کارشناسان میراث فرهنگی علت ریزش دیوار آسیاب قدیمی شهرری را بررسی می کنند

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری گفت: موضوع تخریب و ریزش دیوار آسیاب قدیمی در شهرری در حال بررسی کارشناسان میراث فرهنگی است و پس از انجام بررسی و تحقیق، نتیجه اعلام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز به نقل از ایرنا، امیر مصیب رحیم زاده روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روز جمعه ۲۹ فروردین ماه در اثر وزش باد و بارش باران، دیوار آسیاب قدیمی محله جوانمرد قصاب که در مجاورت ایستگاه اتوبوس و یکی از پیاده روهای پرتردد قرار دارد، به دلیل فرسودگی و بی توجهی مالک طی سال های گذشته ریزش کرده است.
وی افزود: این ملک منسوب به آسیاب قدیمی، شخصی است اما با توجه به قدیمی بودن بنا، موضوع در حال بررسی کارشناسان میراث فرهنگی است.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ری عنوان کرد: طبق نظر کارشناسان میراث فرهنگی، بیشتر قسمت های آسیاب در سال های گذشته تخریب شده است.
وی یادآور شد: دخل و تصرف های شخصی در داخل این ملک قدیمی مشاهده می شود.
رحیم زاده عنوان کرد: با توجه به بارندگی های اخیر و عدم استحکام بنا در سال های گذشته، سقف و دیوار ضلع شرقی ملک، آسیب دیده که نیاز به بررسی بیشتر کارشناسان میراث فرهنگی دارد تا بتوان نتیجه نهایی را اعلام کرد.
وی خاطر نشان کرد: قدمت این ملک و آسیاب قدیمی طبق اظهارات ساکنین محله در حدود ۶۵ سال است.
این مسئول حوزه میراث فرهنگی گفت: با توجه به بارندگی های اخیر و عدم استحکام بخشی بنا طی سال های گذشته، سقف و ضلع شرقی آن آسیب دیده است.
وی اضافه کرد: رفع خطر اضطراری بنا باید از سوی مالک و مسئولان امر انجام و پیگیری شود.
به گزارش ایرنا، وجود ۱۹۸ اثر باستانی بیانگر میراث با ارزش فرهنگی شهرستان ری است از جمله برج و باروی ری شهر باستانی مامورین، برج طغرل، آتشکده تپه میل، قلعه دیر و وجود ۳۲ بقه متبرکه از جمله حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع) (سالانه بالغ بر ۱۱ میلیون زائر دارد) وامامزادگان مجاور و مقابر عالمان و مشاهیر دین علم ادب همچون محمد بن زکریای رازی، شیخ صدوق، شیخ ابوالفتح رازی و شیخ کلیتی که نشان از جایگاه والای تاریخی ری دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *