×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

سر خط اخبار

صنعت پایه ای کشور در معرض تهدید قرار دارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باقرشهر نیوز، یکی از مهمترین و شاخص ترین صنایع در هر کشوری بهحوزه تولید فولاد آن معطوف می شود و کم نیستند صاحب نظرانی را که از این عرصه به عنوان ستون فقرات و عمود خیمه صنایع دیگر یاد می کنند.
نقش این صنعت در توسعه طرح ها و پروژه های عمرانی غیر قابل انکار است و این تنها بخشی از نقش آفرینی حوزه مذکور در شکوفایی و پیشرفت کشور محسوب می شود.
اگرچه در طول سالیان گذشته،واردات بی رویه تیرآهن های غیر استاندارد باعث بروز معضلاتی جدی برای این صنعت شد که خوشبختانه با تدابیر اتخاذ شده تا حدود بسیاری این معضل مرتفع شد.
حبیب کاظمینی،کارشناس حوزه صنایع،با اشاره به نقش نافذ فولاد در پیشبرد اهداف صنعتی کشور اظهار داشت:به واقع حیات صنایع بسیاری در کشور به حوزه فولاد و آهن گره خورده که در صورت بروز هر گونه انسداد و نارسایی،پس لرزه های آن به دیگر حوزه ها نیز غیرقابل کنترل و مهار خواهد بود و این تاثیر گذاری و تاثیرپذیری موید نقش نافذ صنعت فولاد بر فعالیت های مستقیم و غیر مستقیم تولیدی و صنعتیِ نیازمند به این محصول می باشد.
وی افزود:ظرفیت های حوزه فولاد بسیار بالا و قابل توجه است و با برنامه ریزی مدون و هوشمندانه می توان به توفیقات بسیار شایسته ای در این بخش نائل شد که قطعا کلیت اقتصاد کشور نیز از منافع و مزایای آن بهره مند خواهد شد.
کاظمینی عنوان کرد:انتظار می رود ،از ظرفیت های سرمایه گذاری در حوزه فولاد کشور به بهترین نحو ممکن بهره گیری شود که در صورت حصول این امر قطعا پویایی و بالندگی در صنایع دیگر نیز تقویت خواهد شد.
کارشناس حوزه صنایع گفت:هدایت و تمرکز سرمایه گذاری ها در بخش سنگ آهن های کم عیار از حوزه هایی به شمار می رود که لزوم توجه هر چه بیشتر به آن احساس می شود و قطعا با حصول این امر می توان فرصت های هر چه بیشتری را در بخش مذکور ایجاد نمود.
وی افزود:در دو کانون گندله و آهن اسفنجی نیز ظرفیت جذابیت سرمایه گذاری ها بسیار بالا است که می توان با زمینه سازی مناسب و هموار نمودن بستر سرمایه گذاری ها به توفیقات بیشتری در این بخش نائل شد.
کاظمینی گفت:در شرایطی که بر لزوم تقویت صادرات غیر نفتی تاکید بسیاری می شود،بخش فولاد، فرصتی است که می تواند به عنوان یکی از حوزه های اصلی حصول این هدفگذاری مدنظر قرار گیرد.
وی افزود:کشورهای بسیاری در قاره های اروپا،آسیای شرقی و منطقه خاورمیانه،بازار جذابی برای فولاد تولیدی ایران به شمار می روند که در صورت برنامه ریزی هدفمند می تواند منتج به دستاوردهای اقتصادی بسیار ملموس و برجسته ای شود.
جولان دلال ها در بازار فولاد
شاهین مُرُوَت،عضو سابق اتحادیه آهن فروشان یکی از شهرستان های استان تهران با اشاره به لزوم برون رفت از رکود سنگین و عمیق حاکم بر بازار مسکن گفت:به هر حال نقش تاثیر گذار ساخت و سازها در بخش مسکن در ایجاد رونق مضاعف بازار آهن غیر قابل انکار است زیرا یکی از حوزه های پرمصرف آهن و فولاد به همین بخش متمرکز می شود.
وی افزود:متاسفانه در طول سالیان اخیر،این مشکل اساسی(رکود مسکن)رونق صنعت فولاد و آهن را نیز به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
این عضو سابق اتحادیه آهن فروشان گفت:مالیات بر اصناف ذیربط در بخش آهن،از دیگر چالش هایی است که در فضای رکود،بار مشکلات پیش روی فعالان این عرصه را سنگین تر ساخته است ومی طلبد با اتخاذ تدبیری مناسب،نسبت به کاهش مالیات ها،اقدامات لازم عملیاتی شود.
مروت عنوان کرد:وجود لایه های متعدد واسطه گری میان حلقه های تولید و توزیع از دیگر معضلاتی است که باعث افزایش قیمت آهن می شود، زیرا به هر حال هر کدام از این لایه ها در صدد کسب سود خاص به خود هستند و افزون شدن واسطه گری نتیجه ای جز بالا رفتن قیمت در پی ندارد.
خام فروشی آفت اصلی ترین صنعت کشور
مجتبی مسرور،یکی از فعالان صنعتیبا اشاره به لزوم تلاش هر چه بیشتر برای ارتقای ظرفیت های تولید آهن در کشور گفت:قطعا در صورت تمرکز بر توسعه صادرات آهن،شاهد شکوفایی و رشد هر چه بیشتری در این بخش( صادرات) خواهیم بود.
وی افزود:علیرغم اهمیت این امر،کامل نبودن حلقه های تولید،باعث شده در سنوات گذشته،فروش سنگ آهن یا همان خام فروشی بیش از حد معمول و متعارف افزایش یابد که در چنین شرایطی،سود حاصله از صادرات مذکور،با اُفت قابل توجهی همراه می شود.
این فعال صنعتی گفت:در کنار این حلقه های مفقوده در پروسه تولید،نا آشنایی ما به واقعیت های جهانیِ بازارِ صادرات بین المللی نیز مزید بر علت شده تا نتوان آنچنان که شایسته و بایسته است از این ظرفیت ها، بهره وری حداکثری حاصل شود.
مسرور عنوان کرد:به واقع،باید به این واقعیت تلخ اذعان کرد که بخش قابل توجهی از تجار و بازرگانان ما به واردات بیش از صادرات تمایل دارند و درچنین شرایطی بیشترین سود نصیب تولید کنندگان خارجی می شود.
تعطیلی کارخانجات آهن،بیکاری فزاینده ای را در پی خواهد داشت
هومن رزمجو،دانش آموخته رشته اقتصاد با اشاره به نقش بسیار برجسته کارخانجات تولید آهن در اشتغالزایی گفت:اساسا چنین مراکزی،نیروی انسانی قابل توجهی را از حیث کمیت و تکثر جذب می نمایند زیرا فعالیت در این بخش ها،با نیروهای اندک و محدود میسر نمی شود.
وی افزود:اگرچه بنابر گزارش های منتشر شده،طرح های بسیار سازنده و موثری در راستای توسعه فعالیت های مرتبط با این عرصه(فولاد و آهن)در دستور کار قرار گرفته که با عملیاتی شدن و به بهره برداری رسیدن آن، احتمال افزایش تولید سالانه فولاد به بیش از ۵۵ میلیون تن،دور از ذهن نخواهد بود،اما می طلبد به موازات تعریف چنین طرح های موثر و سازنده ای،حمایت از مراکز صنعتی فعال ذیربط نیز بیش از پیش تقویت شود.
رزمجو عنوان کرد:به واقع،راه اندازی چهار کارخانه تولید فولاد امری میمون و مبارک است،اما باید اولویت اصلی بر پیشگیری و جلوگیری از تعطیلی مراکز فعال کنونی باشد.
وی افزود:یکی از نارسایی هایی که در سال های گذشته وجود داشت،به خام فروشی سنگ آهن معطوف می شد که بنابر گزارش های موجود،با عنایت به افزایش هزینه های استخراج،حمل و نقل و…همچون گذشته،مقرون به صرفه نیست و ظاهرا حجم این صادرات تا حدود بسیاری کاهش یافته که از این موضوع می توان به عنوان یک توفیق اجباری یاد نمود.
رزمجو در خاتمه یادآور شد:امید آن می رود در سالی که به اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال مزین شده،با برنامه ریزی کارشناسی شده،به موفقیت های هر چه بیشتری در صنعت فولاد و آهن دست یابیم که قطعا بازخورد و خروجی آن در هر سه عرصه اقتصاد مقاومتی،اشتغال و تولید قابل لمس و سازنده خواهد بود.
باشگاه خبرنگاران

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.