×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

پشت پرده استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز؛ به نقل از تهران نیوز، در نشست‌های علنی مجلس جهت بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم، نمایندگان موافق و مخالف نظرات متعددی درباره وزرا دادند که در بررسی آن‌ها می‌توان به نکاتی مهمی دست پیدا کرد.
در جلسه علنی عصر روزه شنبه(۲۸مرداد) نماینده ایذه ادعایی را مبنی بر استخدام نمایندگان در وزارت نفت مطرح کرد که همین صحبت واکنش زنگه و رئیس مجلس شورای اسلامی را در بر داشت.
بیژن زنگه وزیر نفت در این باره گفت: هر دوره ای که تمام می شود یکی از دغدغه های هیات رئیسه این است که وزرا به نمایندگان بیکار کار بدهند؛ چکارش کنیم؟ در جامعه ولش کنیم، اگر نماینده نگران شغل آینده باشد هزاران مفسده دیگر درست می شود، آن‌ها را در نظر بگیرید.
وی اظهار داشت: من هم یک تعدادی را به کار گرفتم و چیز مخفیانه ای نیست. حداقل اینقدر عقل سیاسی دارم که نماینده دوره قبل یک شهر که نمی تواند رای برای من جمع کند و به درد من نمی خورد، اما یک مصلحت ملی هم در این مسئله هست که باید لحاظ کرد.

در همین خصوص لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آقای خادمی گفتند وزارت نفت نمایندگان را استخدام کرده، خودتان چیزی می‌گویید که باعث می‌شود بگویند وزرا برای رای نمایندگان را استخدام می‌کنند.رییس مجلس ادامه داد: اینکه می‌گویید نمایندگان را استخدام کردند حتما توهین است. خود شما کارمند وزارت نفت بودید و با رای مردم به مجلس آمدید. من نماینده‌ای را سراغ ندارم که بعد از آمدن به مجلس، کارمند نفت شود. در صحبت‌هایتان هم گفتید همین‌ها روی رای تاثیر می‌گذارد، آیا آقای زنگنه نمایندگان را استخدام کرده؟ حتما اگر چنین چیزی باشد با آن برخورد می‌کنیم اما چنین چیزی سراغ ندارم.
هدایت‌الله خادمی در توضیح اظهارات قبلی خود، گفت: بروید ببینید در وزارتخانه‌ها چقدر نمایندگان ادوار جذب شده‌اند. اینکه نمایندگان اطمینان داشته باشند بعد از اینکه از مجلس می‌روند می‌توانند به استخدام یک وزارتخانه در بیایند به نفع مملکت نیست.
روزنامه قانون در یکی از صفحات خود نام تعدادی از نمایندگان که در وزارت نفت فعالیت می‌کنند آورده است.
۱- محمد سعید انصاری نماینده سابق ابادان – صندوق ‌های بازنشستگی نفت، تحصیلات: دکترای رشته حقوق
۲ – عبدالله تمیمی نماینده سابق شادگان – صندوق ‌های بازنشستگی نفت، تحصیلات:فوق لیسانس شهرسازی
۳ – حسن شبانپور نماینده سابق مرودشت- معاونت پارلمانی وزارت نفت، تحصیلات: لیسانس مدیریت دولتی
۴ – حمید کریمی نماینده سابق ایلام – شرکت نفت مناطق مرکزی،
۵ – شمس اله بهمیی نماینده سابق رامهرمز – معاون پشتیبانی و فناوری مرکز توسعه مدیریت وزارت نفت، تحصیلات: دکترای مدیریت توسعه شهری
۶ – سید شریف حسینی نماینده سابق اهواز- مدیرکل حسابرسی و امور مجامع وزارت نفت، تحصیلات: لیسانس حقوق قضایی
۷ – سید موید حسینی صدر نماینده سابق خوی – مشاور وزیر نفت در امور پتروشیمی
۸ – امیرعباس سلطانی نماینده سابق بروجن – عضو هیئت مدیره شرکت نفت فلات قاره، تحصیلات:فوق لیسانس تاریخ تشیع
۹ – علی مروی نماینده سابق نیشابور – رئیس هیئت مدیره پتروپارس، تحصیلات:دکترای علوم تربیتی
۱۰ – سعید حیدری طیب نماینده سابق کرمانشاه – نماینده وزیر نفت در هیئت عالی گزینش، تحصیلات: فوق لیسانس حقوق خصوصی
۱۱ – جلیل جعفری نماینده سابق خلخال – عضو هیئت مدیره شرکت بهینه سازی مصرف سوخت
۱۲ – سید عماد حسینی نماینده سابق قروه – رئیس هیئت مدیره تاپیکو
۱۳ – سید معروف صمدی نماینده سابق سنندج – فعال در فاز ۱۵ و۱۶، تحصیلات:دانشجوی دکترای علوم سیاسی
۱۴ – سید محمد بیاتیان نماینده سابق بیجار – فعال در فاز ۱۴
۱۵ – مرتضی زرین گل نماینده سابق کردستان – معاونت توسعه طرح های شرکت نفت و گاز پارس
۱۶ – احمد سجادی نماینده سابق سرخس- شرکت نفت مناطق مرکزی
۱۷ – ابوالقاسم رحمانی نماینده سابق اقلید – مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی
۱۸ – محمد سقایی نماینده سابق استهبان و نی‌ریز – مشاور وزیر و مجری طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره – جاسک
۱۹ – محمد ابراهیم محبی نماینده سابق سنقر – سرپرست هسته گزینش مرکزی
۲۰ – حمیدرضا کاتوزیان نماینده سابق تهران – رئیس پژوهشگاه صنعت نفت
۲۱ – پورفاطمی نماینده سابق تنگستان – رئیس امور فرهنگی شهرک های مسکونی صنعت نفت، تحصیلات:خارج فقه و اصول
۲۲ – محمد فیروزی نماینده سابق نطنز – مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت خیز
۲۳ – غلامحسین فروغی نیا نماینده سابق شیراز – مدیر منابع انسانی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
۲۴- سید علی ادیانی راد- استخدام ادیانی نشان می دهد که زنگنه برای نمایندگان فعلی مجلس نیز حکم می‌زند؛ به‌طوری که چندی پیش برای سید علی ادیانی‌راد، عضو فعلی کمیسیون انرژی حکمی را صادر کرد که بر اساس آن، ادیانی‌راد عضو کارگروه تشخیص عدم مغایرت مصوبات هیئت مدیره شرکت ملی نفت با قوانین و مقررات شد.
آنچه که آقای لاریجانی رئیس مجلس مبنی بر عدم استخدام نمایندگان گفته بود کاملا درست است چرا که هیچ کدام از این افراد استخدام نشدند بلکه قراردادهای مختلفی از جمله قرارداد مشاوره‌ای بسته‌اند.
همانطور که دیده می‌شود بیشتر نمایندگان تحصیلات غیر مربوط با صنعت نفت دارند ولی در پست‌های مهم این وزارت خانه قرار گرفته‌اند.

اگر وزیر خیر هستند،فکری برای پرسونل خود بکند

به گفته یکی از مسئولان وزرات نفت که به درخواست خودش نامی از آن برده نمی‌شود در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی تهران نیوز، در خصوص قرارداده‌های وزارت نفت با نمایندگان مردم در مجلس گفت: صحبت‌های آقای زنگنه مبنی بر اینکه اگر نماینده نگران شغل آینده باشد هزاران مفسده دیگر درست می شود،به همین دلیل آن‌ها را جذب وزرات نفت می‌کنم حرف ناصحیح و اشتباهی است، اگر وزیر خیر هستند،فکری برای پرسونل خود بکند.
این مسئول افزود: در وزارت نفت انواع قرارداد وجود دارد، نماینده مجلس با حکم وزیر، قرارداد مشاوره‌ای یک ساله یا چندساله امضا می‌کنند که بنا بر آن حقوق این شخص بین ۱۰تا ۲۰میلیون تومان مشخص می‌شود.
وی با اشاره به اینکه حقوق پرسونل قراردادی حدود ۲میلیون تومان است اذعان کرد: لابی‌گری برخی از نمایندگان با وزیر سبب می‌شود که نماینده بعد از پایان دوره مجلس با حکم وزیر به سمت مشاور یا رئیس در قسمت‌های مختلف وزارت نفت منصوب شود.
این مسئول وزارت نفت بیان کرد: وزیر قبل از گرفتن رای اعتماد خبری از استخدام ۲هزار۵۰۰نفر خبر داد، چطور وزیر چند روز قبل اعلام می‌کند که توان استخدام دانشجویان دانشگاه نفت را ندارد اما به خاطر رای اعتماد حرف از استخدام این تعداد از افراد می‌زند.
او عنوان کرد: وزارت نفت خلاف قانون برای تمدید نیروهای قراردادی خود فورم ارزشمندی کارمند گذاشته است تا بتواند از بدنه این وزارت خانه بکاهد، در حالی که به راحتی و بدون در نظر گرفتن اینکه نماینده توان و سواد این کار را دارد در راس امور قرار می‌دهد.

قطعا با صحبت های وزیر نفت باید منتظر رشد این فهرست ۲۴ نفری در سال های آتی بود. این در حالی است که وزارت نفت در دوره اخیر تصدی زنگنه برای استخدام نیروهای جوان تحصیلکرده بورسیه خود در دانشگاه صنعت نفت محدودیت‌های بسیار شدیدی قائل شده است.
استخدام آقازاده‌ها برای رای اعتماد
یکی دیگر از مسائل که در مجلس به آن اشاره شد صحبت‌های پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از ورود پول های کثیف در رای اعتماد به ربیعی وزیر رفاه بود.
پورابراهیمی گفت: ربیعی با لابی مانع سخنرانی مخالفانش در صحن علنی مجلس شد.
به نقل از منابع آگاه: در زیر به چند مورد از استخدام بستگان نمایندگان مجلس در وزارت کار و رفاه اشاره می‌کنیم،
داماد یکی از نمایندگان موافق علی ربیعی وزیر رفاه و کار با پارتی و لابی در بیمه تامین اجتماعی استخدام شده و جزو مدیران میانی است.
به نقل از دانا: مهدی وکیلی فرزند محمد علی وکیلی نماینده اصلاح طلب و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی چندی پیش به عنوان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی کاوشگران آتیه صبا منصوب شده است.
شوهر یکی از نماینده های لیست امید که موافق ربیعی است با لابی ربیعی درهلدینگ غذایی وکشاورزی و دارویی صندوق بازنشستگی زیرمجموعه وزارت رفاه و کار جزو اعضای هیات مدیره است.
آقازادگان بعضی نمایندگان از طریق همین وزراء در سمت‌های مختلف مشغول بکار هستند و بعضا رای موافق به وزراء بی ارتباط به این گروکشی ها و عزل و نصبها نیست

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.