال تمام، مرز میان کودکی و بزرگسالی یاد شده و افراد زیر این سن می‌توانند از حمایت‌های این قانون بهره‌مند شوند.

*نوآوری‌های لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان

مکلف شدن قضات و بازدید دوره‎ای از مراکز نگهداری اطفال و نوجوانان، امکان تجدیدنظر مکرر در آرا و تصمیمات دادگاه و همچنین قابل تجدید نظر بودن تمامی احکامی که در خصوص اطفال و نوجوانان صادر می شود از دیگر دستاوردهای نوآوری های صورت گرفته در خصوص حقوق کودکان و نوجوانان است.

حمایت از کودکان دو اصطلاح «کودک‏ آزاری» و «آزار و اذیت کودکان و نوجوانان» در ماده ۵ و ۲ این لایحه مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است. مواردی مانند هر گونه صدمه و اذیت و آزار کودکان، شکنجه جسمی و روحی کودکان، نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی کودکان، ممانعت از تحصیل کودکان، هرگونه خرید و فروش کودکان، بهره‎‏کشی از کودکان، کارگیری کودکان به منظور ارتکاب اعمال خلاف و موارد دیگری مورد توجه و دقت قرار گرفته است و در صورت تصویب بخش زیادی از مشکلات اجتماعی و البته این آسیب اجتماعی برطرف می‌شود.

در این لایحه وظایف نهادهایی مثل وزارت کشور، آموزش و پرورش، بهزیستی، دادگستری و مجموعه های مرتبط مشخص شده است و برای بحثی مثل کودک آزاری برخوردهای سختی از سوی قوه قضاییه پیش بینی شده است.

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه : خلاء قانونی در جرم کودک آزاری نداریم

دکتر کاظمی مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه در گفت و گو با خبرگزاری میزان با اشاره به آخرین وضعیت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، اظهار کرد: این لایحه جوابگوی بسیاری از مشکلات موجود است و در قوه قضائیه از چندین سال گذشته تصویب شده و وارد قوه مقننه شده است. خوشبختانه در کمیسیون حقوقی و قضایی موادی از این لایحه تصویب شده و امیدوارم که امسال این خبر خوش را داشته باشیم که این لایحه تصویب شود منتهی اینگونه نیست که اگر این لایحه تاکنون تصویب نشده ما خلاء قانونی داشته و یا برای کودک آزاری، جرم انگاری یا مجازات نداشته‌ایم.

مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه بیان داشت: قوه قضائیه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان را ۱۲ سال پیش تهیه کرد و به مجلس فرستاده است و به جهت اهمیت موضوعات کودکان مقررات این بخش قبل از هر قانون دیگری در قوه قضاییه اصلاح و تدوین شد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس : تعیین تکلیف لایحه حقوق کودکان و نوجوانان در دستور کار

حجت‎الاسلام والمسلمین نوروزی در گفت‎وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، با اشاره به آخرین وضعیت لایحه حقوق کودکان و نوجوانان اظهار کرد: این لایحه در اولویت بررسی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

وی ادامه داد: این لایحه در راستای حمایت از کودکان و نوجوانان با ۴۴ ماده مطرح شده که در حال حاضر ۹ ماده آن به تصویب رسیده است .

سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس در پایان تصریح کرد: لایحه مذکور تا پایان سال نهایی و تصویب خواهد شد..

در نهایت هرچند در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان خلاء‌های قانونی نداریم اما با توجه به اینکه لایحه مذکور برای تمامی ‌دستگاه‌های مرتبط با کودکان تکالیف مشخص و احصاء شده‌ای را تعیین کرده است و تصویب آن بیش از پیش احساس می‌شود.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.