×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

کاهش آمار «شیشه‌»ای‌ها از ۲۵ به ۸ درصد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز ، رئیس کارگروه مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن اعلام کاهش آمار مصرف کنندگان «شیشه‌» از ۲۵ به ۸ درصد از مصرف سالانه بیش از ۵۰ تن مواد مخدر در کشور خبر داد.

گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته شبکه دوم سیما با موضوع آمارهای جدید از اعتیاد کشور با حضور دکتر افشار سخنگوی ستاد مبارزه با موادمخدر، سعید صفاتیان، رئیس کارگروه مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عباس دیلمی زاده، یک فعال مبارزه با مواد مخدر و مجید کریمی، معاون عملیات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به‌روی آنتن رفت که در این برنامه ضمن انتقاد به برخی سیاستهای مبارزه‌ با مواد مخدر، موضوعاتی همچون تغییر الگوی مصرف مواد، زمان دسترسی به آن در کشور و سن مصرف و غیره مورد بررسی قرار گرفت که مشروح آن در ادامه می‌آید.

صفاتیان:

کاهش آمار «شیشه‌»ای‌ها از ۲۵ به ۸ درصد

مصرف سالانه بیش از ۵۰ تن مواد مخدر در کشور

سعید صفاتیان، رئیس کارگروه مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته،با زیر سؤال بردن آمار تعداد معتادان در کشور با انجام شیوع‌شناسی اعتیاد گفت: نوع سؤال‌هایی که از افراد می شود، آمارهای معتادان را دچار چالش می کند.

وی افزود: نوع سؤال ها، جمعیت پنهان معتاد را ایجاد می‌کند و نمی توان تعداد معتادان را تخمین زد.

صفاتیان گفت: اکنون هشت درصد معتادان از شیشه استفاده می کنند در حالی که در سال ۹۰ ، ۲۵ درصد آنها شیشه مصرف می کردند.

وی افزود: بیش از ۵۰ تن مواد مخدر سالانه در کشور استفاده می شود.

رئیس کارگروه مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در حالی که مصرف مواد مخدر در ۲۰ سال گذشته، تک الگویی بود اما اکنون چند الگویی بودن مصرف مواد مخدر درمان، مبارزه و پیشگیری از اعتیاد را ناکارآمد کرده است.

صفاتیان افزود: با توجه به ضعف اجرای سیاست های کلی مبارزه با مواد مخدر که در سال ۸۵ ابلاغ شد، نیاز داریم در سطح کلان مدیریتی این مسئله تغییر ایجاد شود.

وی گفت: با توجه به حجم زیاد کاری مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر، این ستاد باید به صورت خاص به یک نفر سپرده شود.

صفاتیان افزود: مسئولان میانی، مبارزه با مواد مخدر را ذاتی نمی دانند.

وی همچنین گفت: ضعف ما در ارزیابی و نظارت بر برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر است.

دیلمی‌زاده:

کمتر از یک چهارم معتادان تحت پوشش برنامه‌های درمان اعتیاد هستند

۲۴ سالگی، میانگین سنی اولین تجربه مصرف مواد مخدر

زمان دسترسی به مواد مخدر قابل محاسبه است

عباس دیلمی زاده، یک فعال مبارزه با مواد مخدر نیز در این برنامه گفت: در خصوص پدیده شیوع شناسی و آمار اعتیاد با سر در گمی شدید روبرو هستیم.

وی افزود: با توجه به تعداد معتادان، کمتر از ۲۵ درصد از آنها (معادل ۷۸۰ هزار نفر ) تحت پوشش برنامه‌های درمان اعتیاد هستند.

دیلمی زاده ادامه داد: ۲۴ سالگی میانگین سن افرادی است که نخستین بار مواد مخدر مصرف کرده اند.

وی افزود: معتادان استفاده از تریاک، هروئین و شیشه را پنهان می کنند اما اعتیاد به ماری‌جوانا را پنهان نمی کنند و این یکی از دلایل افزایش مصرف این ماده مخدر در کشور است.

دیلمی زاده با بیان آنکه در برنامه ششم توسعه هر سال باید ۲۵ درصد از تعداد معتادان کم شود،تاکید کرد: باید آمار معتادان کشور به روز باشد.

وی با بیان آنکه همچنان با پدیده مصرف مواد مخدر پرخطر روبرو هستیم گفت:مصرف مواد مخدر صنعتی کنترل نشده و مصرف شیشه با دیگر مواد مخدر توأم شده است.

این فعال افزود: نباید همه چیز در ستاد مبارزه با مواد مخدر قائل به فرد باشد و اینکه شخصی به طور ثابت در رأس این ستاد قرار گیرد، مسئله حل نمی شود بلکه مسئله مواد مخدر باید سیستمی حل شود و تمایل افراد را برای مصرف این مواد کاهش دهد.

دیلمی‌زاده همچنین معتقد است: زمان دسترسی به مواد کاملا قابل اندازه‌گیری است و می‌توان با استفاده از روشهای آماری و …. این زمان را به طور دقسق محاسبه کرد.

افشار:

روند مصرف مواد مخدر در کشور صعودی نیست

ماری‌جوانا رتبه دوم و شیشه رتبه چهارم مصرف مواد مخدر کشور را به خود اختصاص داده‌اند

گسترش خرید و فروش مواد مخدر در فضای مجازی

پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز با حضور در این برنامه با بیان اینکه بر اساس آمار، دو میلیون و ۸۰۸ هزار معتاد در کشور وجود دارد، گفت: در سال ۵۷ آمار معتادان با توجه به جمعیت ۳۶ میلیونی ایران، حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بود.

افشار افزود: این نشان می دهد با توجه به افزایش جمعیت، روند مصرف مواد مخدر در کشور صعودی نیست.

وی گفت: اکنون در روسیه ۲۰ میلیون و در افغانستان سه و نیم میلیون مصرف کننده مواد مخدر وجود دارد.

افشار با بیان اینکه باید از سازمان های مردم نهاد در سال های گذشته بیشتر استفاده می شد افزود: در دو دهه مبارزه با مصرف مواد مخدر فقط به مقابله با عرضه پرداخته شد و به ساز و کار مردمی و اجتماعی شدن این موضوع توجه نشد.

وی گفت: پوشش پیشگیرانه‌ای که دولت در این زمینه انجام داد فقط ۱۵ درصد از معتادان را تحت پوشش قرار داد اما از دو سال پیش که سازمان های مردم نهاد مبارزه با مصرف مواد مخدر از حدود ۱۲۰۰ سازمان به ۲۳۶۵ سازمان رسیده است، در یک سال گذشته ۳۸ درصد پوشش پیشگیرانه استفاده از مواد مخدر افزایش یافته است.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: حدود ۱۰ درصد جمعیت معتاد کشور را زنان تشکیل می دهند و الگوی مصرف مواد مخدر در مقایسه با سال ۹۰ تغییر کرده است.

افشار گفت: در سال ۹۰ پس از تریاک، شیشه رتبه دوم مصرف را داشت اما در سال ۹۴ ماری‌جوانا و مشتقات آن در رتبه دوم قرار گرفته اند و شیشه به مقام چهارم نزول کرده است.

وی میانگین سن مصرف مواد مخدر در کشور را ۲۴ سالگی اعلام و اضافه کرد: خرید و فروش مواد مخدر به وسیله فضای مجازی در حال گسترش است.

افشار گفت: یک معتاد در کشور لازم نیست زمان زیادی را برای دسترسی به مواد مخدر صرف کند.

وی با بیان اینکه دسترسی به مواد مخدر و قیمت آن برای مصرف کننده اهمیت دارد، افزود: دسترسی به این مواد در ایران بسیار آسان است نسبت به کشور های اروپایی و غربی و به طورکلی هرچه از مرز فاصله میگیریم دسترسی به مواد سخت تر می‌شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در دو سال اخیر تحت پوشش قرار دادن مراکز حساس مانند دانشگاه ها، مدارس، پارکها و … را در اولویت پیشگیری از مصرف مواد مخدر قرار داده ایم.

افشار درباره صحت آمار تعداد معتادان افزود: این آمار بر اساس کار علمی دقیق و به وسیله کارشناسان به دست آمده و تا حدودی قابل قبول است.

وی گفت: بر اساس نظر کارشناسان، ضریب خطای این آمار مثبت یا منفی پنج درصد است.

افشار ضمن بیان اینکه اکنون مصرف مشتقات ماری‌جوآنا مانند گل، گراس و علف زیاد و مصرف شیشه کاهش یافته است اظهار کرد: اگر مصرف کننده تریاک حدود ۲۰ سال طول می کشید به انتهای خط برسد برای مصرف کننده شیشه این زمان حداکثر شش سال است.

کریمی:

زمان دقیق دسترسی به مواد مخدر مشخص نیست

شناسایی و دستگیری ۴ شبکه توزیع مواد مخدر در فضای مجازی

مجید کریمی، معاون عملیات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا نیز در این برنامه گفت: زمان دقیقی برای دسترسی به مواد مخدر در کشور نمی توان یافت. موادفروشان مصرف کنندگان را یا می شناسند یا به آنها معرفی شده‌اند و این طور نیست که هر کسی برود و بتواند مواد مخدر تهیه کنند.

کریمی با بیان اینکه به دلیل مبارزه با ورود و توزیع مواد مخدر، باندهای مافیایی الگوی مصرف را تغییر داده‌اند افزود: قیمت شیشه در یک سال هشت برابر شد و این موجب می شود معتاد مواد مصرفی خود را تغییر دهد.

معاون عملیات پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا ادامه داد: از سال گذشته با پلیس فتا برای برخورد با مواد فروشان در شبکه‌های اجتماعی وارد شدیم و از ابتدای امسال چهار شبکه که به وسیله فضای مجازی مواد مخدر پخش می‌کردند دستگیر شدند.

کریمی ابراز امیدواری کرد همه فضای مجازی تا پایان سال برای مقابله با مواد فروشان تحت کنترل درآید.

وی همچنین مواد مخدر را تروریست پنهان خواند.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.