×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

۲۳۱ عروس باقرشهری سر سفره بخت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز ،حواسشان است که عزت و کرامت همسایه نیازمند زیرسؤال نرود. شاید به همین دلیل بود که از ابتدای مراسم گلریزان تا انتها عروس خانم چادر روی سرش بود و فقط و فقط ۲نفر از بانیان اصلی برگزاری مراسم، عروس خانم را می‌شناختند. ۲نفر سفره سفید را صلوات‌گویان روی سر عروس خانم می‌گیرند و یکی دف می‌زند و همسایه دیگری برای خوشبختی‌اش دعا می‌کند. همسایه‌ها هم یکی یکی بلند می‌شوند و با صفای باطن و خنده بر لب هر کمکی که از دستشان بر می‌آید انجام می‌دهند و سفره خالی پر از بخشش اهالی محله می‌شود. عروس خانم را که از مجلس بیرون می‌برند فاطمه خانم نامه عروس را از پوشه‌ای در می‌آورد و به همسایه‌ها نشان می‌دهد. می‌گوید عروس سن و سالش بالاست و تا همین حالا فقط به دلیل نداشتن جهیزیه ازدواج نکرده است. نامه دست به دست می‌چرخد و چند نفر برای برگزاری مراسم گلریزان بعدی اعلام آمادگی می‌کنند. صفا و سادگی همسایه‌هایی که دور هم جمع شده‌اند عجیب دلمان را شاد می‌کند.

رقابت همسایه‌ها برای کار خیر
این قرار زیبا را ۵سال قبل گذاشتند و به هم قول دادند که برای برگزاری هر گلریزان از جان و دلشان مایه بگذارند. «فاطمه اکبری» از بانیان اصلی برگزاری مراسم است. او می‌گوید: «باقرشهر محله‌ای است که وضع معیشتی بسیاری از اهالی‌اش تعریفی ندارد. از آنجا که من مبلغ هستم و در جلسه‌های مختلف زنانه شرکت می‌کردم تصمیم گرفتم قدمی برای حل مشکلات معیشتی مردم بردارم و گلریزان محلی بهترین گزینه بود. هر بار یکی از همسایه‌ها ‌بانی برگزاری مراسم در خانه‌اش می‌شود. یک نفر از معتمدان محله چادر سفید روی صورت عروس خانم می‌کشد و خلاصه مراسم با شادی برگزار می‌شود و بعد از پایان مراسم اگر مبلغ جمع‌آوری شده برای تهیه جهیزیه کافی بود فردای همان روز چند نفر از خانم‌ها به بازار می‌روند و خرید جهیزیه را انجام می‌دهند. اما اگر مبلغ جمع‌آوری شده کفایت نمی‌کرد در همان روز یکی دیگر از اهالی بانی برگزاری مراسم گلریزان بعدی می‌شود و اهالی باقرشهر را برای شرکت در مراسم بعدی خبر می‌کند. خلاصه با همین روش تا به حال توانسته‌ایم جهیزیه ۲۳۱ عروس نیازمند را تهیه کنیم و به جز من و ۲نفر از خانم‌هایی که مورد اعتماد اهالی هستند بقیه نمی‌توانند عروس خانم را نمی‌بینند. جهیزیه را که تهیه کردیم آن را شبانه به خانه پدر و مادر عروس می‌بریم. باور کنید همسایه‌ها برای برگزاری مراسم گلریزان در خانه‌شان با هم رقابت دارند و خیلی‌ها می‌گویند ما نیت می‌کنیم و حاجتمان را از این مراسم معنوی می‌گیریم. چون همه‌اش مهر و بخشش و معرفت و یادخداست.»

آزادی ۴ زندانی به کمک اهالی
اهالی محدوده ۳۰‌متری باقرشهر طی یک سال گذشته ۴ زندانی جرائم نقدی را آزاد کرده‌اند. وقتی خبردار شدند پسر۱۸ساله‌ای که نان‌آور خانواده است فقط به دلیل فقر مطلق و نداشتن توان پرداخت ۶۰۰هزار تومان جریمه نقدی ۳ماه در زندان به سر می‌برد و پدر و مادر پیرش تنها شده‌اند دست به کار شدند. همسایه‌ها خبردار شدند و در خانه یکی از اهالی محله گلریزان برگزار کردند. هرکسی هرچه در توان داشت از هزار تا ۱۰۰ هزار تومان پرداخت کرد و پسر۱۸ساله با کمک اهالی از زندان آزاد شد. این اول راه آزاد کردن زندانی‌های گرفتار در‌بند بود. «معصومه دشتی» می‌گوید: «مردم محله ما آنقدر اوضاع مالی خوبی ندارند که بتوانند زندانیان جرائم نقدی با مبلغ بالا را آزاد کنند اما بالاخره مراسم گلریزان کار خودش را می‌کند. ۳زندانی دیگر را هم آزاد کردیم. یکی از همسایه‌ها که مدت‌ها در انتظار پول قرعه‌کشی‌اش بود و خودش به آن نیاز داشت اما از خیرش گذشت و یک میلیون تومان پول قرعه‌کشی را در مراسم گلریزان برای آزاد کردن زندانی هدیه کرد. در این محله دل‌ها آنقدر به هم نزدیک است که در باور تازه‌واردان نمی‌گنجد.»

رهایی معتادان نیازمند
نیت خیر اهالی باقرشهر به همین‌جا ختم نمی‌شود. آنها برای کاهش آمار اعتیاد در محله‌شان هم دست به کار شده‌اند. خانم‌های معتمد محله خانواده‌هایی را که توانایی مالی بردن فرزندانشان به مرکز ترک اعتیاد را ندارند شناسایی می‌کنند و آنها را به مرکزی می‌برند که بانی‌اش از معتادان نیازمند حتی یک ریال هم دریافت نمی‌کند. اکبری می‌گوید: «از ۵سال گذشته تا امروز ۱۵۰جوان به این مرکز برای ترک اعتیاد برده شده‌اند. نه تنها پولی از خانواده‌هایشان دریافت نمی‌شود بلکه هزینه زندگی آنها تا زمان بیرون آمدن سرپرست خانواده توسط اهالی محله و همین گلریزان‌های محلی تأمین می‌شود. بعد از بیرون آمدن فرد رها شده از اعتیاد همسایه‌ها تا مدتی حواسشان به کم و کسر خانواده هست. خدا برکتی به زندگی همه آنهایی که در گلریزان شرکت می‌کنند می‌دهد که برای خودشان هم عجیب و باور نکردنی است.»

???? ????? ????? ۲۰.??? ?? ???????

???? ????? ????? ۲۰.??? ?? ???????

???? ????? ????? ۲۰.??? ?? ???????

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.