×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

چرا برخی زلزله‌زدگان کرمانشاه یک دقیقه پیش از زمین‌لرزه، نوری شبیه رعدوبرق دیده‌اند؟

برخی اهالی روستاهای سرپل ذهاب به خصوص روستاهای کوئیک در گفتگو با خبرنگار اعزامی خبر فوری از مشاهده نوری قبل از وقوع زمین لرزه مرگبار خبر می دهند. آنها عنوان کردند، چند دقیقه قبل از زلزله در بالای کوه نوری شبیه رعد و برق را دیده اند و پس از آن زمین شروع به لرزیدن کرده است.

درباره منشاء این نور دو فرضیه مطرح است. فرضیه اول احتمال وقوع پدیده نور زلزله را مطرح می کند. پدیده ای که با نورهایی رنگی یا شبیه رعد و برق قبل از زلزله مشاهده می شود و خبر از زلزله می دهد.

فرضیه دوم هم احتمال وجود گرد و خاک در آسمان و مهتابی شدن شب را علت مشاهده این نور می داند.

برای صدها سال گزارش‌هایی مبنی بر مشاهده این نورها در طول زلزله و بعد از آن اعلام می‌شد که در رنگ‌های مختلفی از سفید گرفته تا ابرهای رنگین کمان ظاهر می‌شدند. در سال ۲۰۱۴ یک تیم تحقیقاتی شرایط ۶۵ مورد از زلزله‌هایی را که منجر به ایجاد نور می‌شدند، بررسی کردند. در این تحقیق مشخص شد، طبق مشاهدات آزمایشگاهی، قبل از این اتفاق، این فشار باعث شکسته شدن اتصال موجود در جفت‌ اتم‌های اکسیژن دارای بار منفی می‌شود. این اتم‌های باردار (یون) آزاد شده و از شکاف‌های سنگ‌ها عبور کرده و به سمت سطح زمین می‌آیند و در آنجا انباشته می‌شوند.محققان معتقد هستند این حجم از یون‌های انباشته شده اکسیژن باعث وارد شدن بار الکتریکی به توده‌ی هوا شده و آن‌ها را به نورهای سبز درخشان تبدیل می‌کند. این استدلال می‌تواند نورها و علت ظهور آن‌ها قبل از زلزله را توضیح دهد. فشارهای تکتونیکی در عرض چند دقیقه، چند ساعت یا حتی چند روز به تدریج افزایش می‌یابد. اگر تحقیق دانشمندان صحیح باشد، این نورها می‌تواند علامت هشداری بر وقوع یک زلزله باشند.

یک استاد پژوهشگاه زلزله شناسی درباره مشاهده این پدیده در غرب کشور قبل زلزله می گوید: نورهای زلزله شباهت زیادی به پدیده آتش فشانی دارد. امکان وقوع این پدیده در ایران وجود دارد و برای تائید مشاهده آن در غرب کشور بهتر است مستندات و فیلم ها با دقت برررسی شود تا بتوان درباره تائید یا رد آن اظهار نظر کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.