×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

انقلاب اسلامی محتاج به یک انقلاب اقتصادی و دگرگونی عمیق فرهنگی است/دولت باید تغییر جدی در روند سیاست خارجه خود داشته باشد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهرنیوز، احمد عطائی کارشناس علوم سیاسی و اقتصادی کشورمان با بیان اینکه انقلاب اسلامی محتاج به یک انقلاب اقتصادی است، اظهار داشت: جهاد اقتصادی نباید به معنی پذیرش الگوهای اقتصادی دشمن و مبارزه در چارچوب نظام سرمایه داری باشد.

DSC_0003

عطائی افزود: با توجه به شرایط ویژه جهان امروز و جایگاه انقلاب اسلامی که شاهد یک رویارویی عظیم بین تمدن غرب و تمدن اسلامی هستیم، غرب یک جنگ تمام عیار اقتصادی علیه جمهوری اسلامی به عنوان پرچمدار احیاء تمدن اسلامی آغاز نموده است.

وی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی ما نمی توانیم با مدل غربی اقتصاد یعنی الگوی توسعه ی آنها و درچارچوب نظام سرمایه داری با غرب مقابله کنیم؛ بلکه باید از سرمشقی دیگر استفاده کنیم که این سرمشق همان « اقتصاد مقاومتی» است.

وی تصریح کرد: با روشن بودن تقابل همه جانبه اسلام و غرب، دوام و پایداری انقلاب اسلامی قطعا وابسته به ایجاد و برپایی چنین نمونه ی منحصر به فردی است و جهاد اقتصادی نیز در نهایت نباید بر اساس الگوی اقتصادی رایج که قطبهای اقتصادی دنیا از آن تبعیت میکنند و در موازنه قدرت خواستار افزایش سهم خویش هستند، تعریف شود.

این کارشناس علوم سیاسی و اقتصادی کشور ادامه داد: جهاد اقتصادی نباید به معنای پذیرش الگوهای اقتصادی دشمن و مبارزه در چارچوب آن باشد ، بلکه به این معناست که ما درنهایت به دنبال ایجاد یک الگو یا مدل جدید اقتصادی مبتنی بر آموزه های اسلامی و سازگار با فرهنگ و شرایط ایران باشیم که مانع از هجوم فرهنگ و تمدن رقیب از طریق اقتصاد شود.

عطائی افزود: طراحی چنین نقشه ای به معنای تحول فرهنگی و انقلاب فرهنگی در حوزه دانش اقتصاد و حوزه اخلاق و فرهنگ اقتصادی است و نکته مهم آن است که مدل مورد نظر باید نقشه هجوم همه جانبه علیه اقتصاد سرمایه داری و مکمل مقابله با هجوم فرهنگی و سیاسی آن باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما نتوانیم این الگوی جدید اقتصادی را برای تنظیم نوع معیشت خود طراحی کنیم و نوع معیشت و سبک زندگی اقتصادیمان  مبتنی بر الگوهای غربی باشد این سبک زندگی اقتصادی آرام آرام فرهنگ ما و نظام سیاسی ما را در تمدن غرب حل خواهد کرد.

پژوهشگر برتر حوزه اقتصادی کشور با بیان اینکه موفقیت انقلاب اسلامی وقتی بدست می آید که دو انقلاب دیگر یعنی انقلاب فرهنگی و اقتصادی را تعقیب نماید، گفت: اگر نتوانیم دانش و امکانات لازم را برای عملیاتی کردن آرمانهای خویش در جهان تولید نموده و نتوانیم مناسبات اقتصادی متناسب با فرهنگ خودمان را به وجود بیاوریم، در نهایت اقتصاد و فرهنگ ما در مقابل تمدن غرب شکست خورده و  موازنه قدرت به سمت تمدن رقیب  سنگینی خواهد کرد.

وی افزود: با صرف نظر از شرایط تحریم اقتصادی و جنگ شدید اقتصادی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم،  انقلاب اسلامی محتاج به یک انقلاب اقتصادی و دگرگونی عمیق فرهنگی است که باید نوع جدیدی از اقتصاد را هم در زمینه ملی و هم در حوزه بین المللی و جهانی عرضه کند که این نقشه را می توان از طریق تعاملات جدی تر در قالب سازمان همکاری اقتصادی « اکو » در ابعاد اقتصادی و جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری شانگهای در ابعاد سیاسی عملی کرد.

احمد عطائی در پایان اظهار داشت: دولت آقای روحانی باید با تغییر جدی در رویکرد سیاست خارجه و عدم مماشات با دشمنان خود در سطح منطقه به خصوص در سازمان کشورهای صادرکننده نفتی(اوپک) ، به تثبیت نقش ایران در سازمان های فوق روی آورده و در قالب الگویی منحصر به فرد که در مقابل زیاده خواهی های قدرت های غربی از خود ایستادگی نشان داده، خود را به عنوان رهبر کشورهای جهان سوم معرفی نماید.

به امید اینکه روزی تمام بیانات رهبر معظم انقلاب با اقدام و عملی آگاهانه که مورد نظر ایشان می باشد، به سرانجام رسد.

انتهای پیام/ع

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.