×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

پیش بینی برداشت ۲۶ هزار تن سیب پاییزه در بروجرد؛ ۲ سردخانه نگهداری میوه راه‌اندازی می‌شود‌

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز؛ عزت الله نباتی اظهارداشت: سطح باغات سیب بروجرد نزدیک به ۱۹۰۰ هکتار است که از این میزان حدود ۱۶۰ هکتار نهال و حدود ۱۷۰۰ هکتار نیز درختان بارور است که از این درختان بارور ۷۰۰هکتار باغات سیب گلاب و بهاره و حدود ۱۶۰۰ هکتار نیز درختان سیب بارور پاییزه زرد و قرمز  است.

وی افزود: تولید سیب گلاب در سطح شهرستان بروجرد در سال زراعی جاری ۸۷۵۰ تن بوده است و پیش بینی تولید سیب پاییزه در همین سال ۲۶ هزار تن با متوسط عملکرد بیش از ۲۷هزار تن در هکتارخواهد بود. ما در حال حاضردر استان ۵۰ در صد تولید سیب به خود اختصاص داده‌ایم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی بروجرد عنوان کرد: در بحث رکوردهای استانی در سال گذشته  مقام اول و کشاورز نمونه استانی را به خاطر برداشت ۱۱۵ تن در هکتار کسب کرده‌ایم و امسال خوشبختانه با توجه به شرایط آب و هوایی و بارندگی‌هایی که داشتیم سطح برداشت ما هم افزایش داشته و عملکرد بهتری داریم.

وی بیان کرد: شرایط و وضعیت باغات بروجرد خوب است و خیلی از باغدارها نیز متقاضی سرخانه برای محل ذخیره سازی و نگهداری محصول خود هستندکه در حال حاضر تمام سردخانه‌ها و ظرفیت‌های ما پر است طوری که باغداران ما به سایر سردخانه های شهرهای همجوار نیز سیب سپرده‌اند.

نباتی در رابطه با بحث تولید سالم  و برنامه‌های جهاد کشاورزی بروجرد گفت:اقدامات  خوبی در دستور کار خود  داریم که می‌توان به مدرسه در مزرعه اشاره کرد به نحوی که دوستان و همکاران ما از جهاد کشاورزی به باغ ها و مزارع رفته و محصولات تولید شده را از نزدیک مشاهده می‌کنند و از همین نظارت‌هاست که می‌فهمیم باغداران عزیز در بحث مصرف کود و سموم کشاورزی استانداردها را رعایت کرده‌اند یا خیر؟ در این بازدیدها به کشاورزان آموزش داده می‌شود تا از سموم کمتری استفاده کنند تا تولید سالمی داشته باشند.

وی تصریح کرد: در جریان این بازدیدها اگر کشاورزان به ابزار و وسایل مورد نیازکشاورزی مثل نوارهای جذب حشرات دسترسی نداشته باشند همه را به صورت رایگان در اختیارشان قرار می‌دهیم و اگر کشاورزان عزیز میزان مصرف سم را درکنترل کنند می توانند آفات را از مزارعشان دور کنند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی بروجرد خاطرنشان کرد: ظرفیت دیگری که در اختیار کشاورزان قرار گرفته تهیه جعبه و سبدهای میوه است که یا خودشان تهیه می‌کنند و یا توسط سردخانه تهیه می‌شود. نرخ این سبدها خیلی کم و ناچیز است و اصلا دیده نمی‌شود و برای همه کشاورزان مقدور است.

وی ضمن اشاره به تامین زنجیره تولید در بروجرد گفت: جهاد کشاورزی در جهت تامین زنجیره تولید حرکت و عمل می‌کند، کود و سردخانه و سبدهای میوه و به طور کلی از کاشت تا برداشت و تا زمانی که به دست مصرف کنند می‌رسد را یک زنجیره تولید راه‌اندازی کرده  که در این راستا اقدامات خوبی هم صورت پذیرفته از جمله شرکت تعاونی تولید کنندگان یاقوت سبز است که در شهرستان بروجرد تشکیل شده است

نباتی اظهارداشت: درهمین راستا یک مجوز فروش سموم هم به همین تعاونی داده‌ایم تا سموم مورد نیاز باغداران سیب را تامین کند، مجوز توزیع کود شیمیایی را نیز به همین تعاونی داده‌ایم تا کود مورد نیاز باغداران به صورت تعاونی و با قیمت مناسب در اختیارشان قرار دهد.

وی افزود: خوشبختانه ما در استان اولین زنجیره تولید را تشکیل داده‌ایم که تولید مرغ یک نمونه از آن است به این صورت که از تخم نطفه‌دار که در سطح شهرستان است تولید می‌شود تا جوجه و کشتار وبسته بندی مرغ وتا توزیع در فروشگاه‌ها و در اختیار قرار گرفتن به دست مصرف کننده این زنجیره با سرعت و دقت طی می شود. در بحث کشاورزی هم این زنجیره به خوبی و با ظرافت انجام می شود تا به رونق تولید کمک کند.

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد در مورد ظرفیت‌های نگهداری محصولات باغات  این شهرستان خاطر نشان کرد: ما در سطح شهرستان ۴ سردخانه با ظرفیت‌های مختلف برای نگهداری میوه و محصولات کشاورزی باغداران داریم که همه این سردخانه‌ها فعال‌اند. جدید ترین سردخانه بروجرد با تکنولوژی روز مشغول به کار و فعالیت است. یک سردخانه هم در اشترینان در حال فعالیت است که روی هم رفته ظرفیت آنها ۸۰۰۰ هزار تن است و امسال متقاضی ما بیشتر خواهد بود.دو سردخانه دیگر نیز در دست اقدام داریم که فعلا مجوز آنها صادر و به بانک عامل معرفی شده تا اعتبار لازم را برای احداث بگیرند.

وی با بیان این که ذخیره سازی سیب در سردخانه‌ها به رسم قدیم و گذشته تا جایی که خودمان ظرفیت نگهداری داریم مشکلی نیست،افزود: چنانچه ظرفیت نگهداری در سطح شهر پر و تکمیل شود ذخیره سازی در سایر شهرهای استان صورت می‌پذیرد و ما خودمان اعلام می‌کنیم که حتی اگر سردخانه‌ها به باکس جدید نیاز دارند برایشان تامین کنیم.

نباتی عنوان کرد: سیب بهاره ما ظرفیت ذخیره سازی ندارد و به روز برداشت می‌شود  تا نیاز شهرستان برطرف شود مازاد این تولید به شهرهای اطراف برای فروش فرستاده می‌شود که باید گفت بخشی در سطح استان و بخشی هم در سطح کشور توزیع می‌شود.

وی ضمن اشاره به میزان برداشت در سال ۹۸  عنوان کرد: در مورد سیب پاییزه پیش بینی برداشت ما ۲۶ هزار تن است و از این میزان حدودا یک سوم ذخیره و دو سوم راهی بازار می‌شود که بخشی به استان و بخشی در سطح کشور توزیع می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد در مورد قیمت گذاری محصولات باغات بیان کرد: قیمت گذاری  با توجه به سال زراعی و به میزان سیبی که در سایر نقاط کشور، مثل دماوند، کرج ، ارومیه، آدرزبایجان شرقی و غربی وجود دارد مشخص می‌شود در واقع قیمت را بازار معین می‌کند. با ورود تعاونی‌های روستایی بنا داریم تا زنجیره تولید در بحث توزیع سیب به خوبی انجام شود و می‌خواهیم این کار را تجمیع کنیم تا مشکلات کشاورزان برطرف شود.

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیتی که شهرستان بروجرد دارد و میزان سطح زیر کشت باغات و به ویژه باغات سیب و ضایعاتی که در شهرستان وجود دارد اتفاقات خوبی در سطح شهرستان افتاده است و بخش صنایع تبدیلی بخش کشاورزی ما یعنی اداره صنایع ما آمادگی دارد اگر متقاضیانی باشند ما از آنها برای توسعه این مهم استقبال می‌کنیم.

نباتی خاطرنشان کرد: ما درحال حاضر در سطح شهرستان واحدهایی داریم که در شهرک صنعتی و همین منطقه بخش اشترینان که فعال هستند و پوره سیب، سرکه سیب و کنستانتره سیب را از ضایعات فراوری می‌کنند در واقع ما سیب‌های درجه ۳ را در بخش صنایع استفاده می‌کنیم و این کارخانه‌ها در شهرک صنعتی فعال هستند و بخشی از ضایعات را تبدیل به مواد صنعتی یا فراورده‌های جنبی سیب می‌کنند.

وی با بیان این که بروجرد  یکی از شهرستان‌های سطح استان است که بیشترین سطح باغات را دارد وقطب تولید سیب در لرستان محسوب می‌شود گفت: چیزی حدود یک چهارم سطح باغ‌های استان زیر کشت سیب است یعنی نزدیک به ۱۲ هزار هکتارباغ و۲۰  گونه گیاه مختلفکه از این میزان سطح ۸۰ هزارتن محصول تولید می‌شود که با ارزش ریالی ۸۰۰ میلیارد تومان مقام اول استان را داریم.

رئیس جهاد کشاورزی بروجرد تاکید کرد: چون در فصل براداشت و هرس باغ‌ها هستیم از کشاورزان عزیز تقاضا دارم که بهداشت باغات خود را در فصل پاییز رعایت کنند و سرشاخه‌هایی که بریده می‌شود به خاطر آفاتی که وجود دارد سوزانده و از باغات خود خارج کنند.

انتهای پیام

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.