×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

چگونه در دام مامور قلابی گرفتار نشویم/ ضابط دادگستری کیست

.به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز به نقل از خبرگزاری میزان،با نگاهی به پرونده های کیفری که در مراجع انتظامی تشکیل می شود، در می یابیم که تعدادی از شهروندان، فریب مانور متقلبانه گروهی از مجرمان ملبس به لباس نظامی را می خورند اگر چه می توانستند با پرهیز از استرس و توجه به رفتار فرد خاطی، از به دام افتادن و طعمه قرار گرفتن خود، جلوگیری کنند.

این افراد خاطی که مدعی هستند مأموران دولتی هستند از آراستگی ظاهری نظامی برخوردار نبوده و از پوشش نظامی ناقص یا ترکیبی یا غیر مصوب و … برای اغفال سوژه خود استفاده می کنند.

شهروندان می توانند به راحتی با کمی دقت در آراستگی ظاهری آنان و همچنین اخذ یکسری اطلاعات، به قلابی بودن آنان پی برده و به خواسته های آنان تن نداده و مورد اغفال رفتار آنان قرار نگیرند.

گفتنی است که واژه پلیس در افکار عمومی همواره به عنوان ضابط دادگستری، نقش بسته است. یعنی مردم به محض دیدن فرد ملبس به لباس نظامی، این تصور را دارند که او پلیس بوده و ضابط دادگستری است و دیگر اینکه باید هر کاری که او می گوید را بدون پرس و جو انجام دهند.

ضابط قوه قضائیه بودن در مفهوم عام، وظیفه پلیس است و ضمناً گروهی از افراد پلیس، می توانند نقش ضابط دادگستری را دارا باشند که فرمانده، افسر و درجه دار آموزش دیده نیروی انتظامی بوده که علاوه بر کارت پرسنلی، کارت ضابط بودن را نیز دریافت کرده باشند. بنابراین سرباز، ضابط دادگستری نیست و فقط می تواند تحت نظارتِ ضابط دادگستری، امورات قضایی را انجام بدهد.

چه کنیم در دام مامور قلابی گرفتار نشویم

با توجه به موارد گفته شده به شهروندان توصیه می شود در مواجهه با افرادی که مدعی ضابط دادگستری هستند و شما را به امری دستور می دهند یا اینکه بیان می کنند شما مرتکب تخلف و هنجارشکنی شده اید، سلسله موارد زیر را با حفظ خونسردی و دقت انجام بدهید:

در ابتدا به آراستگی ظاهری او دقت کنید. او باید ملبس به لباس فرم پلیس باشد. سرباز، ضابط دادگستری نیست. فقط ضابطین دادگستری حق دارند شما را در صورتی که مرتکب جرم مشهودی شده اید مورد تحقیق قرار بدهند. این افراد در پلیسهای تخصصی مشغول به کار بوده و شاغل در نیروی انتظامی هستند. پس فردی که ملبس به لباس سایر واحدهای نظامی است، ضابط دادگستری نیست.

هیچگاه ضابطین دادگستری، تجهیزات نظامی خود را به نمایش نمی گذارند ولی کسی که ادعای جعلی ضابط بودن دارد، برای رسیدن به نیت خود، معمولاً تجهیزات نظامی خود را اعم از اسلحه یا دستبند به نمایش گذاشته و سعی می کند با ایجاد رعب و وحشت شما را هیجان زده کند تا از دستورات او اطاعت کنید. هرچند که ممکن است این تجهیزات واقعی نباشد.

در مرحله دوم از او بخواهید که علاوه بر کارت پرسنلی، کارت ضابط بودن را به شما نشان بدهد. کارت پرسنلی و کارت ضابط بودن را با دقت مطالعه کنید و با اتیکت او تطبیق بدهید.

در مرحله سوم اگر او به شما گفت که طبق دستور قضایی، شما جلب شده اید و باید شما را مورد بازرسی قرار بدهد،یا اینکه قصد دارد شما را به مکانی انتقال بدهد، از او بخواهید که حکم قضایی خود را به شما نشان داده و حکم قضایی را با دقت مطالعه کنید.

در مرحله بعدی اگر هنوز به ضابط بودن او مطمئن نیستید با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس حاصل کرده و اطلاع رسانی کنید.

شهروندان باید توجه کنند که فقط هنگام مواجهه با ضابطین دادگستری و پس از احراز هویت و مشاهده حکم قضایی، دستورات قضایی آنان را بپذیرند و همکاری لازم را با ضابطین دادگستری داشته باشند.

“سردار حمید هداوند ” معاون هماهنگ کننده پلیس پایتخت

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.