×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

چهره‌های سیاسی که در انتخابات ثبت‌نام کردند/ کاندیداها هنگام ثبت نام چه گفتند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز ،مهلت ثبت نام دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که از روز سه شنبه ۲۲ فروردین آغاز شده بود، ساعتی پیش در عصرگاه شنبه ۲۶ فروردین به پایان رسید؛ در این مدت بیش از ۱۴۰۰ نفر با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور برای تصدی پست ریاست جمهوری نام نویسی کردند؛ افرادی که عمده آنها چهره های ناشناخته ای برای مردم بودند.

براساس گزارش میزان، ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری تصریح دارد که انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای این شرایط  باشند: رجال مذهبی، سیاسی – ایرانی‌الاصل- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران- مدیر و مدبر- دارای حسن سابقه و امانت و تقوی- مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور.
با وجود تصریح قانون در رابطه با شرایط ثبت‌نام کنندگان اما بسیاری از افراد که از شرایط فوق‌الذکر تنها تابعیتش را دارا می‌باشند سودای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری و کسب شهرت از این طریق می‌کنند و اندکی موجبات دردسر سیستم انتخاباتی را فراهم می آورند.
اما فارغ از بررسی چرایی حضور افراد ناشناس جهت ثبت نام برای تصدی پست مهم ریاست جمهوری، در مدت ۵ روز اخیر بیش از ۲۰ تن افراد شناخته شده سیاسی که نام برخی از آنها از چندی قبل در تحلیلهای انتخاباتی مطرح می شد، برای ثبت نام به ستاد انتخابات وزارت کشور مراجعه کردند.
در ادامه شاخص ترین چهره های ثبت نام کننده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و مهمترین اظهارنظرهای آنها پس از ثبت نام (به ترتیب زمانبندی ورود به ستاد انتخابات کشور) را مرور می کنیم:
مصطفی میرسلیم
میرسلیم پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: من به پشتوانۀ یک حزب ریشه دار پنجاه ساله به کارزار خدمت آمده ام؛ من آمده ام تا سهم شما را از سفره پربرکت انقلاب بگیرم و به شما برسانم؛ من امروز نیامده ام تا حقوق نجومی بگیرم؛ من امروز نیامده ام سهمی برای خود و اطرافیانم مطالبه کنم؛ من آمده ام تا ان شاء ا.. حقوق معطل ماندۀ شما را بگیرم؛ چرا که حق گرفتنیست.
محمدعلی پورمختار
پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس دهم صبح روز چهارشنبه ۲۳ فروردین و در دومین روز ثبت‌نام از داوطلبان پنجمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با حضور در وزارت کشور در این دوره از انتخابات ثبت‌نام کرد؛ پورمختار ریاست کمیسیون اصل نود مجلس نهم را در کارنامه خود دارد.
مسعود زریبافان
زریبافان پس از ثبت نام با حضور در جمع خبرنگاران گفت: مشکل ما در کشور ساختار و قوانین نیست، بلکه اعتقاد به اجرای قوانین، مشکل ماست و مسئولینی که آمدند اعتقادی به اجرای قوانین نداشتند و نقطه بسیاری از مشکلات شده است.
موسی الرضا ثروتی
ثروتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی،  با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور،  در دومین روز از ثبت نام داوطلبان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.
محمود احمدی نژاد
احمدی نژاد که برای همراهی حمید بقایی به ستاد انتخابات وزارت کشور مراجعه کرده بود، خود نیز برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد؛ احمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات در جمع خبرنگاران گفت: حضور و ثبت‌نام من صرفا برای حمایت از بقایی است و به قول اخلاقی که دادم، پایبندم.
سید محمد غرضی
غرضی پس از ثبت نام در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جمع خبرنگاران گفت: به اعتقاد بنده توان‌های سیاسی ملت به مراتب از دولت بیشتر است و با واگذاری کار مردم به خودشان رضایت آنها را نیز به دست آورد؛ ما تنها کشوری هستیم که شعار نه شرقی و نه غربی را سر داده‌ایم و ظرفت مدت ۱۰۰ سال گذشته این شعار را محقق کرده‌ایم و همین را ادامه خواهیم داد.
مصطفی هاشمی طبا
هاشمی طبا پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: هرچند آقای روحانی اقدامات خوبی در راه رسیدن به اهداف جمهوری اسلامی انجام دادند اما فکر می کنم اولویت های جمهوری اسلامی ایران باید تجدید نظر و براساس آن اقدامات لازم انجام شود؛ امروز، افراد مختلف حتی کسانی که در داخل نظام هستند خود را به عنوان اپوزیسیون مطرح کرده و خدماتی که نظام جمهوری اسلامی برای مردم داشته است را نادیده می گیرند.
حجت الاسلام سیدهاشم بطحایی
حجت الاسلام بطحایی پس از ثبت نام با حضور در جمع خبرنگاران گفت: انگیزه ام برای شرکت این است که به دنیای غرب و به امریکا و به آنهایی که در خواب هستند و فکر می کنند جمهوری اسلامی دیگر کسی را ندارد، بگویم که امثال من فراوان دارد؛ برای دفاع از جمهوری اسلامی با تمام وجود آماده ام؛من انسان متعصبی نیستم، روی دیانت و تخصص افراد کار می کنم و برای انتخاب تیم کاری خود در صورت انتخاب شدن در انتخابات از افراد متخصص و دین دار استفاده می کنم.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی
حجت الاسلام والمسلمین روحانی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: در سال ۹۲ به مردم عزیز اعلام کردم که نجات اقتصاد ایران، احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان مهم است و امروز بسیار خوشحالم که در هر سه زمینه با حمایت و کمک مردم قدم های قابل توجهی برداشته شده است؛ همه ما باید دوباره بیاییم؛ من امروز دوباره آمدم برای ایران؛ دوباره آمدم برای اسلام و  آرامش بیشتر در این سرزمین.
مصطفی کواکبیان
کواکبیان پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: گفتمان دولت یازدهم گفتمان اصلاح طلبانه نیست و رئیس دولت بارها این مساله را مطرح کرده و پرچم اصلاحات باید برافراشته شود؛ خود را وقف خدمت به مردم، ترویج دین و اخلاق می کنم. می خواهیم کشور الگو باشد و باید به اخلاق توجه کنیم.
علیرضا زاکانی
زاکانی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: شعارم دولت اقدام و اصلاح است؛ امروز جمهوری اسلامی دچار فاصله معناداری از انقلاب اسلامی شده است؛ حضور مدیران و مسئولان غرب گرا، ناتوان و خسته این آسیب را ایجاد کرده است.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: در اعلام کاندیداتوری ضمن تشکر از حسن ظن همه عزیزان، متعلق به تمام جریانات هستم؛ می‌توانم کاندیدای همه مردم ایران و دلسوزان انقلاب اسلامی قرار بگیرم؛ ما خودمان را منحصر به یک جریان سیاسی خاص نمی دانیم؛ به عنوان یک طلبه از مردم  و با مردم  و در مردم خواهم بود؛ رای مردم در نظام ما تشریفاتی نیست و سرنوشت کشور را رقم می‌زند.
صادق خلیلیان
خلیلیان پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی کشور و اولویت اشتعال و تولید و همچنین به دلیل تجاربی که در سمت های اجرایی و دانشگاهی داشتم، به این نتیجه رسیدم که در اینجا حضور پیدا کنم؛ همه باید پایبند به قانون باشیم و نتیجه انتخابات را بپذیریم. نامزدهای انتخاباتی باید آنچه لازمه شخصیت یک رئیس جمهور است را مراعات کنند.
عوض حیدرپور
حیدرپور پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: باید بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری باید اقتصاد را مقاوم کنیم تا اقدامات اقتصادی غربی ها بلااثر باشد؛  اگر توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شوم، تمکین می کنم.
محمد هاشمی
هاشمی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به آرمان و اندیشه های آیت الله هاشمی رفسنجانی بر آن شدم در حد توان آرمان های ایشان را احیا کنم؛ من به صورت مستقل کاندیدا شدم.
حمیدرضا حاجی بابایی
حاجی بابایی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: نام دولت خود را “دولت کارآمد و مردمی” گذاشته ام؛ همه مسئولان نظام باید در یک اتاق شیشه ای قرار گیرند؛ برای ۲۲ معضل کشور برنامه ویژه طراحی کرده ام.
محمد مهدی زاهدی
زاهدی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: من از اتاق فکر دولت دهم خبر ندارم؛ مشکل امروز ما مشکل آقازاده هاست که از رانت اطلاعاتی بهره می‌گیرند؛ خود را یک ریاضی دان نمی دانم؛ من با افتخار یک ریاضی خوان هستم.
حسن بیادی
حسن بیادی
بیادی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: اگر صلاحیتم تایید نشود, تمکین می‌کنم. اولین اقدامم بعد از ریاست‌جمهوری, توجه به محیط زیست است؛  تا امروز نیامدم، چون فکر می‌کردم صلاح نیست.
علیرضا منادی سپیدان
منادی سپیدان پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: من تعهد می‌کنم که حداقل برای یک بیکار هر خانواده اشتغال ایجاد کنم؛ در مجلس دهم بعد از ۴۱ روز اعلام کردند پیروزی من در انتخابات باطل شده و من از نظر شورای نگهبان تبعیت کردم.
حجت الاسلام محسن رهامی
حجت الاسلام رهامی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: از مجموعه اصلاح طلبان هستم اما به صورت مستقل ثبت نام کردم؛ اولین وظیفه رئیس جمهور باید اجرای قانون اساسی و خدمت به قانون اساسی باشد؛ اینطور نباشد که برخی اصول را قبول داشته باشد برخی اصول را قبول نداشته باشد.
محمدباقر قالیباف
قالیباف پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: وضعِ موجود، نتیجه حاکم شدنِ مدیریتی است که برداشت دقیقی از واقعیت های اجرایی کشور نداشته و ندارد، لذا برای کسبِ رای، وعده ۱۰۰ روزه می دهد و بعد از ۴ سال حرف و بی عملی، مجبور به بی صداقتی می شود و آن وعده را انکار می کند. حال آیا می توان به دیگر وعده های او اعتماد کرد؟ «من نگفتم» نتیجه ی همین بی عملی و بی صداقتی است.
اسحاق جهانگیری
اسحاق جهانگیری پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت: حضور گروه ها و جریان های سیاسی در انتخابات امر مبارکی است؛  بیکاری اَبر چالش پیش روی ماست؛ ثبت نام در انتخابات در مقطع فعلی تصمیم سختی برای من بود؛ به صورت فشرده در یکی دو ساعت بعدازظهر امروز تصمیم به ثبت نام گرفتم.
مهدی کلهر
کلهر پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: به صورت مستقل اقدام به ثبت نام در انتخابات کرده ام و با هماهنگی احمدی نژاد به ستاد انتخابات کشور نیامده ام؛ شورای نگهبان صلاحیتم را تایید نکند خوشحال می‌شوم.
حجت الاسلام حسن نوروزی
حجت‌الاسلام نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم پیش از ظهر روز جمعه ۲۵ فروردین با حضور در ستاد انتخابات کشور در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد؛ وی در جمع خبرنگاران گفت: همه ثبت نام کنندگان باید مطیع قانون باشند.
حسن سبحانی
سبحانی پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت: مساله امروز ملت آماده  شدن برای بستن کمربندهای کار و تلاش و تحمل ریاضت و پرداختن هزینه‌های آزادی و استقلال به منظور شتاب بخشیدن و حرکت توسعه یافته است. من تشکیل چنین دولتی را تسریع خواهم کرد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.